SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
FOTO: archiv PressPort Magazínu

Lékařka: U covidu je největší problém ten personální

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
90

Opatření, restrikce, roušky… Dohadovat se o tom můžeme dlouho, ale je důležité si uvědomit jednu věc, ať už příznivcem nějaké (samo)regulace společnosti jsme, nebo ne.

Já si taky asi myslím, že pacienty s covidem, kteří potřebují hospitalizaci, zvládnou nemocnice hypoteticky uložit, i kdyby čísla ještě rostla. V nejhorším dojde na restrukturalizaci různých oddělení a pacienti se rozhází, kde bude místo. O čem jsem ale téměř přesvědčená, je to, že zaprvé k tomu není dostatek náležitého personálu, a za druhé to citelně odnesou pacienti s jinými chorobami.

Asi se stane, že chytnete covid a nic se vám nestane, protože jste poměrně mladí a zdraví. Chápu, že s tímhle vědomím se člověku žádné opatření držet nechce, ani blbou roušku. Taky je pak ale možné, že vás srazí auto, a kvůli nedostatku personálu, který se věnuje těžším covidům, nebo jen pracuje za kolegy, kteří se nakazili na jiných odděleních, nedostanete moc kvalitní péči. Vaší babičce možná odloží operaci, váš kamarád s těžkou chorobou možná celé měsíce nebude vyšetřen. Tohle se dotkne průměrného člověka víc než covid. 

Citelně to odnesou pacienti s jinými chorobami.

Vůbec podle mě nemá smysl mluvit o kapacitě nemocnic. Lůžka nejsou problém (neřeším teď vyloženě ventilovaná). Personál je problém obrovský. Už teď je, vidím to vlastní oči, píšeme si s kolegy z jiných nemocnic. Některé nemocnice poptávají brigádníky. Nejde jen o pracovníky do covidarií, průserem je i to, že rostou počty nakažených zdravotníků na standardních odděleních a ty se pak těžko obsazují.

Nebudu nikomu říkat, co má dělat, ani si nemyslím, že mám správný recept na řešení situace. Jen na tohle ale myslete, až se zas bude mluvit o tom, co nemocnice zvládnou, nebo nezvládnou, a bude se u toho mávat počty lůžek.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Lékařka: U covidu je největší problém ten personální
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
90

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Rok a půl za pět housek: V případu figurovali čtyři soudci