SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Česká televize | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Lipovská a Xaver k demonstraci před ČT: Kde jste byli loni v tuto chvíli Smoljaku, Drahoši?

Aktualizace:
Politika
Rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

Člen Rady ČT a moderátor Lubomír Veselý, známější jako Xaver, se v mimořádném streamu na svém YouTubovém kanálu vyjádřil k demonstraci na obranu České televize, která proběhla na Kavčích horách v den výročí 17. listopadu, a objasnil, co je pravda a co je lež. Podobně reagovala na sociálních sítích radní Hana Lipovská. Podle protestujících tito noví radní plní politickou objednávku a pracují na likvidaci nezávislosti veřejnoprávní televize.

Xaver nenechal nit suchou na řečnících, kterými byli senátoři David Smoljak a Marek Hilšer nebo zástupce iniciativy Vraťte nám stát! Václav Němec. A opět připomněl, z jakého důvodu byla odvolána dozorčí komise Rady ČT. „Nevěřte lidem, kteří lžou a manipulují, nezávislost ČT není ohrožena ani o milimetr,“ zdůrazňoval radní, který plánuje s dotyčnými uspořádat diskusi.

Divákům pustil autentickou nahrávku ze zasedání Rady ČT z 11. 12. 2019 ještě ve starém složení. Předseda Rady České televize Jan Bednář vyjádřil hluboké pochybnosti o práci dozorčí rady. „Musím říct, že jsem zásadně nespokojený se stanoviskem dozorčí komise k návrhu rozpočtu ČT na rok 2020. Komise pouze rekapitulovala údaje v rozpočtu, které si můžeme přečíst. Nejde do podrobností, které chceme mít. Považuji to za závažnou chybu. Má poskytovat doporučení radě, jak hlasovat v případě rozpočtu. Je na hluboké zamyšlení, jak dozorčí komise pracuje a zda poskytuje to, co potřebujeme a co stanoví zákon,“ kritizoval tehdy Bednář poradní orgán.

Xaver se následně obrátil na senátory, kteří jej a Lipovskou ostře kritizují: „Kde jste byli v tu chvíli, Smoljaku, Hilšere? Kde jste byl, senátore Drahoši? Tenkrát jste nechtěli ochránit nezávislost ČT, vy pokrytci? Na co jste čekali? Až bude záminka? Až přijde paní Lipovská, která se toho nebude bát a řekne věci nahlas?“

Dozorčí komise ztratila důvěru u Šarapatky již loni…

„Odvolání dozorčí komise nepřišlo jako blesk z čistého nebe, neudálo se z minuty na minutu 11. listopadu 2020, ale schylovalo se k němu bezmála rok,“ konstatovala Hana Lipovská.

Podotkla, že v prosinci 2019 vyzval snad jako vůbec první k personálním změnám „dlouholetý a zkušený“ člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka. Během jednání o rozpočtu na rok 2020 řekl:

„A musím říct, že dozorčí rada, tak, jak nám předložila zprávu, která se týká rozpočtu 2020, tak nemá moji důvěru. … Pro mě je to osobě ztráta důvěry v práci dozorčí komise. A chtěl bych pořádat Radu ČT a své kolegy, aby do budoucna, ať je dopadne rozpočet 2020 jakkoli, aby se neprodleně zabývala otázkami obsazení dozorčí komise.“

Šéf i místopředseda Rady ČT rezignovali

Během středy pak oznámil předseda Rady České televize René Kühn, že se rozhodl k 20. listopadu odstoupit z funkce. Důvodem je minulé jednání rady, kdy odvolala dozorčí komisi a rozhodovala o koupi a směně pozemku pod ostravským studiem. Na odvolání měl jiný názor než většina členů rady. Na svůj post místopředsedy Rady ČT rezignoval i Jaroslav Dědič. Oznámili to na středečním mimořádném zasedání.

Kühn byl předsedou od letošního června. „Cítím slabý mandát z pozice předsedy. Myslím si, že Rada ČT zcela jistě najde ve svých řadách rychle nového předsedu, a já se budu snažit tomu procesu zcela jistě pomoci,“ uvedl Kühn. Dodal, že zůstává řadovým radním.

Dědičovi končí mandát v radě v březnu příštího roku a podotkl, že už nebude znovu kandidovat. „Rada potřebuje stabilizaci, energii a shodu,“ uvedl s tím, že se cítí prací v radě, ve které se v posledním roce podílel na většině programových bodů, vyčerpaný. Jako důležité ale zmínil zvolit příští týden novou dozorčí komisi.

Situací v radě se bude ve čtvrtek zabývat sněmovní volební výbor a pravděpodobně i Senát.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu ČT.

Před budovou České televize v Praze se v úterý uskutečnila demonstrace na obranu nezávislosti ČT a veřejnoprávních médií. Předseda spolku Milión chvilek Benjamin Roll upozornil na stupňující se tlak na ČT, který podle něj může vrcholit v příštím roce po volbě části rady. Senátor Marek Hilšer zase varoval před některými současnými radními, kteří podle něj nechtějí nezávislá média.

Lidé se kvůli vládním opatřením proti šíření covidu-19 účastnili demonstrace v autech. Jako první promluvil senátor a scénárista David Smoljak. „To, že Rada ČT odvolala dozorčí komisi, není samo o sobě šokující. Šokující je, že se tak stalo v předvečer schvalování rozpočtu a to, že se tak stalo bez jakéhokoliv zdůvodnění a v rozporu se zákonem. To už celou věc ukazuje v úplně jiném světle,“ řekl na úvod demonstrace.

Hlavní kritériem pro volbu nových radních (Lubomíra Veselého, Pavla Matochy a Hany Lipovské) podle Smoljaka nebyla jejich odbornost a kompetence, ale jejich kladný postoj k hnutí ANO a negativní k současnému vedení televize. „ČT patří koncesionářům, nenechme si ji vzít,“ vyzval přihlížející dav Smoljak.

Následně před budovou ČT na Kavčích horách vystoupila starostka obce Pečky Alena Švejnohová. „Českou televizi nemůže zastoupit žádná komerční televize. Nebo snad myslíte, že by nějaká z nich dala v krizi peníze na vzdělávací pořady jako ČT na projekt UčíTelka? Asi těžko, protože by se to nevyplatilo,“ uvedla ve svém projevu, na jehož závěru vyzvala „mlčící většinu“, která podle ní podporuje současnou podobu ČT, aby už nemlčela, jinak o televizi přijde. 

„Noví radní, jejichž hlavní kvalifikací je loajalita k politickým proudům, kterým jsou nezávislá média trnem v oku, plní jejich politickou objednávku a pracují na likvidaci nezávislosti ČT,“ řekl zase zástupce iniciativy Vraťte nám stát! Václav Němec.

Po něm na demonstraci vystoupil senátor a lékař Marek Hilšer. „Před 20 lety jsem tu stál jako student, stejně jako další z vás. Byli jsme tu proto, abychom podpořili statečné novináře, kteří se postavili za nezávislost veřejnoprávní televize. Odmítli snahy politiků opoziční smlouvy ovládnout televizi, nasadit jí náustek a ukončit nezávislost televize. Je tragédií dnešní doby, že zde opět stojíme po dvaceti letech a musíme bránit nezávislost ČT. Opět ti stejní lidé se snaží nasadit ČT náustek,“ řekl senátor. 

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Lipovská a Xaver k demonstraci před ČT: Kde jste byli loni v tuto chvíli Smoljaku, Drahoši?
Hodnocení čtenářů8 Hlasování
52
52

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Protesty kvůli smrti George Floyda se šíří po USA