Vládní speciál | ILUSTRACE: archiv PressPort Magazínu

Kroupa: S přípravou Hamáčkovy cesty do Moskvy pomáhal Hrad. Šéf zahraničního odboru Jindrák to ale odmítá

Podle Jindráka jde o „posunutí“ informací a jeho kancelář pouze reagovala na Hamáčkův tweet, kde se o možnosti uspořádání summitu zmiňoval.

média
Rubrika Média PressPort Magazínu mapuje dění ve sdělovacích prostředcích.

S přípravou chystané cesty do Moskvy pomáhal podle serveru Seznam Zprávy a redaktora Janka Kroupy vicepremiérovi a ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) také Hrad. Kroupa se spoluatorkou článku uvedli, že jim to potvrdil šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák. Pomoc se měla podle serveru týkat uspořádání rusko-amerického summitu v Praze.

V Radiožurnálu ale Jindrák popřel, že by se na přípravě cesty Hrad podílel. Podle něj jde o „posunutí“ informací a jeho kancelář pouze reagovala na Hamáčkův tweet, kde se o možnosti uspořádání summitu zmiňoval.

„Co se týče pozvání pana prezidenta Bidena, bylo to v nějakém stadiu diskusí s panem prezidentem i s panem premiérem, že to musí být akce, kde zvacím subjektem je prezident, protože to je prezidentská úroveň,“ řekl serveru Jindrák.

Seznam Zprávy v úterý s odkazem na své nejmenované zdroje napsal, že Hamáček chtěl vyměnit informace o kauze Vrbětice za vakcínu proti covidu-19 Sputnik V a uspořádání rusko-amerického summitu v Praze. Hamáček takové obvinění odmítl a oznámil, že na autory článku podá trestní oznámení. V dalším sporu chce u civilního soudu žádat deset milionů korun po vydavateli. V případě úspěchu je plánuje věnovat nadaci policistů a hasičů. Server Seznam Zprávy trvá na pravdivosti svých informací.

Podle českých bezpečnostních složek jsou z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích důvodně podezřelí agenti ruských tajných služeb. Hamáček tvrdí, že jeho chystaná cesta do Moskvy měla být zastíracím manévrem a neměla se uskutečnit.

Co uvedly Seznam Zprávy

Jindrák potvrdil, že Hamáček kvůli cestě jednal s prezidentskou kanceláří. „Nemohl by tam jet bez vědomí prezidenta, protože pokud chtěl domlouvat summit Biden-Putin v Praze, tak by oba dva museli být pozváni prezidentem. Jsou to hlavy států a musí být pozvány hlavou státu, pokud se má návštěva odehrát na našem území,“ sdělil Jindrák.

Pozvání obou prezidentů bylo podle něj už napsané, ale nakonec nebylo ani odesláno, ani předáno. „Bavili jsme se o tom, že by to byla jedna z možností, kdy by tehdejší ministr zahraničí na nějaké odpovídající úrovni v té Moskvě, pokud by tam vůbec jel, mohl to pozvání prezentovat. To je všechno, co o tom vím,“ dodal Jindrák.

Co uvedl Radiožurnál

V Radiožurnálu ale řekl, že jeho kancelář jen reagovala na Hamáčkův tweet ze 14. dubna, který se summitu týkal. „Pověřil jsem naše velvyslance ve Washingtonu a v Moskvě, aby nabídli jako možné místo setkání Prahu a navázali tím na summit Obama-Medvěděv. Vše je ale na začátku,“ napsal na twitteru Hamáček.

Jindrák popírá, že by jeho odbor s Hamáčkem jednal. „Na mém odboru jsme připravovali možnost uskutečnění summitu Bidena a Putina v Praze poté, co ministr zahraničních věcí Hamáček napsal na twitteru, že požádal naše ambasády o sondování této možnosti. To považuji za zcela profesionální postup, ale s cestou do Moskvy to nemělo nic společného,“ řekl Radiožurnálu.

To je všechno, co o tom vím,“ dodal Jindrák. Hamáček měl do Moskvy letět 19. dubna, cestu odvolal v pátek 16. dubna. O den později s premiérem Andrejem Babišem (ANO) na tiskové konferenci oznámili, že za útokem ve Vrběticích stojí agenti ruských tajných služeb.

Politici dostali od Bezpečnostní informační služby (BIS) informaci o ruském podílu na explozi 7. dubna.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Kroupa: S přípravou Hamáčkovy cesty do Moskvy pomáhal Hrad. Šéf zahraničního odboru Jindrák to ale odmítá
Hodnocení čtenářů1 Hlas
92
92
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.