Tereza Rays neboli Electric Lady | FOTO: archiv Terezy Rays

Kytaristka Electric Lady míří do světa s projektem TRILOGY 2020

Sponzorováno
Umění
Rubrika Umění PressPort Magazínu se snaží zprostředkovat věci, které unikají hlavnímu mediálnímu proudu.

Talentovanou kytaristku, zpěvačku a skladatelku Terezu Rays neboli Electric Lady jste mohli zaznamenat na televizních obrazovkách třeba v soutěži Voice anebo na živých koncertech.

Tereza získala respekt u světově proslulé zn. hudebních nástrojů Fender a stala se jedinou firemní hráčkou této značky u nás. V roce 2014 debutovala s deskou Elecrical, kterou natočila v USA, a nyní, v roce 2020, přichází s hudebním dílem zvaným TRILOGY 2020, kde si mimo jiné zahrál i Pepa Vojtek z kapely Kabát.

TRILOGY 2020 je to opravdu velice výpravné hudební dílo, jak vznikalo?

Ano, to je. Vznikalo bezmála od poloviny roku 2019, pokud si správně pamatuji. Spolupracovala jsem s významným anglickým producentem Nigel Lowisem, který působil jako koproducent například s Celine Dione, Mariah Carey, pracoval na soundtracích pro 007 a má za sebou další skvělé počiny. Spolupracovala jsem také s Romanem Rossim – mým českým producentem z agentury Nemoros. Opravdu vznikla tři velká díla ve filmových zpracováních. Doporučuji se podívat, mě to neskutečně vyškolilo a neznám žádný obdobný projekt v Česku ani v Evropě.

Kde vlastně zájemci trilogii najdou a co vše je z ní už vydané?

V září letošního roku jsme vydávali 1. díl REBELIA, před pár dny, v listopadu, vyšel díl druhý – POLITICA a díl třetí vyjde až v LEDNU v roce 2021, zvu všechny fanoušky na naše stránky. Také zde jsou odkazy na klipy, ale můžete se na ně podívat třeba na YouTube:

  1. REBELIA
  2. POLITICA

Jak vás vlastně napadlo vytvořit trilogii a kdo všechno se na ní podílel?

Vznikla díky několika lidem. Vlastně první impuls vzešel od mého producenta Romana Rossiho, který mi kladl na srdce, abych napsala něco pořádného, na co by se vázala i koncertní show. Začala jsem tvořit a vytvořila jsem superskladbu asi o délce 12 minut; tu, jak si pamatuju, jsem přinesla k hudebníkovi Jirkovi Vidasovovi a ten mi řekl: „Jo, super, rozřezej to na tři díly a budou z toho tři skladby.“

Tereza Rays neboli Electric Lady (2) | FOTO: archiv Terezy Rays

Jelikož to bylo rockové a já jsem do toho také chtěla zakomponovat hlasy, tak vzniklo opravdu něco speciálního – téma celé trilogie. Postapokalyptické téma z toho jaksi vypadlo samo, protože mě inspiroval celkový ráz hudby, která ze mě vychrstla. Pak přišel Nigel Lowis, řekl, že to je konceptem obrovské a že u toho chce být. No, a tak to vlastně vzniklo.

Kdo nahrával nástroje, v jakých studiích jste natáčeli, jak jste došli k takto propracovanému zvuku?

Nechci působit nabubřele, ale veškeré nástroje jsem natočila sama. Ne že bych zahrála na bicí, byť mě to velmi baví, ale zaranžovala jsem to celé na midi klávesy v rozhraní Logic Pro, Native Instruments. Byli tam dva hosté: v Rebelii byl přizván Marius Pop, výborný kytarista, a Jakub Šimeček na jeden klávesový vstup. Ale pomáhal mi Roman Rossi, který hudbu pak editoval, rozhýbával, pracoval na zvuku, ale také jsme oslovili Ondřeje Žatkuliaka z Roof Top studia kvůli mixu.

Fakticky chystáme tour TRILOGY 2020, zhruba na konec roku 2021, s tím mám veliké plány, ráda bych objela celý svět a nejlépe pod nějakým velkým pořadatelem.

Jaký další záměr s trilogií máte? Zůstane v Česku, anebo s ní půjdete ven?

