Nyní čtete
Lhotáková: Policejní prezidium bych okamžitě zrušila, aby bylo na letní boty
 
 

Pomalu to vypadá, jako kdyby v Čechách existovala dvě policejní prezidia: jedno v Praze a druhé v malé obci Zbizuby, kde žije Petra Lhotáková (40). To je ve vedení policie čím dál známější, ale i obávanější jméno. Po odchodu od sboru zastupuje na šest desítek policistů proti vedení, státním zástupcům, soudcům i Generální inspekci bezpečnostních sborů. V souvislosti s touto činností pro Mobbing Free Institut, jejž vede, se setkává s nemilou odezvou ze strany policejního managementu. S tím si Lhotáková nebere v rozhovoru pro pp_magazín servítky: prezidium by ihned zrušila. Alespoň by podle ní zbyly peníze na obuv pro řadové příslušníky.

 • Někteří policisté, míněno řadoví, se na Mobbing Free Institut, jehož jste šéfkou, obracejí s mnoha problémy. Jak jste dosáhla toho, že vás, jak často sami poukazují, začínají na rozdíl od Policejního prezidia ctít?

S nadsázkou bych řekla, že nás – nepracuji sama – s Policejním prezidiem pojí jen číslo popisné 27: Strojnická ulice v Praze versus ves Zbizuby, kde bydlím. Jinak vůbec nic, což naštěstí policisté vědí… Klidně bych tento „ústav policejních šlechticů a šlechtičen“ zrušila. Byl zřízen jako apolitický řídící článek a aktuálně je jediným naplněným útvarem. Dokonce s nadstavem.

 • Počkejte, zrušila byste Policejní prezidium? To mi trochu, také v nadsázce, zavání libertariánstvím...

Jistěže zrušila. Živí podle mého názoru zbytečně mnoho služebních funkcionářů ve vysokých hodnostech. Ušetřilo by to nemálo finančních prostředků. Zbylo by pak třeba na letní boty pro řadové policisty.

 • Vraťme se k těm, kteří se na vás obracejí.

Aby nedošlo k omylu, neoslovují mě jen řadoví příslušníci, ale kupodivu i služební funkcionáři. A to byste koukal, jaká jsou to jména. Zjistili, že jejich důvěru nezklamu, slovo dodržím, informace zúročím, žádný zdroj „neprohodím“ a chyby ve vedení nazývám zcela otevřeně a veřejně. Toho Policejní prezidium nikdy nedosáhne. Za současného klimatu v policii a zejména personálního obsazení má i služební pes větší váhu a odpovědnost pro sbor než nanicovatá, byť výstavní loutka v roli policejního prezidenta.

 • Nepřeháníte to?

Ale vždyť policejní prezident nemá odpovědnost.

Za současného klimatu v policii a zejména personálního obsazení má i služební pes větší váhu a odpovědnost pro sbor než nanicovatá, byť výstavní loutka v roli policejního prezidenta.

 •  Jak to?

Mylná a protiprávní rozhodnutí za něj zaplatí stát – daňový poplatník. A že prohrávají, myslím tím prezidium, mnohé soudní spory, je prostě fakt. Totéž se týká krajských ředitelů. Policejní prezidium, to je taková hra na policii v době míru, kdy se nic vážného neděje. Ale se všemi důsledky pro příslušníky, občany, potažmo stát.

 • Jste trnem v oku vedoucích funkcionářů. Důvodem, proč je iritujete, je nespočet stížností, které odesíláte na policejní inspekci. Nebojíte se, že dostanete nálepku notorické stěžovatelky?

Diskreditace mojí osoby je cílený tah právě oněch policejních manažerů, jak se s oblibou titulují. Věří tomu ale pouze ten, kdo mě osobně nepoznal a nepotřeboval pomoci. Pak je vše jinak a mnohdy jsem skoro poslední nadějí těchto policistů, jak se dobrat pomyslné spravedlnosti.

 • Znovu se ptám, proč posíláte tolik stížností?

Smutné je, že protiprávní jednání musíte nejméně dvakrát „odstěžovat“, abyste se dobrali pravdy. Pak přichází na scénu omluvy, a to jak ze strany Policejního prezidia, tak ministerstva vnitra. Nálepky od vedení policie mě absolutně netrápí. Oni mají též své přezdívky: třeba Appležrout. Ale na současného prezidenta – pana Tuhého, to se mě raději ani neptejte… Ale ta moje špatná reklama je také reklamou. Jak jinak si vysvětlit různé nápisy a upozornění na nástěnkách ve služebnách. Například: Nereagujte na výzvy Lhotákové. Nebo: Veškeré písemnosti od Lhotákové postupujte vedoucímu.

 • Co vás vlastně vede k takové aktivitě – boji za to, co považujete v policii za spravedlivé?

