SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
ILUSTRACE: Eiko Ojala (upraveno)

Mají neočkovaní proti COVIDu platit vyšší zdravotní pojištění? Proč ale ne i lidé obézní anebo jinak rizikoví…

Obecně je dobrý nápad, aby lidé, kteří se rozhodli žít zdravě, nemuseli doplácet na nezdravý životní styl těch, kdo moc zdravě nežijí

Urza Publicista
Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví PressPort Magazínu. Zabývá se jak systémovými změnami, tak ryze zdravotnickými tématy.

Poslední dobou slýchám (nejen od biochemika Jana Konvalinky), že neočkovaní (proti covidu) by měli platit vyšší zdravotní pojištění, aby to bylo „fér“, když víc zatěžují zdravotnictví. V zásadě nemám problém s myšlenkou, že výše pojištění by měla záviset na rizicích, jenže…

Jenže nechápu, proč by se to mělo týkat zrovna jen a pouze covidu. Ano, COVID-19 odhaluje spoustu nedostatků státu a socialismu v mnoha oblastech; jenže bychom se z nich měli poučit obecněji (ano, mluvím o té neustále podceňované schopnosti abstrakce), nejen pro jeden konkrétní případ.

Zdravotní pojištění by mělo záviset na rizicích, výši plnění a podobně; mělo by jít vážně o pojištění – a to nejen podle názvu. Nyní se bohužel jedná o další daň, která se tak sice nejmenuje, ale reálně daní je; její výše totiž závisí na příjmech, nikoliv na rizicích či výši plnění… A především není oboustranně dobrovolná.

Nyní se bohužel jedná o další daň, která se tak sice nejmenuje, ale reálně daní je.

Obecně je dobrý nápad, aby lidé, kteří se rozhodli žít zdravě, nemuseli doplácet na nezdravý životní styl těch, kdo moc zdravě nežijí; vznikla by tak i další (finanční) motivace se o sebe starat.

Dále by také vznikla obrovská incentiva pro pojišťovny, aby vážně zkoumaly, jak moc to očkování koho doopravdy chrání; tedy například u kterých věkových skupin má vážně význam. Dnes se jedná více či méně o politické téma (což platí pro všechna opatření); a motivací jsou spíše volební preference než funkční opatření (více to rozebírám zde).

Není až takovým překvapením, že se tato myšlenka vynořila v mainstreamu teď v souvislosti s covidem; ona by nebyla první. Jenže bohužel zůstalo právě u toho výkřiku do tmy, že zrovna jen neočkovaní právě proti covidu by měli platit vyšší pojištění. Ale proč jen oni?

Proč by neměli vyšší zdravotní pojištění platit třeba i lidé obézní nebo jinak rizikoví? A proč by mělo zdravotní „pojištění“ záviset na tom, kolik člověk vydělává? Základ té myšlenky výše je dobrý; ale chtělo by ji domyslet do konce.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Mají neočkovaní proti COVIDu platit vyšší zdravotní pojištění? Proč ale ne i lidé obézní anebo jinak rizikoví…
Hodnocení čtenářů1 Hlas
85
85

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Tvorba
webů
Profesionální stránky levně >>