Američané u voleb | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Mezinárodní pozorovatel: Volby v USA? Korespondenční hlasy se nedaly kontrolovat

Pavel Plzák vysvětluje, že volby byly de facto pouze o Donaldu Trampovi

svět
Analytická rubrika Svět PressPort Magazínu. Zabývá se zahraničními tématy.

Pavel Plzák je aktivní lékař a poslanec, který se zúčastnil jako mezinárodní nezávislý pozorovatel dramatických prezidentských voleb ve Spojených státech, kde proti sobě stáli současný prezident Donald Trump a Obamův následník a progresivní centrista Joe Biden. Ohledně korespondenčního hlasování vyjadřuje Plzák pochybnosti, popisuje jeho princip a zmiňuje předně poznatky, proč se dle jeho závěrů nedá zodpovědně kontrolovat.

Úvodem vysvětluje: „Nejprve je třeba říct, že jsem se voleb v USA účastnil jako mezinárodní pozorovatel, a to v rámci své funkce při Parlamentu ČR, jelikož jsem členem delegace, která čítá čtyři členy, jezdíme na různé volby, pozorujeme, zdali proběhly demokraticky, či nikoli. Píšeme z toho různé protokoly. Nakonec se z nich vydává hodnocení voleb.“

Nato pokračuje slovy: „Byli jsme v Nevadě, kde jsme prováděli pozorování ve volebních místnostech. Půjčili jsme si za tímto účelem vůz a ještě s jednou mojí kolegyní jsme jezdili po těchto jednotlivých volebních místnostech, které jsme si mohli vybrat podle seznamu. Jezdili jsme po okolí Las Vegas a po předměstí. Vlastně sledujete a pozorujete, zdali volby probíhají podle systému a schématu, který nám předtím představili na briefingu. Jste nestranný pozorovatel, který vyplňuje protokol. V tom jsou zaneseny konkrétní věci – například jak dlouho čekají lidé, než odvolí, přičemž zde byla vytrvalost velká. Američané volit chtěli. Můžete se bavit s lidmi mimo volební místnost, ve volební místnosti máte pak přidělen svůj sektor.“

Pavel Plzák rovněž vysvětluje, že tamní volby byly de facto pouze o Donaldu Trampovi – jakýmsi referendem – a o Bidena zase prý ani tolik nešlo. „Pochybnost jsem měl v jedné volební místnosti – což byly většinou školy. A v jedné tam totiž panoval takový zmatek, že nás předseda volební komise ani nepustil dovnitř. Řekl, že mají problémy s registracemi,“ konstatuje Pavel Plzák s tím, že lístky se pak hromadně sváží do velkého sčítacího centra.

A v této souvislosti ještě doplňuje: „Američané volí buď elektronicky přímo ve volebních místnostech, kde naťukají do takového přístroje s obrazovkou svého kandidáta, anebo volí korespondenčně. To jim pak přijde domů taková velká plachta – volební lístek. Tuto plachtu můžete vyplnit, musíte ji vložit do přiloženého přebalu a do přiložené obálky, tu je třeba podepsat. Tuto obálku pak může vhodit ve volební místnosti do boxu, který je stranou, a nečekat tím pádem frontu; nikdo v tu chvíli nekontroluje vaše ID, takže je to, jako kdybyste to donesli na poštu. Anebo se to mohlo vhazovat do takových boxů na ulici. Kdyby někdo, kde boxy vybírá, tyto dopisy zahodil, tak by se o tom nevědělo. Pak dopisy sbíraly také neziskové organizace.“

„Ve sčítacích centrech následně taková mašina vyhodnotí, zdali je váš podpis na obálce v pořádku. Tam, kde se nezdá, že je, tak to mašina vyhodí a hlasy se buď přiznají, anebo vyloučí. Pak se obálky, které mašinou projdou, rozbalí. V mnoha případech docházelo k tomu, že je lidé zapomněli vložit do zmíněného přiloženého přebalu. Zde už ale vidíte, kdo a jak hlasoval. Těmto hlasům se říká nahé hlasy. Někde je uznávají jako platné, jinde jako neplatné. Ale že by 80 procent lidí, kteří hlasovali korespondenčně, hlasovalo za Bidena, to je na mne velké číslo. Tento způsob voleb bych u nás nedoporučoval a vzbudil u mne značné pochybnosti. Nešlo to kontrolovat,“ uzavírá Pavel Plzák.

Pavel Plzák (* 18. srpna 1960 Most) je lékař, od října 2013 poslanec a člen hnutí ANO. Vystudoval na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, promoval v roce 1985 a získal titul MUDr. V roce 1988 složil I. atestaci oboru chirurgie a v roce 1996 pak II. atestaci oboru chirurgie. Je členem České numismatické společnosti a Českého svazu filatelistů.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Mezinárodní pozorovatel: Volby v USA? Korespondenční hlasy se nedaly kontrolovat
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
95
95
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.