Vláda schválila strategii, která chce v následující dekádě srovnat šance mužů a žen v Česku. Více než čtyři stovky opatření mají do veřejné debaty dostat kvóty pro politické strany a obchodní společnosti i garantované místo v jeslích od jednoho roku dítěte.
„Náš pohled je takový, že nízké zastoupení žen je natolik vážným a dlouhodobým problémem, že je legitimní zasáhnout do svobody politických stran a bavit se o kvótách,“ říká Radan Šarařík, ředitel Odboru rovnosti žen a mužů na Úřadu vlády.
Pomiňme skutečnost, že takový odbor řídí muž. Myslím totiž, že je naprosto v pořádku, aby se vedla veřejná diskuze o tom, proč je ve vedoucích pozicích méně žen a jak ženám vstup do politiky a na vyšší posty usnadnit.
Méně v pořádku už mi přijde, že se na diskuzi a řešení tohoto problému vynakládají veřejné prostředky. Obzvlášť v současné době, kdy myslím, že máme palčivější problémy, na které už teď není zdrojů dost.
Nejhorší jsou ale ta řešení, co z nich plynou – pokud měl dodnes někdo pocit, že jsou ženy v nevýhodném postavení, kvóty z nich dělají vyloženě bezcenná zvířátka do počtu, jejichž hlavní kvalifikací je vagína. Být ženou pracující na vysoké pozici díky kvótě, chodila bych snad ostudou kanálem.