SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Model Měsíce zkušebně umístili pracovníci brněnské hvězdárny a planetária na Špilberku. | FOTO: Hvězdárna a planetárium Brno

Měsíc na dosah Země: v Brně instalovali obří modely

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Na Kraví hoře v Brně včera pracovníci hvězdárny instalovali obří modely Země a Měsíce s precizním zobrazením povrchu obou těles.

Pokaždé, když nafouknou jeden nebo druhý, míří na kopec nad Brnem stovky zájemců. Tentokrát mají lidé možnost prohlédnout si oba dva najednou v těsném sousedství, a to až do 16. srpna, vždy odpoledne a večer, ale jen pokud bude příznivé počasí. Večer jsou modely nasvícené.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Zatímco skutečná planeta Země má průměr necelých 13 000 kilometrů, takzvaná Terralóna pouhých 10 metrů. Kdyby model Měsíce neboli Lunalón odrážel skutečné poměry velikosti a vzdálenosti, měl by průměr necelé čtyři metry a pohyboval by se 400 metrů daleko. Na Kraví hoře však mají obě tělesa podobný objem a jsou blízko u sebe.

Po celý týden mohou zájemci také navštívit projekce pořadů v digitáriu pro děti i dospělé. Od 10. do 16. srpna navíc od 21:00 vysílá letní kino. Každý večer je na programu jiný sci-fi film, vždy v anglickém znění s českými titulky.

Měsíc na dosah Země: v Brně instalovali obří modely
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Vládní rozmíška: Zeman Šmardu jmenovat nemůže. Prý z principu. Šlo o klíčovou figuru v kauze Brady