Nyní čtete
Lobbing v regionech: jak získat dotaci pro spolek či jako fyzická osoba?

Reklama

Lobbing v regionech: jak získat dotaci pro spolek či jako fyzická osoba?

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) nebude proplácet dotace holdingu Agrofert od února 2017, kdy je premiér Andrej Babiš (ANO) vložil do svěřenských fondů kvůli platnosti novely o střetu zájmů. Totožný způsob zvolí i u podniků rodiny ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), tedy od 2. srpna 2018.

Česká strana se stanoviskem auditu neztotožňuje, nicméně i přesto zavádí tato předběžná opatření.

Evropské peníze nejsou přitom jedinými dostupnými veřejnými financemi pro zájemce o dotace. Existuje možnost čerpat je z rozpočtů měst a obcí. Pro tento účel jsou podle zákona vyčleněny. Samotný proces jejich získávání je snadnější, protože se jedná o menší objemy finančních prostředků.

Na poskytnutí dotace z rozpočtu města není právní nárok, a proto vždy záleží na rozhodnutí starosty, rady obce, případně zastupitelstva. Rozpočtové dotace jsou určeny jak pro fyzické, tak právnické osoby.

Na poskytnutí dotace z rozpočtu města není právní nárok, a proto vždy záleží na rozhodnutí starosty, rady obce, případně zastupitelstva.

Například Uherský Brod zveřejnil výzvu k podávání žádostí o poskytnutí dotace rozpočtu města za účelem podpory sportovních spolků, tj. právnických osob. Žadatelé mohou čerpat na celoroční činnost až 4 800 000 korun. Na jednorázovou činnost do 100 000 korun.

Lze získat i dotaci na hřiště. | FOTO: archiv

Dotační program z rozpočtu města určený na finanční podporu různých oblastí činnosti života obyvatel Uherského Brodu ukrývá možnost financovat různé aktivity, které nelze zařadit. Pod tímto dotačním programem je možné podat žádost k jakémukoliv projektu, například na dětské hřiště. Maximální částka podpory na 1 žádost činí 50 tisíc korun.

Žadatel musí být nepodnikající fyzickou osobou nebo právnickou osobou. O tento typ dotace nesmí žádat obchodní společnost.

Pro vedoucí pracovníky spolků je výhodné dobře komunikovat s vedením obce, budovat vztahy, neboť se to může promítnout na výši dotace. Otázkou je také prostor k lobbování za jednotlivé spolky.

Individuální žádosti

Mimo dotační programy obcí je možné žádat o individuální dotaci. První kroky před podáním individuální žádosti mimo dotační program obce by měl žadatel směřovat na obecní úřad.

Také čtěte

V obci Habrovany o dotaci do 20 000 Kč rozhoduje starosta. Předběžné stanovisko starosty tak není problém získat. Zde je také prostor pro lobbování. Pokud má žadatel přesvědčivé argumenty, tak má vyšší šanci na úspěch.

Při žádosti vyšší, než je 50 tisíc Kč, může žadatel strávit čas na schůzkách se zastupiteli. Po schválení dotace se uzavírá smlouva mezi obcí a žadatelem tak, jak ukládá zákon. Žadatel odpovídá za její účelné vynaložení.

Obce na závěr žádají předložení o vyúčtování. V případě, že dotace není čerpána do plné výše, musí příjemce obci vrátit zbylou část prostředků.

Dotace mohou být sice pro mnoho lidí kontroverzním tématem. Nicméně pro oblast sociálních služeb jsou nezbytným zdrojem financováním, bez kterého by služby se zaměřením na sociální péči neobešly.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
1
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
1
Prohlédněte si komentáře (1)
  • Dříve, než se vyjádřím, chtěl bych Vás jako redaktory upozornit na zjednodušení Vašich zpráv na článek – okomentovat. Je u toho moc zbytečných obrázků, které nemají s podstatou věci nic společného. Dotace : Nejprve se otřete o Babiše a Tomana, to je nyní moderní a “správné”, tedy jak pro koho. Ostatní dotace na sport, hasiče, dětské záležitosti atd. mají jiné parametry a snad se ani do této skupiny “Bapiš,Toman a spol.” nehodí.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru