KOLÁŽ: The Guardian

Lékař: COVID-19 není hoax. A pro náš konzumní svět je to skutečný problém

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví PressPort Magazínu se zabývá jak systémovými změnami, tak ryze zdravotnickými tématy.

V ČR přibylo během pátku rekordních 1447 případů nákazy novým koronavirem. Denní přírůstek počtvrté v řadě překonal tisícovku. V zemi je aktuálně 12 260 nakažených. Ve čtvrtek přibylo 1 382 nakažených, úterní rekord byl překonán o více než 200 případů.

Česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) považuje situaci ohledně šíření covidu-19 v Česku za znepokojivou. Varovala, aby země neomezovala trasování kontaktů nakažených jen na ty s příznaky či těžkým průběhem infekce, ale aby zvýšila kapacity. Premiér Andrej Babiš (ANO) kritiku odmítl a organizaci vzkázal, aby raději mlčela. Přečtěte si názor lékaře.

Názor lékaře

Již jsem zde na to upozorňoval před několika měsíci, když to s tím koronavirem propuklo. A jelikož opakování je matkou moudrosti, tak se na to ještě jednou podíváme. O medicíně se říká, že to není exaktní věda. Myslí se tím, že má sice vědecký základ, ale na ten pak v praxi nastupuje jakési umění, ve kterém hraje roli zkušenost a intuice, protože tváří v tvář pacientovi pracujete s neúplnou informací. 

Vědecká část nicméně hraje v medicíně čím dál tím větší roli. Není tomu zas až tak dávno, co lékaři např. pouštěli žilou v dobré víře, že to uleví od celé řady obtíží. Fungovalo to podle nich nejenom jako léčebná metoda, ale dokonce jako preventivní. Dělali to skoro všichni a byli nejenom přesvědčeni o tom, že to je dobré, ale oni skutečně pozorovali, že to dobré je. Tedy, alespoň si mysleli, že to pozorují.

Pouštění žilou se užívalo už v antickém Řecku. Velkým zastáncem byl metodolog vědy Galén. Praxe přetrvala až do 19. století. Trvalo nám přibližně 2000 let, než jsme došli k poznání, že to má smysl zcela výjimečně (hemochromatóza nebo polycythemia vera). Na druhou stranu, nedávno se zkoušelo pouštění žilou u pacientů s tzv. metabolickým syndromem. Takže vlastně kdo ví? 

Třeba se ukáže, že pouštění žilou má v moderní medicíně 21. století místo, o kterém ještě nevíme. Před věděním, poznáním a vědeckým pokrokem musí mít člověk zkrátka a dobře velkou pokoru. A s onemocněním COVID-19 tomu není jinak. Od prosince 2019 vzniklo přibližně 100 000 vědeckých publikací. Ročně vznikne vědeckých článků přibližně 2,5-3 miliony a to nepočítáme ty nepublikované.

Přestože vzniklo prací na téma COVID-19 víc než dost,tak těch, které přinášejí na stůl důkazy nejvyšší kvality (randomizované kontrolované studie a přísně nastavené meta-analýzy) je stále nedostatek, abychom to mohli uzavřít. Produkce, sběr, kontrola, analýza, publikování, recenzování a interpretace vědeckých (medicínských) dat je vysoce odborná, nesmírně komplexní a obtížná práce. 

Proto se na to prosím vykašlete a hlavně se tím nestresujte. Kdyby COVID-19 bylo onemocnění srovnatelné s Ebolou, tak bychom my, zdravotníci, začali hysterčit také. Máte pocit, že hysterčíme? Nikoliv. Zatím to vypadá, že to je virus v mnoha ohledech podobný chřipce, ale v mnoha ohledech také podobný SARS-CoV-1. A pak to taky vypadá, že umí spoustu dalších věcí, takže to není „běžná chřipka“. 

Většina z nás se však tohoto viru nemusí bát. Ve většině případů probíhá buď zcela bez příznaků nebo jen velmi mírně. Ohrozit na životě tento virus dokáže spíše staré a/nebo nemocné jedince. Pokud tedy chcete zvýšit svoje šance, tak jezte pestrou stravu, nekuřte, nepijte alkohol, dostatečně spěte a pravidelně cvičte na čerstvém vzduchu. Myjte si velmi důkladně ruce, nesahejte si na obličej.

Samozřejmě roušky jako takové v redukci šanci na přenos viru kapénkami z člověka na člověka fungují. Ale hodně záleží na materiálu roušky, na jejím designu a na jejím upevnění na obličej. Takže tím, že budete nosit roušku pochybné kvality (což je většina, především těch doma na koleni vyrobených) od rána do večera svět nezachráníte. Důležitější je skoro zakrýt si pusu, když se chystáte kašlat či kýchat.

