ILUSTRAČNÍ FOTO: The New Yorker

Kynolog Desenský: Během koronaviru si štěně nepořizujte. Bude z něj asociál

Mnohé útulky nyní stoply vydávání psů, jelikož mnoho lidí si psa pořídí jenom proto, aby s ním mohli během zákazu vycházení ven

Životní styl
Rubrika Životní styl PressPort Magazínu sleduje současné trendy.

Jak jsou psi nebezpeční pro lidi? A jak jsou lidé nebezpeční pro psy? Naším dnešním hostem (více ve videu) je český kynolog, etolog, psycholog psů a odborník na problémové psy Rudolf Desenský.

Snad každý pejskař psího psychologa Rudolfa Desenského zná. Pomáhá nejen psům, ale především jejich majitelům se dorozumět se svými čtyřnohými přáteli. Kromě toho zachraňuje psy, kteří jsou kvůli špatnému přístupu svých dosavadních pánů problémoví či nezvladatelní.

Je podle psího psychologa Desenského dobrý nápad si nyní – v koronavirové době, kdy lidé zůstávají doma – pořídit štěně jako společníka? „Teďka určitě ne, jelikož se nyní nedá štěně socializovat, což je řízený kontakt – jelikož nemůžeme přijít do kontaktu. To, co je doma, se nepočítá. Počítá se kontakt s cizími objekty, ať už jsou to psi, lidé,“ míní Rudolf Desenský.

Asociální chování přináší dva prvky: buďto je to útok, nebo útěk.

Rudolf Desenský | odborník na problémové psy

„Čili když si nyní někdo pořídí štěně, tak z něj má do Vánoc asociála. Začne se bát, nebo je útočné. Toto asociální chování totiž přináší dva prvky: buďto je to útok, anebo útěk,“ podotýká odborník Desenský. 

Útulky zastavily vydávání psů

„I proto mnohé útulky nyní stoply vydávání psů, jelikož mnoho lidí si pořídí psa jenom proto, aby s ním mohli ven, když se se psem mohlo nebo může legálně ven ve večerních hodinách. A po krizi by vrátili psa do útulku, což je neštěstí pro zvířata,“ zdůrazňuje Petr Desenský.

Svého prvního psa doslat v sedmnácti letech spolu se slovy bývalého majitele: „Buď si ho nech, nebo ho dám utratit, protože soused ho chce na guláš.“ Za totality tohle nebylo až tak neobvyklé.

„Pes byl dlouhosrstý německý ovčák Dan, každé ucho měl jinam, ale byl můj. Se svou velice silnou alergií na psí srst jsem si musel hodně držet odstup, aby mne po olíznutí od něho neodvezla záchranka do nemocnice s nekontrolovatelným astmatickým záchvatem. Musel jsem dodržovat pravidla několikerého mytí rukou, nenechat si olíznout obličej a podobně. Po půl roce veškeré příznaky alergie odezněly, denním kontaktem s alergenem si tělo vytvořilo protilátky. Sice jen na Dana, ale to se nakonec změnilo úplně,“ vzpomíná psí psycholog.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

STYL-BOX-HODNOCENÍ
Kynolog Desenský: Během koronaviru si štěně nepořizujte. Bude z něj asociál
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
95
95
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.