Do druhého kola senátních voleb v obvodu Kroměříž postoupily Lucie Pluhařová (ANO) a právnička Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ). Byla překvapená? Co jí vzkazují lidé a proč ji vůbec v Senátu chtějí? A jaký je její hlavní cíl?
Advokátka Zwyrtek Hamplová na sebe upozornila jako ostrá kritička opatření přijímaných kvůli pandemii covidu-19. Promovala na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a od roku 1999 vede vlastní advokátní kancelář. Ke komunálním volbám uvádí: „Bylo to velmi velké referendum o tom, co si lidé myslí o vládě. Lidé volili ANO, ale ne proto, že by tak milovali Babiše, ale proto, že tak velmi v uvozovkách nemilují tuto vládu.“
„Já jsem počítala se vším. Souboj byl velmi vyrovnaný, takže jsem si říkala, může to vyjít, nemusí. Je to padesát na padesát. Bylo to do poslední chvíle velmi napínavé,“ říká vzápětí ke svému úspěchu v prvním kole senátních voleb. „Lidé, když mi sdělují, že mne chtějí v Senátu, tak používají taková krásná slova, po nichž vždycky slzím: že jsem jejich naděje, že jsem jeden z mála lidí, kterému mohou věřit, jelikož to mají za ty roky otestované – že v politice potřebují nezávislost, odvahu a tak dále.“
„Hlavní cíl je mít senátorský průkaz, jelikož mi umožní nahlédnout do všech smluv, které byly uzavírané v posledních dvou letech,“ popisuje Zwyrtek Hamplová. „Když jsem si o ně požádala jako občanka podle sto šestky, tak mi přišly začerněné, takže tam byly jednom smluvní strany a podobně. A jako senátorka bych měla přístup ke všem podkladům, které jsou na ministerstvech. A já bych se ráda podívala i na otázku odpovědnosti za poslední dva roky – na ty vyhozené miliardy.“
„To byl takový můj první motiv. Ale když jsem potom zvažovala kandidaturu do Senátu, tak jsem si říkala, že takovým velkým cílem – a těch šest let by na to mohlo stačit – je, že bych se pokusila kolegy senátory přesvědčit, abychom vytvořili silný tým právníků a zrevidovali celý náš právní systém, protože je zahlcen přemírou zákonů, kterým nikdo nerozumí,“ doplňuje Jana Zwyrtek Hamplová. „Senát má totiž zákonodárnou iniciativu, a pokud by tam vznikla skupina právníků – i třeba zvenčí, z fakult –, která by doporučila některé zákony zrušit, jiné obnovit, tak Senát to všechno může zpracovat, navrhnout (pro Sněmovnu, pozn. red.). Máme dva milióny zákonů a osm miliónů prováděcích předpisů, v takovémto systému je pravidlo neznalost zákona neomlouvá tristní, směšné. Myslím, že by se měla zrušit alespoň polovina zákonů.“
„Musí se mě tam nahoře asi hodně bát,“ komentuje také současně advokátka výzvu, kdy ve druhém kole senátních voleb, do kterého postoupila, vyzvaly vládní strany své voliče k volbě její protikandidátky z ANO. Protože podle nich by z vítězství Hamplové „měla radost Moskva a její pátá kolona“.