SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
Pracovníci dezinfikují divadlo v Nikósii na Kypru. | FOTO: Reuters

Koronavirus: Polsko hlásí rekordní počet nových případů

V Česku se objevují nová ohniska nákazy

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
96

Počet lidí, kteří zemřeli v souvislosti s onemocněním covid-19, ve světě přesáhl hranici 400 tisíc. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Polsko či Indie hlásí rekordní nárůsty počty infikovaných.

V mnoha jiných zemích, například v Brazílii, Británii nebo Německu, počty nově nakažených a mrtvých podle oficiálních statistik naopak klesly. Pandemie nadále kalí vztahy mezi USA a Čínou. Republikánský senátor Rick Scott Čínu obvinil, že se snaží zpomalit nebo úmyslně narušit vývoj vakcíny proti covidu-19 v západních zemích.

V Polsku se v sobotu objevilo 576 nových případů nákazy koronavirem, což je podle polských médií nejvíce od začátku epidemie. Velkou část – a to 346 – ale tvoří horníci z uhelného dolu Zofiówka ve Slezském vojvodství. K sobotnímu večeru polské ministerstvo zdravotnictví evidovalo celkem 25 986 nakažených, 1153 lidí pak v důsledku komplikací provázejících covid-19 zemřelo.

Rozsáhlá karanténní opatření včetně uzavření obchodů a škol omezila v Evropě šíření koronaviru a pomohla zachránit více než tři miliony životů.

Agentura Reuters o vědecké studii Imperial College London

Indie také zaznamenala nový denní rekord v počtu nakažených. Testy tam prokázaly koronavirus u 9971 lidí. Co do počtu infikovaných je Indie pátou nejvíce zasaženou země na světě, nakazilo se tam 24 .628 lidí a 6929 pacientů s covidem-19 zemřelo.

V Rusku od začátku pandemie už nákaza v zemi se zhruba 146 milióny obyvatel usmrtila 5859 lidí, nakažených je 467 673. Moskva registruje 1956 nových případů, na Rudém náměstí se přesto konal knižní veletrh.

V některých jiných zemích ale nakažených nebo zemřelých spíše ubývalo. Británie hlásí nejnižší počet úmrtí od zavedení protipandemických opatření z 23. března. Nově zemřelých je potvrzeno 77, víkendová čísla ale bývají nižší kvůli menšímu počtu testů.

Ve Skotsku a Severním Irsku nejsou hlášena žádná úmrtí. Dohromady v zemi zemřelo oficiálně 40 542 lidí, což je druhý největší počet na světě po USA, kde je podle agentury Reuters zemřelých už přes 110 000, z toho 749 za poslední den. Počet dosud nakažených se v USA blíží dvěma milionům.

Podpořte
PressPort Magazín a naše autory
děkujeme

V České republice se nová ohniska objevují i tam, kde už žádní nakažení nebyli. Co to znamená? Že virus skutečně nikam nezmizel a že s ním žijeme dál. A že pokud se podaří ohlídat lokální ohniska, nebude třeba opětovně tlumit ekonomiku ani zavírat hranice.

Současně rozsáhlá karanténní opatření včetně uzavření obchodů a škol omezila v Evropě šíření koronaviru a pomohla zachránit více než tři miliony životů. Vyplývá to ze studie britské vysoké školy Imperial College London, o které informovala agentura Reuters.

Vědci z Imperial College London zkoumali situaci v jedenácti evropských zemích – Belgii, Británii, Dánsku, Francii, Itálii, Německu, Norsku, Rakousku, Španělsku, Švédsku a Švýcarsku. Podle nich se v těchto zemích do počátku května koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo mezi 12 a 15 miliony lidí.

Nakazili se hokejisté

Mezi regiony nejvíce zasažené koronavirem patří u nás Karvinsko, Praha a Olomoucko, dohromady tam od počátku června přibylo přes 200 nakažených. Ve většině dalších okresů se nákaza šíří minimálně.

Hromadné šíření v uhelném Dole Darkov společnosti OKD je podle ministra zdravotnictví zcela vybočující.

Kromě hromadného šíření v uhelném Dole Darkov společnosti OKD, které je podle ministra zdravotnictví „zcela vybočující“, roste počet onemocnění v konkrétních místech zpravidla jen v jednotkách. Snáze se covid-19 šíří ve firmách nebo třeba na ubytovnách. 

V Moravskoslezském kraji patří mezi „mikroohniska“ i bohumínská nemocnice, kde se od pozitivního pacienta nakazili dva lékaři a jedna sestra. V Praze se zase virus rozšířil v amatérském hokejovém týmu, když se od jednoho nakaženého hráče infikovalo šest dalších.

Koronavirus: Polsko hlásí rekordní počet nových případů
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
96

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Nejmodernější počasí nově na PressPort Magazínu