KOLÁŽ: PPM

Medvědí služba České spořitelny: na VŠE děkana Ševčíka teď už vlastně ani odvolat nemohou

Je to za hranou toho, jak má mecenáš vystupovat.

I během slavení svátků ke mně dolehla kauzička Česká spořitelna.

školství
Rubrika Školství se zabývá regionálním školstvím, terciárním vzděláváním a vzdělávacími tématy.

Připomeňme, že se jako generální partner Vysoké školy ekonomické distancovala od jednání děkana národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka. Na svém Twitteru banka vyjádřila plnou podporu rektorovi univerzity Petru Dvořákovi, který se snaží Ševčíka z funkce odvolat. Pokud se tak skutečně stane, bude banka dál studijní programy univerzity podporovat.

Jenže je to ve skutečnosti kauzička Česká spořitelna kontra… kontra kdo? Vysoká škola ekonomická? Děkan Ševčík? Klienti banky? Kdepak. Je to Česká spořitelna kontra nezávislost veřejné vysoké školy.

Česká spořitelna svým aktivismem udělala té škole vskutku medvědí službu. Oni toho děkana teď už vlastně ani odvolat nemohou. Anebo to snad má vypadat tak, že česká vysoká škola univerzitního typu – u nás nejprestižnější vysoké ekonomické učení, ctihodná to instituce – skáče, jak nějaký korporát píská?

Tahle akce jenom ukazuje limity tohoto sponzoringu. Jistěže si může banka sponzorovat, koho chce. Ale klást si za ten sponzoring veřejně požadavky na personální obsazení vedení jednotlivých fakult je poněkud nevkusné. A je to také za hranou toho, jak má mecenáš vystupovat. Kromě toho to nastoluje otázku, zda vůbec mají instituce veřejné služby, financované primárně ze státního rozpočtu, přijímat sponzorské peníze, případně za jakých podmínek.

Na tomto příkladu totiž vidíme, že takový sponzoring evidentně ohrožuje nezávislost vysoké školy, tu pověstnou a hýčkanou akademickou svobodu. Co až si příště bohatá korporace vzpomene, že škola má vlastně učit něco jiného, někoho jiného, někým jiným a z nějakých jiných knih? Také jí bude vyhověno?

Svým hloupým vstupem do vnitřního sporu na fakultě banka významně ztížila situaci vedení VŠE. Když děkana Ševčíka odvolají, bude to vypadat, že podlehli nátlaku a vidině sponzorských peněz. A to si veřejná vysoká škola nemůže dovolit. Navíc si samozřejmě můžeme položit otázku, co si za své peníze Česká spořitelna kupovala v té škole dosud. A co si koupí příště?

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Medvědí služba České spořitelny: na VŠE děkana Ševčíka teď už vlastně ani odvolat nemohou
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
45
45

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.