Zdravá strava | FOTO: archiv PressPort Magazinu

Mikrobiom podle vědců zásadně ovlivňuje zdraví

Vedle imunity člověka také zažívání, duševní zdraví, spánek i stav kůže na těle

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví PressPort Magazínu se zabývá jak systémovými změnami, tak ryze zdravotnickými tématy.

Stav mikrobiomu – tedy souboru genů mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry či houby v lidském těle nebo na jeho povrchu – ovlivňuje imunitu a zdraví člověka a podílí se na vzniku některých onemocnění. Největší vliv na jeho kondici má strava a životní styl. Řekla to předsedkyně České mikrobiomové společnosti Helena Tlaskalová-Hogenová.

Zatímco svůj vlastní genom ovlivnit nemůžeme, tak mikrobiom lze podle Tlaskalové-Hogenové ovlivnit tím, jak žijeme a jak se chováme. „A tím ovlivníme i své celkové zdraví,“ řekla dále Tlaskalová-Hogenová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky, která se zabývá mikrobiologií a imunologií. Dodala, že aktuální výzkumy vědců se zaměřují zvláště na hledání cest, jak ovlivněním složení mikrobiomu léčit některé choroby a předcházet jim.

Ovlivňuje i duševní zdraví

Mikrobiom ovlivňuje vedle imunity člověka také zažívání, duševní zdraví, spánek i stav kůže na těle. Má vliv na funkci jater, umí neutralizovat toxiny a ovlivňuje citlivost k inzulínu či ukládání tuků.

Nevhodným životním stylem a nevyváženou stravou se mikrobiom v těle ničí.

Podle ředitele Národního ústavu duševního zdraví Cyrila Höschla může existovat souvislost i mezi stavem mikrobiomu a vznikem některých psychických nemocí, jako jsou úzkostné poruchy, poruchy příjmu potravy nebo deprese.

Zásadní vliv na složení a funkci mikrobiomu má životní styl jedince a životní prostředí, ve kterém žije. Dalšími faktory, které stav lidského organismu, potažmo mikrobiotu v těle ovlivňují, jsou věk, genetika či stres.

Dysbalanci vyvolají i antibiotika

Nevhodným životním stylem a nevyváženou stravou se mikrobiom v těle ničí, uvedla vedoucí pracoviště Mikrobiom na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně Petra Vídeňská.

Dysbalance, vyvolaná například užíváním antibiotik, pesticidů nebo čisticích prostředků, může podle Vídeňské vést k neurologickým onemocněním, metabolickým poruchám či poruchám imunity, může negativně ovlivnit plodnost či souviset se vzniklými onkologickými onemocněními.

S cílem informovat odborníky i laickou veřejnost o mikrobiomu a jeho dopadu na lidské zdraví vznikla koncem roku 2019 z iniciativy pracovníků Mikrobiologického ústavu Akademie věd Česká mikrobiomová společnost. Věnuje se shromažďování poznatků o mikrobiomu a sdružování odborníků, kteří se problematikou zabývají.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Mikrobiom podle vědců zásadně ovlivňuje zdraví
Hodnocení čtenářů1 Hlas
100
80
Naše hodnocení
Redaktorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.