SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
Spánek zatížený noční můrou. | FOTO: archiv ppmagazínu.com

Le Figaro: Proč máme za koronaviru kolektivní sny?

A jsou noční můry nutně špatným znamením?

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Časté noční můry či podivné sny. Možná jste si povšimli, že vaše noci jsou v posledních týdnech neklidnější. Zdá se nám o tom, čím žijeme. Je tedy přirozené, že v době koronaviru míváme negativnější sny, píše francouzský deník Le Figaro.

Perrine Rubyová z francouzského Státního ústavu zdravotnictví a lékařského výzkumu (INSERM) uvádí, že na spánek a sny mají vliv dva faktory: změna životního stylu a stres, jinak řečeno znepokojení týkající se covidu-19 a jeho dopadu na naši společnost. Spánek je narušován a časté noční buzení vede k tomu, že si sny více pamatujeme.

„Jsme režiséry našich snů,“ vysvětluje klinický psycholog a psychoanalytik Gérard Pavy. „Jsou výrazem naší současnosti i naší historie. Karanténa vyostřila naše úzkosti a do naší fantazie pronikají neklidné prvky spojené s dětstvím či prožitými traumaty. Ty se odrážejí v realitě,“ říká.

Jsou noční můry nutně špatným znamením? „Jedna z hypotéz o funkcích snů říká, že náš mozek zpracovává informaci tak, aby snížil její emotivní sílu,“ vysvětluje Perrine Rubyová, která má na mysli především zlé sny o uzavřenosti, udušení či chudobě. 

Psychoanalytik Pavy není udiven tím, že se objevují sny spojené s pořádkem, vztahující se k zákonu a proviněním. „Může to být velmi konkrétní a souvisí to s touhou porušit předpis, například že jsem šel ven bez povolení. Pokud jde o sny, žádný jejich výklad dosud nebyl nikdy vědecky potvrzen,“ zdůrazňuje.

Podpořte
PressPort Magazín a naše autory
děkujeme

Systém emotivní regulace může rozhodně vysvětlit poněkud bizarní stránku snů v této době. „Je to mechanismus, s jehož pomocí sen prožitek ze dne reguluje,“ vysvětluje Perrine Rubyová. „Bizarnost či metafora snu vytváří odlišnou emoci a spojuje věci, které k sobě normálně nepatří. To umožňuje získat odstup,“ dodává.

Jestliže byli všichni v izolaci, je možné, aby měli jakési kolektivní sny, které by se navzájem podobaly? „To není nemožné,“ připouští Gérard Pavy. „Život je divadlo na jeho scéně je dnes Emmanuel Macron, vláda, testy na covid-19, lékaři a zdravotní sestry, jimž jsme každý večer tleskali. Tento rituál je pro všechny stejný. Je tedy možné, že tyto prvky nalézáme ve svých snech, jako stejné úryvky z románu,“ dodává.

Le Figaro: Proč máme za koronaviru kolektivní sny?
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Trump mi je sympatický. Říká, co chce. Obama, to bylo o hovnu, míní světově proslulý trumpetista Laco Déczi.