Jednáním nadřízeného vůči mé osobě u mě vznikla psychická porucha – adaptační porucha přizpůsobení. Tedy neumím se přizpůsobit šikaně. Vedení středočeské policie, kde jsem pracovala – této organizace v čele s plukovníkem Václavem Kučerou, tak mohu poděkovat za to, že mohu svoji nynější činnost nezištně konat. Díky vědomí a znalosti poměrů se tato moje „porucha“ rozšířila z mé osoby na všechny příslušníky bezpečnostních sborů a já zkrátka nemohu ze své podstaty připustit, aby někdo dopadl tak potupně jako já a byl do služby velen s „otíkovskými“ sluchátky na uších.

Policie je proradná a zákeřná zmije, která vás uštkne, jakmile vybočíte ze zajetého řádu – nejdete na ruku vedoucímu.

 • Dobře, a další motivace?

Další motivací bylo zjištění leckdy neuvěřitelného stupně právního analfabetismu u některých služebních funkcionářů: ignorace rozsudků soudů ve prospěch řadových policistů, porušování ústavy, Listiny základních práv a svobod, neboť zcizují práva nezcizitelná, promlčují nepromlčitelná. O porušování Etického kodexu Policie ČR nemluvě.

 • Kolik soudních sporů vedete, a to jak vy osobně, tak institut, jejž řídíte?

Já pouze jeden, a to ohledně neplatnosti mé výpovědi. Za Mobbing Free Institut nevedeme s nikým žádné spory. Ovšem pokud vyhraji, budu škodu vzniklou chybou Kučery a Tuhého, kteří mé propuštění podepsali, požadovat právě po nich, nikoliv po bezpečnostním sboru – po státu. Nebudu si to přeci platit i já ze svých daní.

 • Jak dlouho jste byla v aktivní službě a plánujete se k policii po dořešení vašeho případu – propuštění – vrátit, jestliže u soudu uspějete?

Sloužila jsem 19 let. Pokud vyhraji soudní spor, automaticky se zase stanu příslušnicí Policie ČR. „Pomáhám a chráním“ ovšem až nyní – právě z civilu.

 • Pro policistu není jednoduché sehnat si po propuštění zaměstnání, to je známý fakt.

Ač to pro mě opravdu nebylo jednoduché období, po mém propuštění – kvůli šikaně v policii – jsem našla své životní poslání. Poslední dva roky prožívám nejšťastnější a neúspěšnější období v životě.

 • Jako policistka jste neměla pocit, že pomáháte lidem?

Děláte kauzu, na jejímž výsledku má někdo „mocný“ zájem. A když děláte svoji práci poctivě, tak jste u vedení „arogantní policajt, se kterým se nedá mluvit“… Syndrom strachu zkrátka vládne. A pak zjistíte, že se k vlastním lidem policie chová hůře než k pachatelům. Jenže téměř nikdo tomu neuvěří, dokud to nezažije na vlastní kůži.

 • Takže byste se už nevrátila?

K policii bych se vrátila jedině, pokud by se vydala cestou sebereflexe, a začala opravdu fungovat tak, jak má. To ale se současným vedením není možné. Došlo jen k dalšímu odcizení řadových a řídících příslušníků.

 • Kolik Mobbing Free Institut zastupuje policistů?

V současné době okolo šedesáti. Ale nejen policisty, též hasiče, celníky, vězeňskou službu a vojáky. Rovněž veterány z těchto povolání.

 • Jaké služby jim nabízíte?

Pouze zastoupení jako obecný zmocněnec. Vzhledem k právnímu nevědomí mnohých funkcionářů to však bohatě postačuje, abych byla tak úspěšná, jak jsem. Od letošního roku se rovněž snažíme tam, kde to je možné, vést řízení pod hlavičkou Odborové aliance IZS. I to byl jeden z důvodů, proč vznikla – hájit práva příslušníků. Mobbing Free Institut slouží primárně jako e-poradna obětem šikany napříč rezorty. Paradoxně dlouho suploval i policejní odbory, které nám dokonce postoupily pár kauz šikany. Zdarma…

 • Kde berete na svoji činnost finanční prostředky?

Jak jsem předeslala, v různých řízeních vystupuji jako obecný zmocněnec a mnohdy sekunduji právním zástupcům svých zmocnitelů. Tuto činnost dělám zcela zdarma, vystačí mi na to invalidní důchod. Finanční prostředky získáváme z lektorské činnosti a vlastního know-how. Nemáme ani žádné kanceláře, pracuji z domova, na starém PC, ve skromných podmínkách. A z toho se může Policejní prezidium doslova pominout…

Také čtěte

 • Spolupracujete se sdělovacími prostředky. Jaký máte názor na média?

Kauzy z policejní branže je těžké do médií a televize prosadit, protože zpravodajství jde ve stopách bulváru – tedy honbou za senzací. Proto je medializuji sama formou různých cest na sociálních sítích. Policejní týdeník se mnou nespolupracuje, neboť ctí nálepku policejních manažerů, že jsem blázen. Respektuji jak jeho názor, tak jeho postoj. Nepotřebuji před nikým obhajovat svou osobu a činnost. Z životních zkušeností vím, že nálepka je věc pomíjivá. Za člověka mluví činy.

