Stav ruského opozičního předáka Alexeje Navalného je přes mírné zlepšení nadále vážný.
Onemocnění potrvá déle a nelze vyloučit dlouhodobé následky. Oznámila to ve středu berlínská klinika Charité, kde se Navalnyj od svého převozu z Ruska 22. srpna léčí z otravy „Je třeba počítat s delším průběhem onemocnění. Nadále nelze vyloučit dlouhodobé následky těžké otravy,“ informovala též ve stručném prohlášení nemocnice. Pacient je nadále na jednotce intenzivní péče a je napojený na plicní ventilaci.
„Příznaky utlumení cholinesterázy vyvolané prokázanou otravou jsou stále více na ústupu. Důvodem je postupná regenerace aktivity cholinesterázy,“ sdělila rovněž klinika k aktuálnímu zdravotnímu stavu kritika ruského prezidenta Vladimira Putina.
Charité dva dny po přijetí Navalného oznámila, že laboratorní testy zjistily stopy nasvědčují intoxikaci látkou brzdící účinek cholinesterázy, což je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v organismu. Konkrétní látku klinika nezjistila, ale německá vláda ve středu oznámila, že zvláštní laboratoř německé armády určila, že jde o nervově paralytickou látku ze skupiny novičok.
Byl to novičok, oznámila vláda
„Na popud berlínské kliniky Charité provedla toxikologický rozbor vzorků od Alexeje Navalného zvláštní laboratoř německé armády. Zde byla nade vší pochybnost zjištěna nervově paralytická látka ze skupiny novičok,“ sdělila německá vláda.
Kancléřka Angela Merkelová řekla, že šlo o zločin, jehož cílem bylo umlčet Navalného. Berlín chce v případu postupovat společně s EU a NATO a od Moskvy požaduje neodkladné vysvětlení.
Berlín tak považuje za děsivé, že se Navalnyj stal v Rusku obětí chemického útoku. „Spolková vláda útok co nejostřeji odsuzuje. Od ruské vlády je požadováno neodkladné vysvětlení této události,“ sdělil kabinet Merkelové.
Německý ministr zahraničí Heiko Maas následně společně s ministryní obrany Annegret Krampovou-Karrenbauerovou předstoupil před novináře a oznámil, že Berlín si odpoledne kvůli otravě k naléhavému rozhovoru předvolal ruského velvyslance. „Byla mu opět sdělena důrazná žádost německé vlády o plné a zcela transparentní objasnění pozadí nyní prokazatelné otravy Alexeje Navalného,“ řekl Maas.
Nečajev prý důkazy nedostal
Ruský velvyslanec v Berlíně Sergej Nečajev od německého ministerstva zahraničí, kam byl ve středu předvolán, nedostal však prý žádné důkazy svědčící o tom, že Alexej Navalnyj byl otráven. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. „Žádná fakta, žádná data, žádné vzorce, žádné materiály, žádné reference. Naprosto nic,“ uvedla mluvčí.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na výzvy ze zahraničí, aby Moskva vnesla světlo do okolností tohoto případu, ve středu novináře ujišťoval, že Rusko je ochotné s Německem všestranně spolupracovat. Nicméně si postěžoval, že na dosavadní oficiální žádosti ruské strany Berlín nereagoval.
Peskov řekl, že ruská generální prokuratura nedostala odpověď na svou žádost zaslanou 27. srpna německé justici o právní pomoc týkající se důkazů otravy Navalného. „Naši lékaři oficiálně navrhli výměnu informací a zatím bohužel nedostali žádnou odpověď,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.
Peskov rovněž zopakoval dřívější tvrzení, že v nemocnici v Omsku, kde byl Navalnyj hned po svém kolapsu hospitalizován, ještě před transportem blogera do Německa provedli celou sérii analýz. Žádné stopy po otravě a možných toxických látkách v Navalného těle ani v jeho věcech zjištěny nebyly, uvedl mluvčí Kremlu.
Rusko: Je to provokace
Člen bezpečnostního výboru dolní komory ruského parlamentu Andrej Lugovoj je přesvědčený, že novičok se k Navalnému dostal až v Německu. „Pokud tam našli něco, co souvisí s novičokem, pak mu to s největší pravděpodobností dali na té klinice,“ citovala ho agentura TASS. „Jakoukoli stopu mohli zanechat zdravotní sestra, lékař, pokud by chtěli Navalného nějakým způsobem skutečně označit jedovatou látkou. Jsem si jist, že přesně to se stalo,“ prohlásil Lugovoj.
Lugovoj byl jedním z agentů ruské tajné služby, které britští vyšetřovatelé podezírají vraždy jiného bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, jenž byl v roce 2006 v Londýně otráven radioaktivním poloniem 210.
Rusko údajné pachatele odmítlo britským úřadům vydat. Lugovoj, který je od roku 2007 poslancem ruské Státní dumy (dolní komory parlamentu), dostal v roce 2015 od ruského prezidenta Vladimira Putina medaili za služby vlasti.
- Nervový jed vojenského původu, prostředek známý pod ruskou přezdívkou novičok (nováček), patří do skupiny nervově paralytických látek vyvíjených v někdejším Sovětském svazu od 70. let minulého století.
- Jedná se o takzvanou binární zbraň, kdy z neškodných substancí vzniká jed až těsně před použitím.
- Novičok, na rozdíl od známějších nervových otravných látek jako jsou sarin nebo VX, má podle dostupných údajů formu velmi jemného prášku. Existovat nicméně může i kapalná nebo plynná forma. Novičok funguje podobně jako jiné nervově paralytické látky: vyřazuje z činnosti nervovou soustavu a u oběti tak nastává zástava dýchání a srdeční činnosti.
- Smrtící látkou novičok byl na začátku března 2018 v britském Salisbury zasažen bývalý ruský tajný agent Sergej Skripal, který v zemi získal útočiště, a jeho dcera Julija. Dvojice, kterou našli v bezvědomí v centru města, byla v kritickém stavu hospitalizována. Julia zůstala v nemocnici měsíc, Sergej Skripal více jak dva měsíce.
- Nervovým jedem novičok se tehdy patrně nešťastnou náhodou otrávila i dvojice dalších osob, podle britských médií šlo o uživatele drog. Dvojice byla zasažena jedem patrně při manipulaci s kontaminovaným předmětem, což byla malá lahvička, kterou policie nalezla v domě jedné z obětí otravy ve městě Amesbury, deset kilometrů od Salisbury. Jedna z dvojice otrávených, Dawn Sturgessová, v nemocnici zemřela.
- Za možnou zemi původu jedu tehdy Rusko označilo i Českou republiku. Prezident Miloš Zeman v květnu 2018 pro TV Barrandov řekl, že v ČR se v malém množství vyráběl a testoval novičok, po testování byl zničen. Oznámil, že vychází ze zprávy Vojenského zpravodajství (VZ), podle něhož nervově paralytická látka označovaná jako A230, kterou pro účely testování v roce 2017 vyráběl Vojenský výzkumný ústav (VVÚ), je novičok.
- Bezpečnostní informační služba naopak dospěla k závěru, že tento plyn není novičok. Premiér Andrej Babiš ale po setkání s ředitelem BIS Michalem Koudelkou a šéfem VZ Janem Berounem uvedl, že v ČR se nevyráběla, nevyvíjela, ani neskladovala látka typu novičok. Zemanovy výroky tehdy uvítalo Rusko, podle něj vyvracely obvinění britských vyšetřovatelů, že za útokem na Skripala stojí Moskva.
- V důsledku otravy Skripalových bylo vyhoštěno téměř 150 diplomatů Ruska z Velké Británie, z některých dalších zemí EU i z USA a Kanady. Zapojila se i Česká republika, která vyhostila tři ruské diplomaty.