KOLÁŽ: PressPort Magazín

Live Science: Doutníkový objekt může využívat skutečně mimozemskou technologii

věda
Rubrika PressPort Magazínu zabývající se vědou populárně naučným způsobem.

„Existuje naděje, že náš kout vesmíru navštívili pokročilí mimozemšťané a že jsme je viděli,“ zmiňuje britský vědecký informační portál Live Science.

Pravidelně informuje o tom, jak před třemi lety dorazil do naší sluneční soustavy objekt ve tvaru doutníku.

Následná pozorování ukázala, že se Oumuamua, jak bylo těleso nazváno, zrychluje.

Avi Loeb, izraelský profesor působící v Harvard-Smithsonianově centru astrofyziky v americkém státě Massachusett, se nechal slyšet, že ve skutečnosti může jít o mimozemskou technologii, kdy je objekt poháněn způsobem využívajícím sluneční záření. Text s tímto tvrzením mu oficiálně vyšel v odborném magazínu The Astrophysical Journal Letters. Profesorova hypotéza naznačuje, že „kosmický koráb napne plachty a nechá se hnát slunečním větrem“.

Kometa, nebo asteroid?

Mezihvězdný objekt Oumuamua byl nejprve považován za kometu kvůli svému tvaru. Neobjevil se však žádný ohon, takže se z něj stal asteroid, ale nakonec opět kometa, ale s nízkou aktivitou.

Podařilo se prokázat, že Oumuamua se od Slunce vzdalovala rychleji, než by tomu bylo u běžného asteroidu. Důvodem mělo být uvolňování materiálu z povrchu tělesa v reakci na prohřátí Sluncem. Uvolňování hmoty po průchodu přísluním poskytovalo tělesu slabý trvalý tah.

Vědci s tímto názorem argumentovali, že zrychlení je vyvoláno konkrétně pevným vodíkem, který se uvolňuje z povrchu objektu. Aktuálně ovšem korejský astrofyzik Thiem Hoang přinesl zjištění, že vodíková hypotéza nemůže ve vesmíru fungovat.

Průzkumník, přesněji posel

Oumuamua, načervenalý mezihvězdný objekt připomínající doutník, byl poprvé spatřen teleskopy na havajské observatoři v říjnu 2017, když proletěl kolem Země rychlostí přes 156 tisíc kilometrů za hodinu. Jeho zvláštní tvar a míra akcelerace z něj učinily předmět spekulací v astronomických kruzích.

Název vesmírného tělesa pochází z havajštiny, znamená cosi jako průzkumník – přesněji posel, který přichází ze vzdálené minulosti, aby nás oslovil. Jedná se o první známý mezihvězdný objekt pozorovaný ve sluneční soustavě, je 400 metrů dlouhý a přibližně 40 metrů široký.

Ještě letos v dubnu astronomové Jün Čangová z Observatoře na Azurovém pobřeží ve Francii a Douglas Lin z Kalifornské univerzity v Santa Cruzu došli na základě počítačových simulací k závěru, že nějaké velké vesmírné těleso se před lety přiblížilo ke své hvězdě a následně se rozpadlo. Jedním z kusů je právě Oumuamua. To ale Hoang svým zjištěním také zpochybnil.

Cestu by objekt nepřežil

Jak bylo shora předesláno, jeho nová studie zpochybňuje, že by Oumuamua byla kusem zmrzlého molekulárního vodíku. Nejde přitom pouze o toto těleso. Podle některých teorií by temný vodíkový led totiž mohl tvořit i temnou hmotu, nebo alespoň její část.

Těleso z pevného vodíku by dle studie nepřežilo cestu trvající stovky milionů let, protože i v prostředí mezihvězdné prázdnoty se vodík odpařuje při interakci s náhodně dopadajícím zářením. Obří molekulární mrak (GMC, giant molecular cloud) W51, o němž se uvažovalo jako o místu vzniku objektu Oumuamua, je od nás 17 000 světelných let – příliš daleko na takovou cestu.

Samotná Oumuamua tak zůstává nadále záhadou, protože svými vlastnostmi se liší i od komet a asteroidů, alespoň těch, které známe ze Sluneční soustavy. Nicméně podle autorů studie by zrovna u téhle hádanky mohlo být řešení nablízku. Již příští rok by totiž měla být spuštěna Vera C. Rubin Observatory, která bude pátrat mj. právě o objektech na podobných náhodných dráhách. Existuje naděje, že dokáže tyto objekty detekovat třeba i rychlostí jeden za měsíc.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Live Science: Doutníkový objekt může využívat skutečně mimozemskou technologii
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
56
56
Redaktorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.