Emir Kusturica | FOTO: Iskra.co

Kusturica: Každá populární děvka v televizi nám říká, jak uspořádat svět

Umění
Rubrika Umění PressPort Magazínu se snaží zprostředkovat věci, které unikají hlavnímu mediálnímu proudu.
Naše hodnocení článku
86

Slavný srbský režisér Emir Kusturica se kriticky vyjádřil k postojům a hodnotám naší civilizace před příchodem nemoci COVID-19. 

„Každý sportovec nebo herec, který se předváděl, byl důležitější než vědci, virologové, onkologové. Každý, kdo hřměl neslýchaným bohatstvím, se stal filosofem a ekonomem, každá populární děvka v televizi nám říká, jak uspořádat svět, jak uspořádat rodinný život,“ uvádí v komentáři pro server Iskra.

A dodává: „A to vše v době, kdy je lidská nemorálnost předpokladem úspěchu, v době, kdy zapadá slunce civilizace, které jsme obdivovali až do včerejška.“

„Všichni ti hosté na obrazovce jsou politici, kteří jediné, co pro svět udělali, je to, že zbohatli, a nakonec z tohoto světa pochází jen koronavirus,“ pokračuje dále režisér.

Naši beznaděj prý ukazují oba dva možné scénáře vzniku pandemie; tedy buď rozšíření se uměle vyrobeného viru, či scénář, že nákaza začala kvůli zkonzumování netopýra. „Byli jsme infikováni už dávno. Nejsme dospělí, naše děti a vnoučata žijí v době, kdy je důležitější, co říká sportovec nebo herec, ne doktor, který ví, o co jde, virolog, který nemohl najít vakcínu, protože byl placen jako řidič kamionu,“ poznamenává režisér s tím, že za to, že jsme si dříve neuvědomili potřebu vědců a že bohatství nedokáže vše, nyní poneseme následky.

„Ve světě, kde je realita hanebná, podívaná je sakrální, kde vědci nemají místo, budeme potrestáni,“ míní Kusturica, jenž patří k nejslavnějším absolventům pražské FAMU.

Za film Vzpomínáš na Dolly Bell? získal Zlatého lva v Benátkách, za snímek Otec na služební cestě Zlatou palmu v Cannes, cenu FIPRESCI a nominaci na Oscara. Snímek Dům k pověšení vyhrál v Cannes cenu za režii a jeho první anglicky mluvený snímek Arizona Dream Stříbrného medvěda na Berlinale. Druhou Zlatou palmu z Cannes si odvezl za Underground, ve kterém se vyrovnává s poválečnými dějinami Jugoslávie. Úspěšná byla i Černá kočka, bílý kocour, která mu na Berlinale vynesla Stříbrného medvěda za režii.

Emir Kusturica studoval na pražské FAMU v ročníku Otakara Vávry. Spolu s několika dalšími filmaři, kteří také studovali v Praze, dal vzniknout pojmu Pražská filmová škola, který se používá pro určité období a styl v jugoslávské kinematografii. Na přelomu 80. a 90. let 20. století se přestěhoval do USA. Po nějakou dobu přednášel na Columbia Unviersity v New Yorku, kam došel na pozvání Miloše Formana. Známá je také jeho spolupráce s hudebním skladatelem Goranem Bregovićem, který složil hudbu k několika jeho filmům. Se svým synem Striborem hraje v srbské kapele No Smoking Orchestra, která vznikla původně z populární jugoslávské formace Zabranjeno pušenje (Kouření zakázáno). V roce 2005 konvertoval na pravoslaví (původně byl sekulárním muslimem) a přijal druhé jméno Nemanja. V roce 2016 se objevila v českém překladu jeho kniha Cizinec v manželství (orig. ‚Sto jada‘).

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Kusturica: Každá populární děvka v televizi nám říká, jak uspořádat svět
Hodnocení čtenářů10 Hlasů
89
86
Redakce