ILUSTRACE: Eiko Ojala

Lipovskou do ČT doprovázela policejní ochranka. Radní poté obvinila ředitele Dvořáka z vážného střetu zájmů

Radní po Dvořákovi mimo jiné chtějí informace, proč radě neoznámil svůj podíl v Gopasu

Média
Rubrika Média PressPort Magazínu mapuje dění ve sdělovacích prostředcích.

Rada České televize vyzvala generálního ředitele Petra Dvořáka, aby do pátku vysvětlil svůj možný střet zájmů kvůli spoluvlastnictví počítačové školy Gopas. Dvořák má v Gopasu podle radní Hany Lipovské čtvrtinový podíl a Česká televize si u firmy v minulosti objednávala školení. Dvořák se středečního jednání rady neúčastnil z rodinných důvodů.

Radní po Dvořákovi chtějí informace, proč radě neoznámil svůj podíl v Gopasu, proč jej nejprve držel přes firmy v daňových rájích a později se rozhodl jej vlastnit napřímo nebo proč nevyzval ČT, aby s Gopasem neuzavírala žádné smlouvy. Generální ředitel má také sdělit, zda vedle Gopasu vlastní podíly v dalších firmách spolu s šéfem a minoritním spoluvlastníkem skupiny PPF Ladislavem Bartoníčkem či dalšími lidmi. Vztahy mezi ČT a Gopasem od roku 2011, kdy je Dvořák ve funkci, má do 21. dubna prošetřit také dozorčí komise.

Lipovská během více než dvaceti minutového vystoupení uvedla, že podle jejích zjištění Dvořák svým angažmá v počítačové škole porušuje zákon o ČT i kodex ČT. Upozornila na to, že Bartoníček řídí investiční skupinu PPF, která je vlastníkem komerční televize Nova nebo O2 TV, což jsou konkurenti České televize. 

Prý závažné závěry

Dvořákem spoluvlastněný Gopas dostává podle ní zakázky od ministerstev vnitra a obrany nebo Národního úřadu pro komunikační a informační bezpečnost. Několik měsíců po svém nástupu do funkce generálního ředitele ČT Dvořák zároveň působil v řídících orgánech školy, uvedla radní.

Závěry Lipovské poté předseda rady Pavel Matocha označil za závažné a „trošku vyrážející dech“, načež jednání rady přerušil a vyzval přítomné k neveřejné poradě. Radní se po více než hodině vrátili do konferenčního sálu, spojili se s těmi, kteří se jednání účastnili formou videopřenosu, a vyhlásili další interní poradu rady, pro kterou nechali vypnout veřejný audio záznam. Po opětovném připojení nechala rada na návrh Lipovské hlasovat o výzvě Dvořákovi.

Šlo o ochranku

Během přerušeného jednání se na sociálních sítích objevily informace, že Lipovská s sebou přivedla na jednání kriminální policii, podle mluvčí ČT Karolíny Blinkové šlo o ochranku Lipovské. Ta se obecně zmínila o tom, že radní čelí v poslední době výhrůžkám. Dva muži, kteří Lipovskou do budovy ČT doprovodili, pro pořad Newsroom ČT24 uvedli, že jsou policisté a dále odkázali na vyjádření mluvčího pražské policie.  

„Policie v budově ČT neprovádí úkony trestního řízení ani šetření jakkoli související s činností České televize. Policisté zde plní úkoly dle zákona, které souvisí s potenciálním ohrožením života a zdraví konkrétní fyzické osoby,“ uvedla pak pražská policie.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) doplnil, že policisté „na základě rozhodnutí policejního orgánu poskytují krátkodobou ochranu členovi Rady ČT. Žádný jiný zásah policie v budově ČT neprobíhá.“ 

Dvořák později zveřejnil k celé věci prohlášení. „Obvinění radní Lipovské považuji za manipulativní a do velké míry zmatené. Pokud bych dnes měl možnost se jednání Rady ČT účastnit, jednoduše bych vše odpověděl a konspirace kolem propojení firem vyvrátil,“ uvedl s tím, že trvá na tom, že ve středu zájmu není.

„Na tom, že od devadesátých let vlastním podíl ve společnosti Gopas, která poskytuje IT školení, není nic nezákonného ani nemorálního. Naopak krok, kterým radní Lipovská postoupila jakési materiály k posouzení Bezpečnostní radě státu vedené premiérem a bezpečnostním výborům Parlamentu, považuji za extrémní výraz politizace agendy Rady ČT,“ podotkl.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Lipovskou do ČT doprovázela policejní ochranka. Radní poté obvinila ředitele Dvořáka z vážného střetu zájmů
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
99
99
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.