Nyní čtete
Křeček: Jakýkoliv odlišný názor je dnes vydáván za nenávistný

Křeček: Jakýkoliv odlišný názor je dnes vydáván za nenávistný

  • „Evropa si s migrací neví rady. Nejprve uprchlíci před válkou, pak ekonomičtí migranti, dnes stěhování národů,“ míní ombudsman Stanislav Křeček.

Jak nově zvolený veřejný ochránce práv Stanislav Křeček hodnotí Piráty, kteří mu vyčítají předsudky? Naváže na spolupráci ombudsmanky Anny Šabatové s neziskovými organizacemi a na partnerství s Prague Pride? Bude se věnovat potírání nenávistných projevů na internetu jako jeho předchůdkyně? A jaká je atmosféra v úřadu, kde není některými pracovníky vítán?

„Nejsem povolán k tomu, abych hodnotil naši politickou situaci. Co se týká migrantů na řecké hranici, nemáme jasno, co s tím – jaký bude cíl. Jestli chceme ty lidi vpustit, nebo se chceme postarat jinak. Myslím, že to není jasné, a ta reakce je rozpačitá.“ – říká veřejný ochránce práv Stanislav Křeček.

„Ten problém se mění: nejprve šlo o uprchlíky před válkou, posléze o ekonomické migranty. Dneska jde o stěhování národů. A to je problém, se kterým se Evropa doposud v novodobých dějinách nesetkala. Neví si s tím rady.“ – dodává veřejný ochránce práv Stanislav Křeček s tím, že je prost jakýchkoli předsudků. V úřadu, kam nastoupil za doprovodu policie, je podle jeho slov již mnohem klidnější atmosféra a žádné čistky nebudou.

Pozornost věnoval v pořadu XTV i diskriminaci. Upozornil, že lidé si o celé řadě jevů myslí, že jde o diskriminaci, ale podle zákona o diskriminaci často nejde. „Diskriminace podle zákona je to, jestliže s tím člověkem zacházíme méně příznivě z důvodů, které jsou uvedeny v zákoně, ne z jakýchkoliv důvodů,“ zdůraznil Křeček. A jedním dechem dodal, že zaměstnavatelé si mohou rozhodnout, koho chtějí zaměstnat ve svých firmách.

Jako ombudsman se prý bude věnovat i projevům nenávisti na sociálních sítích. „Každý, kdo jsme na sociálních sítích, vidíme, že tam je celá řada nenávistných projevů, u kterých bychom si přáli, aby tam nebyly, ale tady trošku vzniká u části společnosti, že jakýkoliv odlišný názor je nenávistný názor. Tak tomu není. Jestli já mám na něco jiný názor, tak to ještě neznamená, že by tam byla nenávist. Nenávist je příliš emocionálně zatížené slovo, než abychom tím všechny odlišné projevy na sociálních sítích takto označovali,“ upozornil Křeček.

Nenávistným projevům je podle jeho názoru jistě třeba bránit, ale nesmíme zapomínat na to, že máme svobodu projevu a i tu musíme ctít.  

Také čtěte

Veřejně známé osobnosti by podle jeho názoru měly usilovat o zachování úcty k institucím státu. V této souvislosti vyčinil filozofovi a vysokoškolskému pedagogovi za jeho projev na demonstraci Milionu Chvilek pro demokracii z 1. března tohoto roku. Daniel Kroupa ve shodě s Křečkem prohlásil, že je třeba zachovat si úctu k institucím demokratického státu, ale pravděpodobně si pod tím každý představoval něco jiného.

Kroupa totiž na Staroměstském náměstí v Praze dodal, že pokud někdo svým jednáním narušuje některé nezměnitelné náležitosti demokratického státu, občané mají právo proti tomu protestovat a v krajním případě mohou použít i násilí. Jinak se může stát, že česká demokracie bude zničena podobně, jako ji v únoru 1948 zničili komunisté.

Tady ombudsman nabídl trochu jiný pohled. Popletl si místo demonstrace, ale to podstatu sdělení neovlivnilo. „Jestliže na Václavském náměstí pan Kroupa upozorňuje, že je možné se proti legálně zvoleným představitelům postavit násilím, no tak už nevím, jak ta demokracie vypadá,“ kroutil hlavou Křeček.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
1
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru