Člen Rady ČT a moderátor Lubomír Veselý, známější jako Xaver, se v mimořádném streamu na svém YouTubovém kanálu vyjádřil k demonstraci na obranu České televize, která proběhla na Kavčích horách v den výročí 17. listopadu, a objasnil, co je pravda a co je lež. Podobně reagovala na sociálních sítích radní Hana Lipovská. Podle protestujících tito noví radní plní politickou objednávku a pracují na likvidaci nezávislosti veřejnoprávní televize.
Xaver nenechal nit suchou na řečnících, kterými byli senátoři David Smoljak a Marek Hilšer nebo zástupce iniciativy Vraťte nám stát! Václav Němec. A opět připomněl, z jakého důvodu byla odvolána dozorčí komise Rady ČT. „Nevěřte lidem, kteří lžou a manipulují, nezávislost ČT není ohrožena ani o milimetr,“ zdůrazňoval radní, který plánuje s dotyčnými uspořádat diskusi.
Před budovou České televize v Praze se v úterý uskutečnila demonstrace na obranu nezávislosti ČT a veřejnoprávních médií. Předseda spolku Milión chvilek Benjamin Roll upozornil na stupňující se tlak na ČT, který podle něj může vrcholit v příštím roce po volbě části rady. Senátor Marek Hilšer zase varoval před některými současnými radními, kteří podle něj nechtějí nezávislá média. Lidé se kvůli vládním opatřením proti šíření covidu-19 účastnili demonstrace v autech. Jako první promluvil senátor a scénárista David Smoljak. „To, že Rada ČT odvolala dozorčí komisi, není samo o sobě šokující. Šokující je, že se tak stalo v předvečer schvalování rozpočtu a to, že se tak stalo bez jakéhokoliv zdůvodnění a v rozporu se zákonem. To už celou věc ukazuje v úplně jiném světle,“ řekl na úvod demonstrace.
Divákům pustil autentickou nahrávku ze zasedání Rady ČT z 11. 12. 2019 ještě ve starém složení. Předseda Rady České televize Jan Bednář vyjádřil hluboké pochybnosti o práci dozorčí rady. „Musím říct, že jsem zásadně nespokojený se stanoviskem dozorčí komise k návrhu rozpočtu ČT na rok 2020. Komise pouze rekapitulovala údaje v rozpočtu, které si můžeme přečíst. Nejde do podrobností, které chceme mít. Považuji to za závažnou chybu. Má poskytovat doporučení radě, jak hlasovat v případě rozpočtu. Je na hluboké zamyšlení, jak dozorčí komise pracuje a zda poskytuje to, co potřebujeme a co stanoví zákon,“ kritizoval tehdy Bednář poradní orgán.
Xaver se následně obrátil na senátory, kteří jej a Lipovskou ostře kritizují: „Kde jste byli v tu chvíli, Smoljaku, Hilšere? Kde jste byl, senátore Drahoši? Tenkrát jste nechtěli ochránit nezávislost ČT, vy pokrytci? Na co jste čekali? Až bude záminka? Až přijde paní Lipovská, která se toho nebude bát a řekne věci nahlas?“
Dozorčí komise ztratila důvěru u Šarapatky již loni…
„Odvolání dozorčí komise nepřišlo jako blesk z čistého nebe, neudálo se z minuty na minutu 11. listopadu 2020, ale schylovalo se k němu bezmála rok,“ konstatovala Hana Lipovská.
