Lockdown | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Konec nouzového stavu: varování Blatného, plamenný Zaorálek a reakce ze zahraničí

To, co poroste nahoru, to jde na vaše hlavy! A půjde to na vaše hlavy! varoval opozici ministr kultury

aktuality
Důležité a klíčové události, které PressPort Magazín pravidelně aktualizuje.

Současný nouzový stav skončí v neděli. Vláda žádala o jeho prodloužení o třicet dní do 16. března. Pro návrh hlasovalo pouze 48 poslanců ANO a ČSSD. Potřeba bylo 54 hlasů.

„Postupně se naplní většina našich nemocnic tak, že nebudou moct přijímat žádné pacienty,“ míní ministr zdravotnictví Blatný. „Pravděpodobně nepůjdou ani žádné děti do škol, protože to situace nedovolí. Okolní země se nás začnou bát a zavřou hranice,“ varoval ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS) odsoudil konec nouzového stav a řekl, že „poslanci si vůbec neuvědomují, do jaké situace nás v krajích staví.“

Po neděli se očekává, že hejtmani jednotlivých krajů vyhlásí stav nebezpečí, což je krajský ekvivalent nouzového stavu. Nakonec se podle ministra Blatného poslanci stejně vrátí k celostátnímu nouzovému stavu.

Kompromis se pokusil zprostředkovat lidovec Stanislav Juránek, který navrhoval nouzový stav na čtrnáct dní. Návrh neuspěl.

„Nouzový stav není výmysl vlády, je to nutný prostředek. Měli bychom se oprostit od politiky, ale bohužel se to nedaří,“ zdůraznil premiér Andrej Babiš (ANO).

Lidovci se také snažili prosadit doplňující usnesení, ve kterém vyzývají občany, aby se chovali zodpovědně. To bylo odmítnuto vládními poslanci, což poslance lidovců Marka Výborného přimělo k teatrálnímu výstupu na mikrofon: „Prostě lidem vzkazujete: Chovejte se jako banda v těch Teplicích.“ Reakcí byl pískot a bušení do lavic z vládních řad.

Zaorálkovo temperamentní vystoupení

Za vládu velmi temperamentně vystoupili ministři Jan Hamáček a Lubomír Zaorálek. Ten se rozčílil (viz video): „Pane předsedo Bartoši, pane předsedo Rakušane, pane předsedo Fialo, pane předsedo Filipe, Okamuro, Jurečko, paní předsedkyně Pekarová, ty lidi na těch JIP, to, co poroste nahoru, to jde na vaše hlavy! A půjde to na vaše hlavy.“

Na nouzový stav se váže drtivá většina vládních restrikcí k omezení šíření covidu-19. Některé z nich by ale bylo možné vydat i jiným způsobem.

Některá omezující opatření tak zřejmě přejdou na ministerstvo zdravotnictví. To může podle některých právníků omezit provoz škol, zakázat divadelní představení či omezit cestování. Nemůže však zřejmě plošně vyhlásit zákaz vycházení či plošně omezit maloobchod.

Vláda pak zavřela kvůli nedobré epidemiologické situaci od pátku tři okresy – Cheb, Sokolov a Trutnov. Zakázán je vjezd do těchto okresů lidem, kteří tam nemají bydliště, případně nemají vážný důvod tam jet – například od zaměstnání.

Reakce ze zahraničí: Česko je semeništěm koronaviru

Vláda v Česku od léta žalostně selhává. Dnes je Česko hlavním semeništěm koronaviru ve střední Evropě, píše deník Sächsische Zeitung. Kvůli politickému sporu skončí v neděli nouzový stav, což ještě více zkomplikuje boj proti koronaviru, upozorňují další německá média, jako například Die Welt či Süddeutsche Zeitung.

Německo považuje Českou republiku za vysoce rizikovou oblast kvůli extrémnímu výskytu mutací koronaviru, oznámil Institut Roberta Kocha. Od neděle se proto zavádí na hranicích kontroly a ještě více se zpřísňují podmínky pro cesty do Německa. Týkat se to bude především pendlerů, překračovat hranice budou smět zřejmě jen pracovníci v kritické infrastruktuře, jako jsou zdravotníci či dopravci zboží.

Zavedení hraničních kontrol je smutné, ale nevyhnutelné, píše komentátor Hans-Jörg Schmidt. Do této situace se ale Česko dostalo samo, podotýká Sächsische Zeitung. Česko podle něj boj s pandemií nezvládá. „Premiér a jeho ministři již delší dobu viditelně na tento úkol nemají,“ podotýká.

Pražský zpravodaj německé veřejnoprávní stanice ARD Peter Lange ve svém příspěvku uvádí, že český parlament odmítl prodloužit nouzový stav, takže se obchody v zemi mohou znovu otevřít. „To může situaci dramaticky zkomplikovat,“ uvedl.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Konec nouzového stavu: varování Blatného, plamenný Zaorálek a reakce ze zahraničí
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
81
81
Aktuality

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.