Nyní čtete
Koronavirus dorazil do Česka. Potvrzení jsou tři pacienti

Koronavirus dorazil do Česka. Potvrzení jsou tři pacienti

  • Podle očekávání dorazil koronavirus Covid-19 i do České republiky. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil tři potvrzené pacienty, dva v Praze, jednoho v Ústí nad Labem. Ani jeden z nich nemá závažný průběh nemoci a všichni jsou izolováni na infekčních odděleních.

Nákaza Covid-19, způsobená novým koronavirem, se objevila poprvé v Česku. Nakažen je jeden muž a jedna mladá žena v pražské Nemocnici na Bulovce. Další nakažený muž byl převezen z nemocnice v Ústí nad Labem také na Bulovku.

Kvůli oznámení nákazy svolal na neděli odpoledne ministr zdravotnictví mimořádný brífink. Muž, ročník 1952, pobýval na univerzitě v italském Udine, kde byl na koferenci. U jednoho jeho italského kolegy byla nákaza prokázána, Čech byl poté se stejnými obtížemi hospitalizován v Praze na Bulovce.

Dalším případem je mladá žena z USA, ročník 1999, která studuje v Miláně a nejdříve byla vyšetřena v Motolské nemocnici a s pozitivním nálezem byla poté převezena na Bulovku. Její stejně stará kamarádka z Ekvádoru má rovněž zdravotní obtíže. U ní byly testy negativní a budou opakovány v pondělí.

Třetím nakaženým je Čech, ročník 1976, který se vrátil z lyžařské dovolené v Itálii, konkrétně z Auronzo di Cadore v oblasti Benátsko, což je rizikový region. Cestoval autem s manželkou a čtyřmi dětmi, které jsou zatím bez příznaků, ale byly umístěny do domácí karantény.

Vzorky se prověří v Berlíně

Provedené testy u tří osob nyní přezkoumá laboratoř v Berlíně. Ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský řekl, že výsledky vyšetření jsou s velkou pravděpodobností přesné.

Hlavní hygienička Eva Gottwaldová potvrdila, že v současné chvíli probíhá epidemiologické šetření v souvislosti s nově nakaženými jak v Praze, tak v Ústeckém kraji. Jejich součástí je mapování osob, se kterými nakažení přišli od návratu ze zahraničí do kontaktu. 

V pondělí by znovu měla zasednout Bezpečnostní rada státu. Premiér Andrej Babiš už dříve uvedl, že se na schůzce bude řešit taktéž otázka Světového poháru v biatlonu, který se má uskutečnit v Novém Městě na Moravě. Rozhodnutí musí padnout do středečního poledne. Podle informací MF DNES bude závod s největší pravděpodobností bez diváků.

MMF zhoršil výhled globální ekonomiky

Mezinárodní měnový fond (MMF) také aktuálně kvůli epidemii nového typu koronaviru snížil odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 5,6 z dosavadních šesti procent, s nimiž počítal ještě v lednu. V prohlášení to uvedla šéfka MMF Kristalina Georgievová. Letošnímu růstu globální ekonomiky epidemie ubere asi 0,1 procentního bodu. Růst by tak měl činit 3,2 procenta místo 3,3 procenta, jak fond předpokládal v lednové prognóze.

Také čtěte

Základní scénář, na kterém jsou nové odhady založeny, podle fondu předpokládá, že se uskuteční ohlášená opatření a že čínská ekonomika se ve druhém čtvrtletí vrátí k normálu. Šéfka MMF rovněž vyjádřila podporu lidem v Číně a v dalších zasažených zemích.

Georgievová také upozornila, že podle názoru Světové zdravotnické organizace (WHO) lze pomocí důrazných a koordinovaných opatření dostat šíření nového koronaviru v Číně i ve světě pod kontrolu. Dodala, že globální spolupráce je v boji proti epidemii a jejím ekonomickým dopadům klíčová.

Podle některých ekonomů by v prvním čtvrtletí mohl hospodářský růst v Číně zpomalit pod tři procenta z šesti procent v závěru loňského roku. Představitelé čínské centrální banky nicméně vyjádřili přesvědčení, že hospodářské dopady epidemie koronaviru budou omezené a že po jejím skončení se ekonomika rychle zotaví. Čína je druhou největší ekonomikou světa za Spojenými státy.

Švýcarsko vydalo zákaz akcí

Švýcarská vláda zase nyní kvůli šíření nového koronaviru zakázala všechny akce s účastí více než 1000 osob. Týká se to například ženevského autosalonu a některých sportovních akcí, informovala agentura DPA. Fotbalová či hokejová sportovní utkání by se však mohla konat bez diváků a mohou se také konat sportovní akce s menším počtem diváků.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
1
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru