Tereza Urzová. | FOTO: archiv autorky

Lékařka k nežádoucím účinkům Pfizer vakcíny: co čekat, když se necháte očkovat?

Doposud nikdo v souvislosti s vakcínou nezemřel.

Vakcína proti SARS-CoV-2 bude stejná jako jiné vakcíny v tom, že po aplikaci dávky se mohou rozvinout různé lehčí reakce (třeba únava, bolest svalů, horečka). Tyto se však považují za běžné u všech očkování a je dobré s nimi počítat. Jak to ale vypadalo u experimentální skupiny pacientů, kterou tvořilo přes 40 tisíc lidí po celém světě?

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví se zabývá nejenom systémovými změnami, ale i ryze zdravotnickými tématy.

Vakcína se skládá ze dvou dávek, druhá se aplikuje 21 dní po první. Na základě dat z FDA Briefing Document, který ve považuji za relevantnější a přísnější pro schválení léčiva než podobné dokumenty u Evropské lékové agentury, vypichuji několik bodů:

1) Většina lokálních reakcí (zarudnutí a bolest v místě vpichu) začala hned po očkování a skončila průměrně do dvou dní. Většina systémových reakcí (horečky, únava, nevolnosti atd.) začala do 1-2 dní od očkování a skončila průměrně do 24 hodin. Pokud si tedy dáte očkování před dovolenou, nemělo by ji vám to s největší pravděpodobností zkazit.

2) Lokální reakce jsou méně výrazné při druhé dávce, systémové reakce naopak – u druhé vakcíny se projevovaly častěji. 

3) Experimentální skupina osob 18-55 let věku má systémové reakce častěji a horší (!) než skupina osob nad 55 let. Babička se tedy nemusí bát bolesti svalů tolik co vy!

4) Nejčastějšími systémovými reakcemi jsou únava, bolest hlavy a bolest svalů. Po první dávce v rámci kontrolní skupiny 18-55 let věku reportovalo únavu 47 % osob (přičemž 26 % jen lehkou), bolest hlavy 41 % osob (přičemž 21 % lehkou) a bolest svalů 21 % (přičemž 12 % lehkou). Lehká znamená, že neomezuje běžné denní činnosti. Na bolest hlavy pak stačí si vzít běžný Ibalgin.

5) Doposud nikdo v souvislosti s vakcínou nezemřel! V rámci testování je hlášeno úmrtí u šesti osob, čtyři z nich však vakcínu ani nedostaly (kontrolní placebo skupina) a dvě zemřely na jiné obtíže (šlo o osoby nad 55 let věku).

6) Vážnější nežádoucí účinky reportovalo 0,6 % osob v očkované skupině, 0,5 % osob v placebo skupině, což je cca srovnatelné. To, že byly reportovány účastníky ale neznamená, že souvisí s podáním dávky. Mezi těmito reporty byly třeba i záněty slepáku.

7) 23 dam v průběhu výzkumu otěhotnělo. Zatím není evidován žádný signifikantní dopad na jejich budoucí mimísky v očkované skupině, přesto se však doporučuje neplánovat otěhotnění do doby okolo očkování.

Dlouhodobé nežádoucí účinky

K dlouhodobým nežádoucím účinkům (které by se projevily až po 2 měsících, během kterých byli kontrolní pacienti sledováni) bohužel žádný report nemáme a ani mít nemůžeme, jelikož výzkum zatím neběží tak dlouho. Z principu vakcíny ale nejsou moc očekávány.

mRNA, která je obsažena ve vakcíně, se poměrně rychle rozpadá, a za dva měsíce by mělo být z hlediska mechanismu očkování už dávno hotovo. Jen doplňuji, že různé teoretické modely pro to, co by mohla vakcína v dlouhém časovém horizontu způsobovat (a jsou velice nepravděpodobné), platí úplně stejně i pro prodělání infekce covidem. Jde třeba o zkříženou imunitní reakci proti podobným strukturám ve vlastním těle, jsem však přesvědčená, že toto bychom už dávno pozorovali u lidí, kteří covid-19 prodělali, strach z toho tedy nemám.

A mimochodem – jsem za pár dní na vakcínu objednaná, tak doufám, že to klapne. Pak dám report.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Lékařka k nežádoucím účinkům Pfizer vakcíny: co čekat, když se necháte očkovat?
Hodnocení čtenářů52 Hlasů
38
38
Publicistka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.