Dnes jsem byl normálně v práci, protože 17. listopad vychází zrovna na den, kdy máme dvě porady, Reportéři ČT a 168 hodin. Když jsem kolem třetí hodiny odjížděl z budovy zpravodajství, bylo prostranství před hlavní budovou plné lidí a aut, která troubila. Uvědomil jsem si s jistým zadostiučiněním, že ČT je asi jediná televize v regionu, za kterou jsou lidé ochotni jít demonstrovat. Před dvaceti lety stejně jako dnes. Chtějí koukat na žurnalistiku, ne na propagandu, která obsluhuje politiky jako nějaký pikolík anglického krále. Po 31 letech od 17.listopadu? Prosím vás, kdo by to taky chtěl?! Hezký svátek, přátelé! | Marek Wollner
Podotkla, že v prosinci 2019 vyzval snad jako vůbec první k personálním změnám „dlouholetý a zkušený“ člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka. Během jednání o rozpočtu na rok 2020 řekl:
„A musím říct, že dozorčí rada, tak, jak nám předložila zprávu, která se týká rozpočtu 2020, tak nemá moji důvěru. … Pro mě je to osobě ztráta důvěry v práci dozorčí komise. A chtěl bych požádat Radu ČT a své kolegy, aby do budoucna, ať je dopadne rozpočet 2020 jakkoli, aby se neprodleně zabývala otázkami obsazení dozorčí komise.“
Šéf i místopředseda Rady ČT rezignovali
Během středy pak oznámil předseda Rady České televize René Kühn, že se rozhodl k 20. listopadu odstoupit z funkce. Důvodem je minulé jednání rady, kdy odvolala dozorčí komisi a rozhodovala o koupi a směně pozemku pod ostravským studiem. Na odvolání měl jiný názor než většina členů rady. Na svůj post místopředsedy Rady ČT rezignoval i Jaroslav Dědič. Oznámili to na středečním mimořádném zasedání.
Kühn byl předsedou od letošního června. „Cítím slabý mandát z pozice předsedy. Myslím si, že Rada ČT zcela jistě najde ve svých řadách rychle nového předsedu, a já se budu snažit tomu procesu zcela jistě pomoci,“ uvedl Kühn. Dodal, že zůstává řadovým radním.
Dědičovi končí mandát v radě v březnu příštího roku a podotkl, že už nebude znovu kandidovat. „Rada potřebuje stabilizaci, energii a shodu,“ uvedl s tím, že se cítí prací v radě, ve které se v posledním roce podílel na většině programových bodů, vyčerpaný. Jako důležité ale zmínil zvolit příští týden novou dozorčí komisi.
Tak v případu ostravských pozemků se již potvrdilo, co jsem psal včera – k nákupu toho pozemku pod ostravským studiem nepotřebuje generální ředitel Petr Dvořák souhlas Rady ČT. Potvrdil to dnes sám generální ředitel Dvořák. Proč tedy minulý týden generální ředitel Dvořák a ředitel ostravského studia Karas tak na Radu ČT tlačili, aby tu koupi za vysoce nadhodnocenou cenu (ve srovnání se znaleckými posudky určujícími cenu obvyklou) schválila? Všimnout by si toho měli všichni ti zákonodárci STAN, Lidovců a Pirátů, kteří tak křičeli, že neschválením této koupě Rada ČT způsobí televizi hroznou škodu a žene ji do strašného nebezpečí. Radě ČT přitom ze zákona vůbec nepřísluší takovouto kupní smlouvu schvalovat, tam jde čistě o úvahu a rozhodnutí managementu. Například poslanec za Piráty Tomáš Martínek veřejně napsal: (Hana Lipovská) prosadila na posledním jednání rady rovněž absurdní odmítnutí nákupu pozemků pod budovou ostravské pobočky České televize. Je zřejmé, že Hana Lipovská se snaží veřejnoprávní televizi destabilizovat. Tuto středu proběhne ještě jednou jednání Rady ČT, kdy její členové budou mít poslední možnost svoji chybu v případě nákupu pozemků napravit. Později už nebude možné využít předkupního práva České televize. Neměl by si pan zákonodárce Martínek, dříve než začne kritizovat Radu ČT, si alespoň přečíst zákon o České televize, ze kterého by zjistil, že v tomto případě záleží výhradně na rozhodnutí generálního ředitele, že toto rozhodnutí za zákona nepodléhá schválení Rady ČT? Nebo se na to aspoň nejdřív zeptat pana generálního ředitele nebo někoho z členů Rady ČT, než takové nepravdivé věty napíše? | Pavel Matocha
Situací v radě se bude ve čtvrtek zabývat sněmovní volební výbor a pravděpodobně i Senát.
Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu ČT.