 • Pozornost vzbudila zpráva ppmagazínu.com o vašem nedávném výslechu na policii. Kvůli čemu vlastně byl?

Jsem podezřelá z toho, že jsem zveřejnila fotografii osoby, co v ruce třímala transparent s podněcováním k nenávisti vůči české policii: ta osoba navrhovala upalování policistů. Cestou Facebooku jsem na ni prý uspořádala hon za účelem ji ztotožnit. Tím jsem ji poškodila na právech. Prý. To je tedy můj trestný čin.

 • Má případ podle vašeho soudu politické pozadí?

Domnívám se, ostatně jako již celých 11 let, že to má středočeské pozadí, neboť ředitel tamní policie Kučera se mě snaží „dostat“ od roku 2007. Stačí zadat do vyhledávače Google „kauza Lhotáková“. Jen 8 let mu trvalo ušít na mě boudu, aby mě nechal propustit. Ani zatčení mé osoby coby příslušnice a zejména matky-samoživitelky s dítětem doma mu nestačilo. Neměl však nikdy dostatečné argumenty.

 • Raději bych, abychom hovořili o systému, nikoli o konkrétních jménech. Důvod je prostý: rozhovor je sice vyjádření jedné osoby, ale hovoří-li jmenovitě o druhých, ty se nemohou bránit.

Víte, lze nikoli obecně, ale zcela konkrétně říct, že je to smutný obrázek, když víte, že kvalitnější právní povědomí má spousta řadových příslušníků než vedení, které však pobírá plat na jiné úrovni a pak zejména nemravné odměny. Ano, opravdu nemravné. Jsou to zbabělci, co se schovávají za slavnostní uniformy ověnčené metály, mnohdy pouťové hodnoty, a dělají ze sebe nadpříslušníky. Mnozí příslušníci si jich ve skutečnosti neváží a já s nimi souhlasím. Autoritu vám zlaté listí nevybuduje. Ovšem nic jiného nabídnout nemohou. Leda vzápětí kázeňský trest, aby se vědělo, kdo je vládcem.

 • Konkrétní případ?

Mohu zmínit až úsměvné lpění na doktorských titulech, které má spousta z nich ze školy SNB v Bratislavě a s touto nuzotou a metály se chlubí, jako by vyhráli V. světovou. Když jim dojdou argumenty úplně, začnou svou obhajobu tím, že jim tento nefér postup někdo poradil. Tímto zdravím elitu Prahy, plk. JUDr. X. Y (jméno nezveřejňujeme, pozn. red.). Monstrózní exemplář „apolitického policisty“ s potlačeným smyslem pro čest, objektivitu a spravedlnost, který nyní končí ve službě.

Za nejtěžší stranický úkol považuji reorganizaci policie v roce 2016. Ale úkol byl splněn. A tři generálské hvězdy za čtyři roky, to není špatný výsledek, ne?

 • Pracujete v Česku policie na zakázku a plní politické úkoly?

O tom já osobně nemám pochyb! Víte, kdyby se našel analytik na úrovni například Edwarda Snowdena, který by společnosti-občanům předložil kompletního pavouka vztahů politických stran, jejich představitelů a obsazení ministerstev, úředníků a pak i policie a justice, tak by nejspíš nepřišla revoluce, ale možná občanská válka. Odstrašujícím aktuálním příkladem je kauza Neograph. Bude nepochybně zajímavé pročíst písemný rozsudek Vrchního soudu v Praze z minulého týdne a opět mít na očích jména Máchová, Nevtípil v nestandardních souvislostech… A za nejtěžší stranický úkol pak považuji reorganizaci policie v roce 2016. Ale úkol byl splněn. A tři generálské hvězdy za čtyři roky, to není špatný výsledek, ne?

 • Jak byste zhodnotila současný stav policie?

Nedaří se nábory podle představ, ve vzduchu visí vlna odchodů. Daří se ale, jak jsem již předeslala, povyšovat na generály a cpát si odměny pro větší výsluhy. Moje výsluha je po 19. letech okolo 6 500 korun. Shrnuto: díky minulému vedení ministerstva vnitra policejní establishment získal pocit o svém významu. To je však omyl, který snadno vyvrátíte tím, že ráno do práce nepustíte toho, bez kterého například nepůjdou IT služby… Někteří z šéfů neumí otevřít ani e-mail…

 • To se za poslední léta snad neudálo nic pozitivního?

Policie promarnila čtyři roky a ty jí budou dvojnásob chybět v budoucnu. V podobě lidských zdrojů – inventárních čísel, za která mnohdy podřízené vedení považuje, a také peněz. Zeptejte se informovaných lidí na policejní rozpočet, jeho kvalitu, krytí finančními prostředky. Zeptejte se na měřenky – ony slavnostní uniformy šité na míru, nad rámec konfekce –, jak zacloumaly s rozpočtem. Anebo se raději neptejte, ať klidně spíte a v klidu platíte daně. Nevědomost hříchu nečiní.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměrné
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
1
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru