SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Andrej Babiš & Martin Komárek | KOLÁŽ: PressPort Magazín (v pozadí ilustrace Eleanor Shakespeare)

Komárek: Chápu lidi, kteří Babiše nenávidí. Politikům se nedá věřit

Sponzorováno
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Martin Komárek (1961) je novinář, někdejší poslanec, komentátor, spisovatel a syn bývalého politika a prognostika Valtra Komárka. Do června 2013 působil jako komentátor v deníku MF DNES, poté začal spolupracovat s politickým hnutím ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše, ačkoli jej dříve kritizoval za podezřelé a neprůhledné zbohatnutí a za šíření nepodložených zvěstí o korupci u jiných. Od září 2019 působí jako šéfkomentátor regionálních Deníků. V hnutí ANO působil v celostátním předsednictvu, ale na čtvrtém sjezdu v roce 2017 post neobhájil.

Fungují dle jeho názoru ještě v létě takzvané okurkové sezóny? „Teď by byla okurková sezóna nebýt covidu. Takže je covidová sezóna. A čísla jsou něco, co lidi sledují a komentátoři rozebírají více nežli politiku. Ta nikoho příliš nezajímá. Ale skutečně, dokud tu bude ta nemoc, tak okurková sezóna bohužel nebude. Byl bych rád, kdyby byla, protože by tu nebyl covid,“ říká nejprve Komárek.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Mnoho lidí si myslí, že neexistuje cesta od politiky zpátky k novinařině, zatímco na cestu, kdy jde novinář do politiky, jsme zvyklí. Na otázku, má-li už potvrzeno, že v jeho případě se návrat definitivně povedl, odpovídá Martin Komárek: „Mezi lidi, kteří říkají, že to nejde, jsem patřil já také. Mnohokrát jsem se v politice mýlil – jako pan prezident – a v tomto jsem se mýlil též.“

A vysvětluje: „Návrat je možný, pokud člověk přesvědčí své okolí – své spolupracovníky především –, že si z politiky nepřinesl nějaké pokoutní úvahy, že nekope skrytě ani otevřeně za tým, jehož byl členem. A pokud ho kolegové přijmou, což mně se chválabohu a díky tomu, že jsou to hodní lidé, stalo, takže návrat možný je. A také jde o to, zdali čtenáři člověku věří.“ Komárek má za to, že se v jeho případě návrat vydařil.

V dnešním podcastu si můžete poslechnout, co si z politiky odnesl, jak zpětně politiky hodnotí či jak vnímá dnešníma očima svého bývalého šéfa Andreje Babiše.

Martin Komárek vystudoval marxisticko-leninskou filozofii a politickou ekonomii na Univerzitě Karlově. V roce 1985 nastoupil do Mladé fronty, později MF DNES. Komentoval vnitropolitické dění, psal portréty osobností a pravidelné satirické fejetony, které vyšly v několika knižních sbírkách. Kromě toho působil i jako vedoucí kurzu tvůrčího psaní na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a oboru Média a komunikace na univerzitě CERGE. Spolupracoval s Českým rozhlasem na pravidelných poznámkách Radiožurnálu a s Českou televizí na moderování pořadu Před půlnocí. Své rozhodnutí vstoupit do politiky Komárek komentoval tak, že má sen, že dokážeme politiku zlidštit, zeslušnit a že budeme méně krást.Jeho otcem byl prognostik a politik Valtr Komárek, který zemřel v květnu 2013. Komárek starší po válce vstoupil do KSČ, za normalizace v ní zůstal, patřil k osobnostem Listopadu 1989, po němž se stal vicepremiérem. Byl čestným předsedou ČSSD. Právě pod vlivem svého otce vstoupil za minulého režimu do KSČ i Martin; svůj krok později vysvětlil svou naivitou a tvrdil, že i jako komunista se stýkal s disidenty. Martin Komárek je rozvedený a má pět dětí. Náboženským vyznáním je katolík, v politickém měřítku se považuje za čistého liberála.

Komárek: Chápu lidi, kteří Babiše nenávidí. Politikům se nedá věřit
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Byl to člověk z davu, říká o veliteli Osvětimi izraelský režisér