ILUSTRACE: PressPort magazín

Komunisté mají rudo před očima. Babiš jim vztyčil prostředníček. Na středu plánují rozvod s ANO

Krátce nato, co odhlasovali rozpočet, je Babiš úplně je zesměšnil, vysvětluje Vlastimil Tlustý

Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

Širší vedení komunistů vyzvalo tým vyjednávačů v čele s předsedou strany Vojtěchem Filipem, aby dodržel aktuální usnesení Ústředního výboru KSČM o odstoupení od dohody, na jejímž základě komunisté podporují menšinovou vládu ANO a ČSSD ve Sněmovně.

„Babiš komunistům vztyčil prostředníček a strašně je zneuctil,“ vysvětlil v XTV Vlastimil Tlustý. Dodal, že Babiš může klidně vládnout do voleb bez důvěry.

„Jednalo se o to, že komunisté podmínili schválení rozpočtu, nejdůležitějšího zákona roku, řadou výhrad s tím, že ho nakonec podpoří, když se armáda rozloučí v době krize s deseti miliardami, které půjdou na něco důležitého. Přišli na to, že se má v krizi šetřit. Babiš jim řekl napřed, že ano, že jim vyhoví (vláda uložila 10 miliard do rozpočtové rezervy, pozn.), ale krátce nato, co odhlasovali rozpočet, je úplně zesměšnil a udělal z nich kašpárky.“

Dohodovací řízení komunisté vyvolali právě po tom, co kabinet přes jejich nesouhlas poslal armádě deset miliard, o které byl rozpočet obrany zkrácen na podzim.

Smysl taktiky tolerančního patentu KSČM a ANO byl zjevně zkonzumován a už nic pozitivního asi nepřinese, kromě předrozvodového hašteření. Je čas jít dál.

Jiří Dolejš | poslanec KSČM

Premiér Andrej Babiš (ANO) komunistům předložil jako záplatu připravovaný návrh na zřízení národní rozvojové banky. Mohla by vzniknout transformací ČMZRB a byla by zaměřena především na úvěrování firem a samospráv. Podle vyjádření Filipa je však návrh nedostatečný. Předně se, jak podotkl, nedá realizovat do voleb, které se uskuteční za necelých šest měsíců.

„Vidíme to tak, že na materiál o vzniku banky v rukou státu vláda měla pracovat podstatně dříve, bereme to jako zanedbání vztahů,“ řekl první místopředseda Petr Šimůnek. Filip stranické kolegy informoval o tom, že dohodovací řízení s lídry ANO bude pokračovat ve středu. O výsledku jednání podá zprávu na zasedání Ústředního výboru v sobotu 17. dubna.

Komunisté nesouhlasí ani s postupem vlády v případě stavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany a s některými kroky podnikanými proti šíření epidemie koronaviru. Žádají sloučení zdravotních pojišťoven ministerstev obrany a vnitra. Toleranční dohodu uzavřely hnutí ANO a KSČM před třemi lety.

Na „rozvod“ s komunisty se premiéra novináři ptali při včerejší tiskové konferenci na otevření očkovacího centra, ale nereagoval.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Komunisté mají rudo před očima. Babiš jim vztyčil prostředníček. Na středu plánují rozvod s ANO
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
97
97
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.