KOLÁŽ: PPM s využitím ilustrace Eiko Ojaly

Křečovitá oslava v Trikolóře místo sebereflexe: přitom úbytek členů znamená úbytek voličů

Ten aspekt se týká toho, kdo je to vlastně člen politické strany/hnutí? No, není to přece nikdo jiný než především VOLIČ.

Moc mě baví takový ten jásot nad tím, že odcházejí členové. Takový to dobře, že už jste pryč, že jsme se vás konečně zbavili. Sbohem a šáteček. Ano, teď se přesně tenhle jásot ozývá v Trikolóře (jsou zhruba na 40% původních čísel), ale abych byla fér, je třeba říct, že v minulosti se stejně tak podobný jásot ozýval i z ODS nebo třeba ze sociální demokracie. 

Politika
Analytická rubrika Politika. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálně.

Snaha maskovat vnitřní problémy prostě politické subjekty čas od času nutí k tomu, aby místo sebereflexe raději křečovitě slavily, že někdo, kdo makal, podporoval a platil, už makat, podporovat a platit odmítá (z dobrých důvodů!). Namísto zamyšlení, nebo dokonce přiznání chyby tak přicházejí jen nepříliš důvěryhodné větičky typu problém není v nás, problém je v těch, kteří odešli. Byli takoví a makoví…

Jasně! Mohli být klidně takoví a makoví, o tom žádná! Ale pokud pominu fakt, že masový odliv členů vždycky něco signalizuje o klimatu uvnitř daného subjektu, je tu ještě jeden aspekt, který si jásači očividně vůbec neuvědomují.

Ten aspekt se týká toho, KDO je to vlastně člen politické strany/hnutí? No, není to přece nikdo jiný než především VOLIČ! Jen tedy, na rozdíl od běžného voliče, je to volič AKTIVNÍ, který má chuť něco dělat. Tudíž úbytek členů není striktně vzato nic jiného než hlavně úbytek voličů!

Ale to není všechno – každý člen má s velkou pravděpodobností také nějakou rodinu. Má nějaké přátele. Nějaký okruh lidí, které názorově ovlivňuje. Jinými slovy – má kolem sebe další potenciální voliče.

I přichází na řadu otázka dne: pokud někdo ze strany/hnutí odejde, pokud už nechce daný subjekt volit a podporovat, jak si myslíte, že bude takový člověk působit na lidi ze svého okolí? Bude je nabádat, aby dané hnutí volili, nebo to bude právě naopak? Pokud budu kamarád člověka, který byl zakládajícím členem nějakého subjektu, a pak se dozvím, že z toho subjektu znechuceně odešel – jakou mi to vyšle message? Pozitivní, nebo negativní? Budu mít nějakou motivaci volit subjekt, o kterém vím, že z něj masivně odcházejí lidé? Bude to na mně, jako na voliče, působit jako motivace, nebo spíš jako varovný prst, že je něco špatně?

Ať se to komu líbí, nebo nelíbí, B je správně. Proto taky není divu, že když například ODS šla s členskou základnou dolů o 2/3, objevil se zhruba stejný úbytek i na jejích volebních ziscích. Což trvá dodnes.

Protože úbytek členů zkrátka a jednoduše není nic jiného, než především úbytek voličů – jak faktických, tak i těch, které mohl daný člen potenciálně získat. A jestli někdo vidí na úbytku voličů pět měsíců před volbami důvod k jásání, tak já mu tedy upřímně gratuluji!

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Křečovitá oslava v Trikolóře místo sebereflexe: přitom úbytek členů znamená úbytek voličů
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
95
95

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.