Fakticky chystáme tour TRILOGY 2020, zhruba na konec roku 2021, s tím mám veliké plány, ráda bych objela celý svět a nejlépe pod nějakým velkým pořadatelem. Zahraniční tendence jsou, už s námi jednají určité labely ze zahraničí, momentálně z Německa i Anglie, do USA bychom rádi zaletěli, abychom navázali spolupráci, ale zatím neumím v současném stavu říct, jak to bude…. Ale určitě s Trilogií chceme ven a přihlásit ji i do několika soutěží po světě.

S kým nyní hrajete a jaké je obsazení ansámblu?

V kapele hraji s bubeníkem Pavlem Břízou a s basákem Ondřejem Kaprálem. Dříve v kapele dlouhá léta hrál Marsie (Marek Cába, poz.), se kterým jsem účinkovala od roku 2009. Nyní jsem si našla kompletně novou kapelu v Brně, předtím jsem hrála s lidmi z Plzně

Takže jste se přestěhovala z Plzně do Brna? A co v současnosti chystáte dalšího?

No, jsem nyní v situaci, že zvažuji přestěhování do Brna, v Plzni jsem přece jenom 12 let fungovala… A možná to znáte i vy, ale najednou vám přijde, že byste chtěli změnu. Změnou kapely jsem najednou pocítila, že bych měla odejít, abychom mohli často zkoušet a právě se spolu více připravovat. Je toho před námi opravdu hodně, plánujeme, pokud covid situace dovolí, na příští rok zmíněnou TRILOGY TOUR, kde bychom rádi vystoupili v 25 českých a slovenských městech, čehož by se účastnil jako host Pepa Vojtek, a také již nyní jednáme s Českým národním symfonickým orchestrem.

Mohla byste představit a zmínit něco zajímavého z vašich hudebních začátků?

Muziku jsem začala dělat v 15 letech a má první kapela vůbec byla POKLESLÁ ZÁBAVOVÁ SKUPINA PZSK, a jak název vypovídá, hráli jsme covery. Hráli jsme všecko od Kabátů, Rolling Stones, anebo i Katapult; takové ty klasické české odrhovačky. Jak říkám, něčím se začít musí, v této kapele jsem hrála jen sólo kytaru, protože jsem akordy ještě neuměla; upřímně jsem od začátku milovala blues, ale to bylo něco jiného, než co jsme hráli, samozřejmě… No, mohu vám povyprávět něco o mém prvním koncertu vůbec – to byla paráda. Hráli jsme tenkrát v jedné základní škole ve sklepě, bylo tam takové improvizované divadlo pro 20 lidí. Na prvním veřejném koncertě si přejete, aby nikdo nepřišel, protože s vámi ta tréma udělá šílené věci, například neumíte mluvit, protože ztrácíte trémou slova… Za oponou jsme si dali frťana a šli hrát… Koncert se vydařil, čas od času někdo z fanoušků v průběhu večera vznesl poznámku: „No, to by šlo…“, takže člověk byl hned ve stresu ještě víc. Po koncertě, pamatuju jsme, jsme naráz vypili flašku nějakého dryáku a nějaký proaktivní fanoušek mě nasadil do vozu a jeli jsme ze Slaného do Kladna pařit. Pamatuju si, že mi vyznával lásku vzadu na sedadle, a pak jsme přijeli někam do hospody a tam se pařilo až do rána. Cítila jsem se jak rocková hvězda….

Electric Lady není až tak typický název v naší české končině, jak jste k němu přišla?

Ten název si mě vybral sám, ono to vzniklo díky Jimi Hendrixovi, který mě svou deskou Have You Ever Been To The Electric Ladyland velice oslovil, a dokonce jsem si to nechala vytetovat i na rameno. O pár let později jsem nevěděla, jak kapelu pojmenovat, a pamatuju si, že zrovna basák Marsie řekl, že to musí být Electric Lady, jak jinak.

Prozraďte ještě čtenářům, kde a jak vás mohou sledovat.

Na sítích je to jednoduché, zvu fanoušky, ať se podívají na náš již zmíněný web, kde jsou odkazy na Instagram, Facebook, Spotify, YouTube. Na koncerty teď pozvat bohužel nemohu, protože sama nevím. Druhá vlna a lockdown přišly v momentě, když jsme měli nedoježděné tour s Wohnouty, které jak doufám, dokončíme příští rok v březnu. Také snad budou nějaké letní akce na festivalech, pokud přežijí…

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Kytaristka Electric Lady míří do světa s projektem TRILOGY 2020
Hodnocení čtenářů12 Hlasů
84
84
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.