KOLÁŽ: PressPort Magazín

Komentátorka: Dotování vybraných médií jsme si vyzkoušeli na časopisu Kontexty

Václav Krása: Vzniká další instituce na obelhávání občanů, která bude rozhazovat milióny korun

V první polovině příštího roku by měl vzniknout zákon určující podmínky, za kterých mohou být zablokované „konspirační stránky“ na internetu. V plánu je také zákon umožňující policii stíhat záměrné šíření „dezinformací“. A mnozí lidé ve veřejném prostoru jsou ostražití.

média
Rubrika Média PressPort Magazínu mapuje dění ve sdělovacích prostředcích.

„Vládě se předloží návrh zákona doplňujícího trestní zákoník o trestnou činnost vědomého a záměrného šíření dezinformací,“ píše se mimo jiné v dokumentu.

Právě i tato slova u nové strategie vlády premiéra Petra Fialy (ODS), která má taktéž podporovat ze státních peněz vybraná „nezávislá média“, unikla do sdělovacích prostředků.

„Na špinavou práci si budou najímat neziskovky, které budou nálepkovat, bonzovat a pronásledovat nevhodné názory,“ varoval například šéfredaktor webu Echo24.cz Dalibor Balšínek.

Milióny pro provládní novináře

Zatímco se jeho slova setkala u dalších novinářů s pochybami, vývojář Daniel Vávra poukazuje, že je vládní záměr přesně tím, před čím v posledních měsících varoval: „Když jsem říkal, že vláda bude dotovat soukromá média podle toho, jak píšou, byl jsem osočen, že je to nesmysl a dezinformace. Takže teď už víme, že ta ‚dezinformace‘ nás bude stát 150 miliónů. 150 mega pro nejrůznější Cempery a další studnice provládní ‚pravdy‘. Účelem je navíc potlačování ‚dezinformací‘ a odstřihnutí dezinformátorů od financí – čili nepřímá podpora cenzury. Jak se to liší od praktik autoritářských režimů? My to děláme ‚pro demokracii‘, oni pro ‚totalitu‘!“ komentoval Vávra. 

Novou strategii na „potírání dezinformací“ vypracovali pracovníci úřadu vlády a ministerstva vnitra. Že by mohl zastávat funkci národního gestora této politiky, potvrdil v tomto týdnu Deníku N vládní zmocněnec pro oblast dezinformací Michal Klíma. 

Jak bylo naznačeno, vláda hodlá podporovat padesáti milióny korun ročně neziskové organizace, které se zabývají bojem s „dezinformacemi“. Sto miliónů by pak měla dostávat „nezávislá média“, která v boji s „fake news“ pomohou.

Václav Krása: Lhaní a bída

„Tak to dotování vybraných médií jsme si už úspěšně vyzkoušeli na časopisu Kontexty, tak proč to pro velký sukces ještě nerozšířit, ne?“ komentuje záměr ironicky publicistka Karolina Stonjeková

Pro vysvětlenou: Stonjeková je jednou z tváří internetové televize XTV. Člen Rady České televize Luboš Xaver Veselý, další tvář média, se už před dvěma lety na svém youtubovém kanále věnoval dotační kauze šéfa ODS Petra Fialy. Prošel projekty, na něž neziskovka lídra koalice SPOLU čerpala peníze.

„V nejrůznějších neziskovkách mizí spousty peněz. Jsou to všechny ty neziskovky, které jakkoli zavání politikou. Rozčiluje mě, když tam odněkud tečou velké peníze. A světe, div se, jednu takovou neziskovku založil a členem správní rady je Petr Fiala. Centrum pro studium demokracie a kultury uzavřelo za dobu své existence 82 smluv se státem v hodnotě 48 miliónů korun. Celkem získalo 116 dotací v hodnotě více než 28 miliónů. A pokud si kladete otázku, kam ty peníze šly, tak například částka 1 899 924 korun padla na projekt Partnerství pro smíření a reformy v Barmě,“ dodal Veselý. Jako další zmínil částku 4 124 000 korun, kterou Fialova neziskovka čerpala právě na časopis Kontexty. Ten vydává.

„Zdá se, že vláda se hodlá s podvratnými živly v příštím roce rázně vypořádat. Vzniká další instituce na obelhávání občanů, která bude rozhazovat milióny korun. Přitom úřady práce nemají dostatek pracovníků, kteří by vyplatili dávky potřebným lidem. Závěr: Lhaní a bída,“ konstatuje předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Publicistka Tereza Urzová pokládá podobné dokumenty za nebezpečné: „Tohle považuju za hodně nebezpečné. Od podpory médií státem se sklouzává velice rychle k tomu, že začne stát protežovat názor, který se mu zrovna hodí – dle toho, kdo je zrovna u moci. A samozřejmě i za peníze lidí, kterým se tohle nelíbí. Potřebujeme nezávislá média, ale zejména ta, která jsou nezávislá na státu a politických činitelích.“

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Komentátorka: Dotování vybraných médií jsme si vyzkoušeli na časopisu Kontexty
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.