Něco jiného ovšem je, pokud jste starý a/nebo nemocný jedinec. Pokud je toto váš případ, tak noste v místech s větším počtem lidí respirátor kvality alespoň N95 (na roušku se vykašlete, je vám k ničemu). Pokud to chcete pojistit, tak si nasaďte ochranné brýle. A hlavně se nechte očkovat proti chřipce. Jinak se však není třeba stresovat. Normálně fungujte a nezapomeňte si hlídat svá občanská práva.

COVID-19 není hoax. A pro náš globalizovaný a konzumní svět, na který jsme si tak rádi a rychle zvykly, je to skutečný problém. Ale není to Ebola ani pravé neštovice, takže není třeba hysterčit. My lékaři (a další profesionálové) jsme se roky připravovali na příchod viru prasečí či ptačí chřipky, přičemž podobný scénář byl očekáván. Nejenom ochranné pomůcky jsme podrobovali intenzivnímu výzkumu.

Vědci předpověděli i příchod právě koronavirové epidemie. Po vypuknutí SARS-CoV-1 chodili po jeskyních nejenom v Číně a zkoumali nejenom tamní netopýry. Napsala se o tom celá řada velmi kvalitních prací a všichni moc dobře věděli, že je to pouze otázka času. Co z toho vyplývá? Mnohé. Mimo jiné to, že doba postfaktická je naším největším nebezpečím. A jejím finálním produktem jsou populisté.

Co říci závěrem? Buďte hlavně v klidu, pěstujte si svoje duševní a fyzické zdraví. Nepropadejte hysterii a už vůbec nepropadejte pocitu, že snad této nemoci rozumíte. Ne, nerozumíte jí. A nerozumí ji ani novináři, ani pan premiér a ani pan ministr zdravotnictví. Ano, je možné, že se situace bude ještě vyvíjet všelijak, ale ať už se stane cokoliv, tak to zvládneme, protože věda a doba faktická fungují.

Šimon Reich/chirurg ve VFN v Praze

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Lékař: COVID-19 není hoax. A pro náš konzumní svět je to skutečný problém
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
47
47
Událost
Covid-19
Místo
ČR
Začátek události
13.00
Status události
Dokončeno
(red.)
10. 9. 2020
13:02

Česko zaznamenalo druhý denní přírůstek nad 1000 nových případů nákazy koronavirem, ve středu laboratoře potvrdily 1161 pozitivních testů. To je o dva méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní. V nemocnici je podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví 244 lidí, z toho 57 v těžkém stavu.

(red.)
9. 9. 2020
19:36

V úterý přibylo v Česku rekordních 1163 potvrzených případů nákazy koronavirem, dosavadním maximem bylo pátečních 796 případů. Také počet případů za dnešek k 18.00 znovu překonal rekord. Zaznamenáno bylo 701 nemocných, skoro o pět desítek více než v úterý k 18.00. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Rekordní je i počet aktuálně nemocných, kterých je 9767. U většiny z nich má nemoc mírný průběh. V posledních týdnech ale značně přibylo hospitalizovaných s covidem-19. Za uplynulý měsíc jejich počet stoupl na více než dvojnásobek, a počet lidí ve vážném stavu dokonce na více než trojnásobek. V nemocnici bylo podle posledních údajů k úterku 244 lidí, z toho 57 v těžkém stavu.

(red.)
9. 9. 2020
16:43

Roušky budou povinné i v práci, kde nejde dodržet dvoumetrové rozestupy, oznámil ministr zdravotnictví.

(red.)
9. 9. 2020
14:12

Pirátský poslanec František Navrkal onemocněl covidem-19, onemocnění má lehký průběh. Několik dalších poslanců této opoziční strany, kteří se s Navrkalem setkali, zůstává z preventivních důvodů doma a nechá se otestovat. Pirátská strana to oznámila v dnešní tiskové zprávě. Navrkal se omluvil z dnešní schůze ústavně-právního výboru.

(red.)
9. 9. 2020
14:03

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) čeká Českou republiku těžký podzim. Premiér to uvedl v reakci na rostoucí počty potvrzených případů nákazy koronavirem. Zemi přitom doposud dával za vzor boje s nákazou. Podle premiéra si země, pro niž vláda na tento rok naplánovala schodek až 500 miliard korun, nemůže dovolit opatření ekonomického charakteru. Opatření na jaře prakticky zastavila ekonomiku.

(red.)
9. 9. 2020
14:00

Od čtvrtka bude povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé České republice. Na Twitteru to ve středu uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podrobnosti jeho úřad oznámí během dne. Chránit si ústa a nos je v současnosti nutné při cestách hromadnou dopravou nebo návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení. V Praze pak od středy povinnost platí i v obchodech a nákupních centrech a na poštách.

Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.