SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Matka zavražděného chlapce u soudu. | FOTO: Mafra

Kuča, vrah chlapce (†3), se nejspíš oběsil. Matka prý v sedmém měsíci

Použil zřejmě tkaničky od bot

Ve valdické věznici, kam byl minulý týden převezen, zemřel hned první den Josef Kuča – otčím tříletého chlapce z Loun, kterého obzvlášť brutálním způsobem utýral. Muž si měl odpykat dvaadvacet let. Okolnosti jeho smrti jsou zatím ne zcela jasné, spekuluje se o sebevraždě. K těm odsouzení používají například trička, prostěradla nebo tkaničky od bot, na kterých se oběsí.

Smrt vraha stále vyšetřuje vězeňská služba. Celu měl mít jen pro sebe, a tak se podle všeho sám rozhodl ukončit život. Podle zdroje, který si nepřál být jmenován, se oběsil na tkaničkách od bot. Informace přinesl portál CNN Prima News.

Není to ale jediný případ podezřelého úmrtí ve věznici za poslední dobu. „Šetříme také úmrtí vězně z minulého víkendu,“ potvrdila mluvčí generálního ředitelství Vězeňské služby Petra Kučerová. Mělo jít o odsouzeného vraha Tomáše D., který si ve Valdicích odpykával dvaadvacetiletý trest za brutální ubodání seniora na procházce; měl mu zasadit více než sedmdesát ran.

V loňském roce jsme zaznamenali patnáct dokonaných sebevražd a osm pokusů o sebevraždu. Letos je to devět dokonaných a osm pokusů.

Petra Kučerová | mluvčí generálního ředitelství Vězeňské služby ČR

Vězeňská služba musí vyloučit případné cizí zavinění. Dokonané sebevraždy i pokusy o ně řeší poměrně často. „V loňském roce jsme zaznamenali patnáct dokonaných sebevražd a osm pokusů o sebevraždu. Letos je to devět dokonaných a osm pokusů,“ popsala Kučerová.

36 procent úmrtí jsou sebevraždy

Zhruba 36,5 % všech úmrtí ve vězeňství tak připadá na sebevraždy. V roce 2018 se v českých věznicích zabilo 14 lidí, z nichž bylo 13 mužů a 1 žena. Průměrný věk sebevrahů za posledních 10 let stoupl z 32,3 na 41,9 let.

„K sebevraždám dochází v době, kdy vězni vědí, že personál je zaneprázdněn jinými povinnostmi a permanentní namátkové kontroly nejsou tak intenzivní, tedy na začátku noci a ráno mezi 5. a 6. hodinou (zejména těsně před 6.00),“ uvádí Václav Jiřička z psychologického pracoviště Vězeňské služby. Sebevraždy probíhají v drtivé většině udušením, ve vzácných případech vykrvácením nebo za pomoci léků.

I podle bývalého vězně tomu, aby si sáhli na život, nedokáže stoprocentně zabránit ani kamerový systém věznic nebo kontroly dozorců. A stejně je to údajně i s fyzickým násilím mezi samotnými vězni. Jestli se něco podobného dělo v případě odsouzeného Kuči, ukážou až další závěry vyšetřování.

Současně web Expres.cz, který vydává Mafra, informoval, že chlapcova (†3) matka Simona T. je prý zase těhotná. Tuto informaci měl portálu sdělit Kučův otec, podle něhož má Simona T. na smrti svého prvorozeného syna mnohem větší podíl, než se původně zdálo. O matčině těhotenství se na sociálních sítích spekulovalo už zhruba před rokem. Pak se ukázalo, že to nebyla pravda. Teď ale, dle informací webu, otec vraha Kuči uvedl, že Simona je v pokročilém stadiu těhotenství a že si informaci ověřil od jejích kamarádek.

Prý honosný pohřeb

Simona T. čeká na brzký soud, který nemohl být zahájen dřív, než bylo ukončeno líčení s Kučou, jenž bude mít coby Rom honosný pohřeb. „Bílá rakev, farář, kapela a průvod od Pohřební služby,“ informuje zmíněný server o chystaném obřadu pro muže, jenž dítě pálil žehličkou, dokud nezkolabovalo. 

Společná domácnost. Josef Kuča (uprostřed); matka vlevo. | FOTO: archiv (FB dotyčného)

Matce, která přihlížela týrání syna, by u soudu ale její případné těhotenství nemělo pomoci. Soudy nemusí automaticky přerušovat výkon trestu těhotným ženám nebo matkám dítěte mladšího jednoho roku, jestliže byly odsouzeny za zvlášť závažný zločin.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Nejbrutálnější vražda v USA. Po 70 letech detektiv odhalil vraha