SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
ILUSTRAČNÍ FOTO: archiv PressPort Magazínu

Ministr hájí právo Francouzek opalovat se ‚nahoře bez‘. Ty ale zájem nemají

Obávají se obtěžování i výsměchu kvůli nedokonalé postavě

Aktualizace:
SVĚT
Rubrika PressPort Magazínu SVĚT se zabývá zahraničními tématy.

Policisté minulý týden přistoupili ke dvěma ženám, které se opalovaly „nahoře bez“ na pláži v Sainte-Marie-la-Mer u Perpignanu. Vyzvali je, aby se kvůli stížnosti jiných rekreantů zahalily. Incident vyvolal na sociálních sítích velkou kritiku a stal se i tématem politických debat.

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin se nnyní postavil na obranu práva žen opalovat se bez vrchní části plavek. Podle Darmanina byl zásah policie „bezdůvodný“. „Svoboda je drahocenným statkem,“ uvedl ministr na twitteru a upozornil, že policie se za nepříliš obratný postup již omluvila.

Opalování bez vrchního dílu plavek je ve Francii legální. Místní úřady ale mohou vydat nařízení, která toto právo v určitých oblastech omezují. V letovisku Sainte-Marie-la-Mer žádná taková omezení neplatí.

Místní policie uvedla, že se snažila jen uklidnit situaci na pláži poté, co si jedna z rodin na trojici žen s odhalenými ňadry stěžovala. Rekreantkám situaci policisté údajně vysvětlili a požádali je, aby se zahalily. Nešlo prý o nařízení.

Mluvčí francouzského četnictva označila na twitteru postup dvojice policistů za „nešikovný“. „Mě uvidíte vždy v uniformě,“ dodala.

Opalování „nahoře bez“ je ale ve Francii v posledních letech stále méně populární. Podle nedávného průzkumu agentury Ifop se především mladé ženy obávají sexuálního obtěžování i výsměchu kvůli nedokonalé postavě. Jen dvacet procent Francouzek mladších 50 let se nyní pravidelně opaluje nahoře bez. Před deseti lety to bylo 28 procent a v roce 1984 dokonce 43 procent.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Ministr hájí právo Francouzek opalovat se ‚nahoře bez‘. Ty ale zájem nemají
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Neumím žít ze dne na den. Je ve mně strašlivá bezmoc, říká Oldřich Lichtenberg