FOTO: archiv PressPort Magazínu

Šéf FN Motol: Covid- 19 se nyní nejvíc šíří rukama

Prymula odtajnil další plán: vnitřní akce jen pro deset lidí, sport bez diváků

Sponzorováno
Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví PressPort Magazínu se zabývá jak systémovými změnami, tak ryze zdravotnickými tématy.

Jak velký problém je aktuálně podle šéfa FN Motol a někdejšího ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka koronavirus v České republice?

„Myslíte reálně, nebo mediálně? Protože mediálně je to asi hlavní problém, který tato země má. Reálně je to samozřejmě celosvětová pandemie…“ říká nejprve Miloslav Ludvík.

„Bohužel tím, jak je to celosvětová pandemie a jak jí je věnována pozornost, váže více zdrojů, které bychom potřebovali jinde. Tím myslím, že většina pacientů, kteří leží v Motole, tak to není covid, je to rakovina, infarkt, mrtvice, porod, autonehoda. Když si to srovnáte na počet pacientů, kteří mají jiná závažná onemocnění, tak těm není zdaleka věnována ani setina pozornosti, jako je tomu u covidu,“ dodává Ludvík.

Lékaři jsou opravdu štípnutí napůl stejně jako veřejnost.

V Česku nemáme podle Ludvíka studii promařenosti, takže nevíme, kolik lidí už covid–19 prodělalo. „Odhady kolísají mezi dvěma, pěti až deseti procenty. Kdyby to bylo pět procent, tak už to prodělalo půl miliónu Čechů za posledních sedm měsíců. A chcete-li slyšet, jestli se bát, anebo nebát covidu, tak lékaři jsou opravdu štípnutí napůl stejně jako veřejnost. Někteří ho berou velmi realisticky, někteří jsou až hysteričtí. Ani to není, myslím, dáno tak odborností, je to dáno spíš osobnostním založením člověka,“ míní Ludvík.

„My jsme si tu studii promařenosti u zaměstnanců dělali, odebírali jsme krev a vyšlo nám to na dvě procenta z 6 300 zaměstnanců. Ta dvě procenta u zdravotníků, kteří se umí lépe chránit, by mohla odpovídat pěti procentům v populaci, ale nechci to tvrdit nějak autoritativně. Perličkou je, že mezi lidmi, kteří měli covid, bylo relativně dost těch, co byli úzkostliví: všude si myli ruce, všude nosili respirátor, dbali na distanc. To je takové zajímavé. Můj názor je, že nyní se to nejvíce šíří rukama.“ – konstatuje Miloslav Ludvík.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Šéf FN Motol: Covid- 19 se nyní nejvíc šíří rukama
Hodnocení čtenářů1 Hlas
97
48
Naše hodnocení
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.