SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Lukašenko odmítl nové volby, Minsk ovládl mohutný protest

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Centrum Minsku v neděli ovládl mohutný protivládní protest, podle agentury Reuters se jedná o dosud největší shromáždění za poslední týden. Reuters a DPA odhadují účast až na 200 000 účastníků, podle AFP se sešlo asi 100 000 lidí s bílo-červenými vlajkami.

Protestující skandovali požadavky změn a volali po demisi současného prezidenta Alexandra Lukašenka a propuštění zadržených lidí. Protestní akce se souběžně s tím konaly i v dalších běloruských městech.

Demonstranti v Minsku nejprve zcela zaplnili prostranství u 45metrového obelisku, který připomíná hrdinství obyvatel města za nacistické okupace. Podle leteckých záběrů byly plná lidí i přilehlá prostranství kolem nedaleké křižovatky. Lidé natáhli na náměstí několik desítek metrů dlouhou červenobílou vlajku, která je znakem opozice. Příslušníci policejních jednotek se z místa stáhli, podle světových agentur proti davu nijak nezasahovali.

Po několika hodinách se dav vydal do ulic města a zaplnil třídu Nezávislosti. Lidé se na chvíli zastavili před budovou běloruské státní bezpečnosti KGB. Demonstranti tam mávali vlajkami a transparenty a křičeli „Lukašenko do policejního antonu!“

K protestujícím se v neděli podle AFP přidali také zástupci místních elit, například novináři veřejnoprávní televize, kteří většinou drží vládní linii, vědci či podnikatelé. Na místě se také objevil bývalý ministr kultury Pavel Latuško.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

V neděli se v Minsku zároveň konalo shromáždění na podporu prezidenta Lukašenka, kterého se podle Reuters zúčastnilo několik tisíc lidí. Ministerstvo vnitra však hovoří o 65 000 prezidentových příznivcích. Podle běloruských opozičních médií účastníky svážely celé dopoledne autobusy. Server BBC píše, že v médiích kolují zprávy o tom, že někteří pracovníci ze státních podniků museli na demonstraci jít pod pohrůžkou vyhazovu.

Putin slíbil Lukašenkovi pomoc

Podle oficiálních výsledků v běloruských prezidentských volbách získal Lukašenko 80,1 procenta hlasů, opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská skončila s 10,1 procenta hlasů. Lukašenkovo vítězství však zpochybňuje jak opozice, tak široká veřejnost a zemí již týden zmítají masové protesty.

Lukašenko v neděli před shromážděním svých příznivců v Minsku prohlásil, že přes rozsáhlé protesty nehodlá uspořádat nové volby. Situaci v Bělorusku Lukašenko telefonicky projednával s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který mu přislíbil pomoc na základě smlouvy o vojenské spolupráci.

K uspořádání nového hlasování v Bělorusku vyzvali v sobotu premiéři Estonska, Lotyšska a Litvy. Už dříve podobnou výzvu běloruskému vedení adresovaly také Polsko a Ukrajina. K opakování voleb za dohledu zahraničních pozorovatelů v pátek vyzval i český premiér Andrej Babiš.

Prezident v projevu před davem stoupenců varoval, že Severoatlantická aliance na západní hranici Běloruska shromažďuje síly; prezidentův výrok ale popřelo NATO i Litva.

Bělorusko plánuje od pondělí zahájit čtyřdenní vojenské cvičení v oblasti kolem města Grodno poblíž hranic s Polskem a Litvou. Armáda má v rámci cvičení zkoušet způsoby posílení západní hranice země.

Protesty i v Praze a Brně

Několik stovek lidí se v neděli v podvečer shromáždilo i na Staroměstském náměstí v Praze. Chtěli vyjádřit solidaritu s demonstranty v Bělorusku. Byl mezi nimi například šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Asi tisíc lidí se sešlo i na demonstraci v Brně. Akce byla též reakcí na násilí, jehož se v minulých dnech na demonstrantech dopouštěly běloruské ozbrojené složky. Zatčeny byly tisíce lidí, často i těch, co se jen vyšli podívat z obchodu ven na ulici, co se to děje. Zatčení byli na konci minulého týdne postupně propouštěni a podávali svědectví o policejní brutalitě.

Lukašenko odmítl nové volby, Minsk ovládl mohutný protest
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Thajsko hodlá posílat odpadky turistům domů