SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Chorvatsko | FOTO: archiv PressPort Magazínu

Komplikace při cestě do Chorvatska: Slovinsko vyžaduje po Češích test. Kypr také

Šance podstoupit ho je o prodlouženém víkendu malá

Aktualizace:

Češi se od půlnoci z pátku na sobotu musí při cestě do Slovinska prokazovat potvrzením o zaplaceném ubytování a také negativním testem na covid-19, který bude starý nanejvýš 36 hodin. Průjezd zemí, přes kterou řada českých občanů cestuje do Chorvatska, bude nadále možný bez omezení. Cena jednoho testu se pohybuje kolem 2000 korun.

Slovinsko v pátek vyřadilo Česko, Chorvatsko a Francii ze zemí s nízkým rizikem nákazy koronavirem. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) má ale od slovinské strany příslib, že když počet nově nakažených v Česku za 14 dní klesne pod deset osob na 100 000 obyvatel, vrátí se ČR na seznam bezpečných zemí.

„Pro naše občany, kteří se nachází již na území Slovinska, se nic nemění. Mohou dovolenou bez komplikací dokončit,“ řekl Petříček.

Kypr přeřadil Česko z kategorie A, což jsou země, odkud cestující po příletu nemusejí předkládat negativní test na koronavirus, do kategorie B.

Češi, kteří do Slovinska dorazili po půlnoci z pátka na sobotu a kteří tam dorazí v dalších dnech, se ale už musí prokazovat negativním testem na koronavirus, bez něj jim bude nařízena 14denní karanténa.

Čtyři země pro nás zpřísnily opatření

Současně nejen Slovinsko, ale i Lotyšsko, Estonsko a Kypr v pátek kvůli rostoucímu počtu nových případů koronaviru omezily vstup českých občanů na své území.

  • Testy zjišťující protilátky v těle z krve – tedy takzvané rychlotesty, nebo přesnější laboratorní vyšetření odebrané krve – stojí většinou mezi 500 a 1 000 korunami. Může to být ale i dvojnásobek.
  • Soukromé laboratoře i nemocnice zajišťují také vyšetření metodou PCR, které je dražší. Zjišťuje se při něm, zda je člověk v danou chvíli nemocí COVID-19 infikovaný. Jde o metodu, při které se zpravidla odebírá stěr z nosohltanu, na výsledek se čeká někdy i několik dnů.
  • V případě PCR vyšetření se ceny mezi jednotlivými odběrnými místy liší. Většinou se pohybují mezi 1 900 až 3 000 korunami. Například pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady nabízí tento typ otestování za 2 190 korun, nemocnice Český Krumlov za 2 500 korun a některé nemocnice v Plzeňském kraji ještě dráže.
  • Nejvíce míst nabízejících testování samoplátců je aktuálně v Praze, Jihočeském a Ústeckém kraji. Naopak nejméně ve Zlínském, Pardubickém a Libereckém kraji. Nová místa přibývají prakticky každý den.

Ještě přísněji než Slovinsko cestování z Česka omezilo Lotyšsko. Protože počet nemocných covidem-19 za posledních 14 dní překročil 15 osob na 100 000 obyvatel, byla Česká republika zařazena lotyšským centrem pro prevenci a kontrolu nemocí do takzvané žluté skupiny. Pro Čechy přijíždějící do země to znamená, že musí podstoupit čtrnáctidenní karanténu. Izolaci se nevyhnou ani při předložení negativního testu na koronavirus.

Koronavirová krize osekala letní nabídku většiny tuzemských cestovních kanceláří. Zájemci tak mohou nejčastěji vybírat mezi Bulharskem, Řeckem a španělskými ostrovy.

Regulovat vstup Čechů na své území se nově rozhodlo i Estonsko. V týdnu od 6. července musí Češi po příjezdu do této pobaltské země povinně absolvovat dvoutýdenní karanténu.

Papež: U Kypru je to obrovská komplikace

I dovolená na Kypru se pro Čechy od pondělí nově komplikuje nutností mít negativní test na koronavirus. Týká se to v nejbližších dnech několika set turistů, jak uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Pokud by tento stav trval několik týdnů, zasáhlo by to několik tisíc lidí.

Kypr přeřadil Česko z kategorie A, což jsou země, odkud cestující po příletu nemusejí předkládat negativní test na koronavirus, do kategorie B. Češi se tak spolu s pasažéry z dalších zemí budou muset od 6. července prokázat maximálně tři dny starým negativním testem.

„Je to obrovská komplikace. Především pro klienty, kteří nemají šanci udělat si test, protože je prodloužený víkend. Navíc test je drahý. Na to upozorňujeme už více než šest týdnů a nikdo to neřeší,“ zdůraznil Papež.

All inclusive bez samoobsluhy

Dovolenkáři musí letos počítat také s omezením oblíbeného programu all inclusive, v rámci kterého mohou hoteloví hosté neomezeně konzumovat jídlo a nápoje. Zůstane sice zachován, ale nebude mít tradiční samoobslužnou podobu. Vyžadují to nová hygienická opatření.

Na exotické destinace si pak ještě budeme muset nějakou dobu počkat. Většina cestovních kanceláří je má v nabídce až od října nebo od listopadu.

Předchozí
Muž štvanec

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Klinický psycholog: Za 80 procent zdravotních obtíží si můžeme sami