SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
KOLÁŽ: ppmagazín.com

Letošní dovolená? Pojďme ji strávit u našich rybníků, říká ministryně Klára Dostálová

Aktualizace:

Do jaké míry poznamená podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) koronavirová krize cestovní ruch, míněno teď směrem do České republiky? Jakým způsobem se dá pomoci například Asociaci hotelů a restaurací? A kolik pracovních míst v tomto segmentu krize zasáhne? Co radí občanům, když se jí ptají, jak to bude s letošní dovolenou?

Globální cestovní ruch by kvůli pandemii koronaviru mohl přijít až o 50 milionů pracovních míst. Předpověděla to podle BBC Světová rada pro cestování a turistiku (WTTC). 

Asociace hotelů a restaurací na základě modelové studie počítá se dvěma možnými scénáři. V obou dvou variantách se hoteliéři a restauratéři nedočkají plného objemu turistů ani na Vánoce a ztráty počítají na stovky miliard korun.

„Cestovní ruch to poznamená hodně. Myslím, že je to jedno z nejzasaženějších odvětví podnikatelského sektoru. My se cestovnímu ruchu snažíme maximálně pomoci. Jsme v každodenním kontaktu s oběma asociacemi – s Fórem cestovního ruchu a Asociací hotelů a restaurací,“ konstatuje v pořadu XTV ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Doplňuje, že s ministrem průmyslu a dopravy Karlem Havlíčkem připravují speciální podpůrný program COVID cestovní ruch.

„Nejprve jsme museli zabezpečit všechny společnosti, které mají zaměstnance, aby měly od státu pomoc v náhradě mzdy, což se samozřejmě cestovních kanceláří týká také. Budeme se snažit maximálně podpořit domácí cestovní ruch. Připravujeme zaměstnanecké poukázky, to znamená, aby se stát podílel na tom, že zaměstnanci budou trávit letošní léto v České republice. Tím se podaří nastartovat byznys,“ dodává ministryně Klára Dostálová (ANO) s tím, že globální propad cestovního ruchu činí kolem 11 až 12 procent, v krizových scénářích až 18 procent.

„Pojďme strávit letošní dovolenou u našich rybníků a v naší krásné přírodě,“ vyzývá nato občany. Krize, kterou v souvislosti s pandemií koronaviru zažívá segment cestovního ruchu, je přitom naprosto bezprecedentní. „I během válek fungovaly některé restaurace a hotely. Dnes cestovní ruch přestal existovat,“ říká mimo jiné hoteliér a předseda Fóra cestovního ruchu ČR Viliam Sivek. Ohroženo je podle něj nejen 240 tisíc zaměstnanců cestovního ruchu, ale i všichni ti, kteří jsou na něj navázáni dodávkami zboží a služeb.

Podle studie Asociace hotelů a restaurací (AHR ČR) je v „mírnější“ variantě ohroženo až 173 tisíc přepočtených pracovních úvazků a 246 tisíc přepočtených pracovních úvazků v případě horšího scénáře.

Asociace upozorňuje i na to, že po ukončení restrikcí bude trvat ještě dlouho, než se vrátí do starých kolejí. Hoteliéři a restauratéři by podle jejich studie měli počítat s tím, že zahraniční klientelu částečně nahradí tuzemská a ta je mnohem citlivější na cenu. Výpadek zahraniční klientely pocítí zejména pražští hoteliéři.  „Pražské hotely jsou z 95 procent závislé na zahraniční klientele,“ uvádí Petr Kotík, zakladatel portálu Amazing Places nabízející ubytování v tuzemsku.

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
S televizí v ložnici stárneme mnohem rychleji