SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Zdravá strava | FOTO: archiv PressPort Magazinu

Mikrobiom podle vědců zásadně ovlivňuje zdraví

Jde o souboru genů bakterií, virů či houby v těle

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
80
Naše hodnocení

Stav mikrobiomu – tedy souboru genů mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry či houby v lidském těle nebo na jeho povrchu – ovlivňuje imunitu a zdraví člověka a podílí se na vzniku některých onemocnění. Největší vliv na jeho kondici má strava a životní styl. Řekla to předsedkyně České mikrobiomové společnosti Helena Tlaskalová-Hogenová.

Zatímco svůj vlastní genom ovlivnit nemůžeme, tak mikrobiom lze podle Tlaskalové-Hogenové ovlivnit tím, jak žijeme a jak se chováme. „A tím ovlivníme i své celkové zdraví,“ řekla dále Tlaskalová-Hogenová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky, která se zabývá mikrobiologií a imunologií. Dodala, že aktuální výzkumy vědců se zaměřují zvláště na hledání cest, jak ovlivněním složení mikrobiomu léčit některé choroby a předcházet jim.

Ovlivňuje i duševní zdraví

Mikrobiom ovlivňuje vedle imunity člověka také zažívání, duševní zdraví, spánek i stav kůže na těle. Má vliv na funkci jater, umí neutralizovat toxiny a ovlivňuje citlivost k inzulínu či ukládání tuků.

Nevhodným životním stylem a nevyváženou stravou se mikrobiom v těle ničí.

Podle ředitele Národního ústavu duševního zdraví Cyrila Höschla může existovat souvislost i mezi stavem mikrobiomu a vznikem některých psychických nemocí, jako jsou úzkostné poruchy, poruchy příjmu potravy nebo deprese.

Zásadní vliv na složení a funkci mikrobiomu má životní styl jedince a životní prostředí, ve kterém žije. Dalšími faktory, které stav lidského organismu, potažmo mikrobiotu v těle ovlivňují, jsou věk, genetika či stres.

Dysbalanci vyvolají i antibiotika

Nevhodným životním stylem a nevyváženou stravou se mikrobiom v těle ničí, uvedla vedoucí pracoviště Mikrobiom na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně Petra Vídeňská.

Dysbalance, vyvolaná například užíváním antibiotik, pesticidů nebo čisticích prostředků, může podle Vídeňské vést k neurologickým onemocněním, metabolickým poruchám či poruchám imunity, může negativně ovlivnit plodnost či souviset se vzniklými onkologickými onemocněními.

S cílem informovat odborníky i laickou veřejnost o mikrobiomu a jeho dopadu na lidské zdraví vznikla koncem roku 2019 z iniciativy pracovníků Mikrobiologického ústavu Akademie věd Česká mikrobiomová společnost. Věnuje se shromažďování poznatků o mikrobiomu a sdružování odborníků, kteří se problematikou zabývají.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Mikrobiom podle vědců zásadně ovlivňuje zdraví
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
80
Naše hodnocení

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Holec: Na vstup do politiky vybrat x miliónů, udělat si jméno, pak odkopnout vlastní chvilkaře i opozici. „Paráda…“