SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
FOTO: archiv PressPort Magazínu

Šéf FN Motol: Covid- 19 se nyní nejvíc šíří rukama

Prymula odtajnil další plán: vnitřní akce jen pro deset lidí, sport bez diváků

Sponzorováno
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Jak velký problém je aktuálně podle šéfa FN Motol a někdejšího ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka koronavirus v České republice?

„Myslíte reálně, nebo mediálně? Protože mediálně je to asi hlavní problém, který tato země má. Reálně je to samozřejmě celosvětová pandemie…“ říká nejprve Miloslav Ludvík.

„Bohužel tím, jak je to celosvětová pandemie a jak jí je věnována pozornost, váže více zdrojů, které bychom potřebovali jinde. Tím myslím, že většina pacientů, kteří leží v Motole, tak to není covid, je to rakovina, infarkt, mrtvice, porod, autonehoda. Když si to srovnáte na počet pacientů, kteří mají jiná závažná onemocnění, tak těm není zdaleka věnována ani setina pozornosti, jako je tomu u covidu,“ dodává Ludvík.

Lékaři jsou opravdu štípnutí napůl stejně jako veřejnost.

V Česku nemáme podle Ludvíka studii promařenosti, takže nevíme, kolik lidí už covid–19 prodělalo. „Odhady kolísají mezi dvěma, pěti až deseti procenty. Kdyby to bylo pět procent, tak už to prodělalo půl miliónu Čechů za posledních sedm měsíců. A chcete-li slyšet, jestli se bát, anebo nebát covidu, tak lékaři jsou opravdu štípnutí napůl stejně jako veřejnost. Někteří ho berou velmi realisticky, někteří jsou až hysteričtí. Ani to není, myslím, dáno tak odborností, je to dáno spíš osobnostním založením člověka,“ míní Ludvík.

„My jsme si tu studii promařenosti u zaměstnanců dělali, odebírali jsme krev a vyšlo nám to na dvě procenta z 6 300 zaměstnanců. Ta dvě procenta u zdravotníků, kteří se umí lépe chránit, by mohla odpovídat pěti procentům v populaci, ale nechci to tvrdit nějak autoritativně. Perličkou je, že mezi lidmi, kteří měli covid, bylo relativně dost těch, co byli úzkostliví: všude si myli ruce, všude nosili respirátor, dbali na distanc. To je takové zajímavé. Můj názor je, že nyní se to nejvíce šíří rukama.“ – konstatuje Miloslav Ludvík.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
  • Od pondělí by současně plošně v celém Česku měly být kvůli koronaviru omezeny vnitřní aktivity maximálně na deset lidí, venkovní na 20 lidí. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) to řekl v pořadu Události, komentáře České televize. Podle něj bude řada výjimek. Hrát budou moci například divadla. Nezastaví se ani sportovní ligy, utkání ale budou od příštího týdne zcela bez diváků.
  • Prymula zdůraznil, že zrušeny budou například velké hudební koncerty. „Na druhou stranu běžná divadelní představení, činohry, balet a podobně, ty budou prakticky bez omezení,“ uvedl. Ve vnitřních prostorech, kde lidé sedí, se podle něj nákaza tak nešíří. „Nebudou tam ale přestávky na konzumaci jakýchkoliv potravin,“ podotkl Prymula.
  • Prymula už dříve řekl, že od pondělí by měl platit v celé zemi nouzový stav. Vláda o něm bude rozhodovat ve středu, ještě předtím bude o nynější situaci kolem epidemie jednat Sněmovna. Od příštího týdne se také zřejmě zavřou na 14 dní střední školy v regionech s vyšším rizikem nákazy.
  • Střední školy v regionech s vyšším rizikem nákazy se zřejmě od pondělí po dobu 14 dnů uzavřou. Opatření, která by se jich měla týkat, představí ministerstvo zdravotnictví ve středu. Mateřské a základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií budou nadále pokračovat v prezenční výuce jako dosud.
  • Pro vysoké školy budou nadále platit současná nařízení hygieniků, kteří jim v regionech s vyšších rizikem nákazy covidem-19 nařídili výuku na dálku. Po jednání to řekli ministr zdravotnictví Prymula a ministr školství Robert Plaga (za ANO).
Šéf FN Motol: Covid- 19 se nyní nejvíc šíří rukama
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Komárek: Chápu lidi, kteří Babiše nenávidí. Politikům se nedá věřit