Kateřina Valachová | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Kostky jsou vrženy: Kandidaturu na prezidentku nevylučuji, říká exministryně školství Valachová

Nejsem vůbec zastáncem toho, že by nám ubližovalo společné vládnutí s hnutím ANO, dodala poslankyně

Sponzorováno
Podcasty
Nemáte čas anebo náladu číst? Poslouchejte. Rubrika Podcasty PressPort Magazínu sestává zejména z diskuzních pořadů našich partnerů, spolupracovníků, ale i redaktorů.

Někdejší ministryně školství a nynější poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD) nevylučuje kandidaturu na prezidentku. Nejprve odpovídá na otázku, v jaké kondici se nachází ČSSD (podle posledního volebního průzkumu pro ČT by zůstala se třemi procenty před branami Sněmovny, pozn. red.).

„Asi bych to přirovnala k tomu, že je v kondici běžce, co už běží dlouhou trať – v tomto případě 140 let. Máme za sebou mnohé vavříny; jsem pyšná, že sociální demokracie prosadila v bývalém Československu volební právo žen. Byla opravdu u zásadních věcí. V tuto chvíli potřebujeme vitamíny, abychom se znovu dostali na startovní čáru. A já bych byla ráda, abychom v nadcházejících měsících byli sprinteři,“ konstatuje Kateřina Valachová.

A dodává: „Na rovinu musím říct, že výsledek krajských a senátních voleb mě vůbec nepotěšil. Myslím si, že je to jakési vysvědčení, kdy lidé zkrátka chtějí, abychom měli ostřejší lokty. Abychom jim ukázali, že rozumíme stávajícím problémům s nízkou mzdou, nízkými důchody, ale také tomu, že se těžko slaďuje rodinný a pracovní život.“

Na otázku, proběhla-li už uvnitř strany debata, proč se ČSSD dostala na tak nízké preference, a co z ní vyplynulo, Kateřina Valachová odpovídá: „Co se týká debaty nad posledními volebními výsledky, tak otevřenost si věci vyříkat a vnitrostranická debata jsou poznamenány covidem–19. Vedení sociální demokracie, ministři, ale i my se teď hlavně soustředíme na starosti lidí. Hodně jsme řešili bezpečnost, zdraví, to, abychom se jako republika dokázali zvednout. Takže se přiznám, že takzvaně ‚vykecáno‘ moc nemáme.“

A ublížilo podle poslankyně soc. dem. spojení s hnutím ANO? „Já nejsem vůbec zastáncem toho, že by nám ubližovalo společné vládnutí s hnutím ANO. Já jsem byla také jedenou z těch kteří opětovný vstup do vlády prosazovali,“ podotýká Valachová s tím, že ČSSD se musí naučit lépe prodat své výsledky.

Kateřina Valachová nato exkluzivně prohlásila, že nevylučuje svoji kandidaturu na prezidentku v příštích prezidentských volbách (v roce 2023, pozn. red.). „Já se vám tedy přiznám a bude to skandální přiznání téměř v přímém přenosu. Není to vyloučeno.“ A doplnila, že její manžel si jako amatérský astronom představuje, že jako první muž by se nevěnoval charitě, nýbrž vědě.

Kateřina Valachová (15. září 1976 Brno) je právnička a politička, od června 2015 do června 2017 ministryně školství, mládeže a tělovýchovy v Sobotkově vládě. V letech 2014 až 2015 byla náměstkyní ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu, od října 2017 je poslankyní. Proslula zejména prosazováním inkluze, která se ale v praxi stala dosti problematickou a kritizovanou.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Kostky jsou vrženy: Kandidaturu na prezidentku nevylučuji, říká exministryně školství Valachová
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
28
28
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.