Závislosti | POHYBLIVÁ ILUSTRACE: Andrea D'Aquino

Miovský: Senioři na detoxu. Rvačky dětí s rodiči kvůli počítačům. I to je důsledek pandemie

U lidí, kteří ještě před pandemií balancovali na hraně s pitím nebo s léky, zaznamenáváme v posledním období ještě vyšší spotřebu, dodává adiktolog

Sponzorováno
Životní styl
Rubrika Životní styl PressPort Magazínu sleduje současné trendy.

Pandemie ovlivňuje všechny a všechno. Stále je mezi námi spousta lidí, kteří nosí léky v kabelkách, stejně tak jsou časté případy, kdy se z jedné skleničky vína stává sjetá sedmička. Nyní tyto případy narůstají.

„Ti lidé si neuvědomují, že snesou srovnání s tím, koho mají zařazeného tím velmi negativním termínem – feťák,“ říká přednosta Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Miovský. Během koronavirové pandemie není podle něj nijak výjimečné, že se děti porvou s rodiči, když jim rodiče zakazují počítače, na kterých jejich potomci získali závislost. Ale jak je tomu například se závislostmi seniorů? Ti zase pro změnu končí na detoxu.

„Ono je to citlivé téma,“ konstatuje Miovský. „Dovolím si říct, že závislosti seniorů jsou až takové tabu našeho oboru. Z jedné části tam máte ten faktor, že poměrně velká část našich pacientů umírá relativně brzy – dříve, než je populační průměr. A současně panuje obecná představa, že lidé, kteří mají problém s alkoholem a dalšími látkami, se nemohou dožít vyššího věku. Ale ono tomu tak není.“

Nemají jistoty dne, na které byly zvyklí a o které se opírali. Část těchto lidí se za tu hranici prolomila. Jejich spotřeba je často hrůzná.

Michal Miovský | adiktolog

Gaussova křivka platí podle Miovského ve všem. „Přestože v průměru snižují závislosti délku dožití, na druhou stranu to neznamená, že někteří jedinci se nedožijí vyššího věku. Alkohol, který je pro naši populaci typickou drogou, se tak dostává samozřejmě i k seniorům . Ale na druhou stranu jsou to především léky, na čem jsou závislí. Takové, které mají nějaký závislostní potenciál a je tam tendence k jejich zneužívání. Potom jde o vzájemnou kombinaci alkoholu a léků. Na třetím místě je potom tabák. Opět ne všichni kuřáci umírají stejně,“ vysvětluje Miovský s tím, že na jejich klinice musí řešit i problémy, kdy senioři končí na detoxu.

Ačkoliv profesor Miovský přiznává, že se v posledních letech udělal ve smyslu destigmatizace adiktologie velký kus práce, vysoká míra odsouzení lidí, kteří mají problém s návykovými látkami či hraním, ve společnosti nadále přetrvává. Připouští, že v důsledku pandemie onemocnění COVID-19 i v České republice v posledních měsících výrazně přibývá pacientů vyžadujících pomoc adiktologů.

„U lidí, kteří ještě před pandemií balancovali na hraně s pitím nebo s léky, zaznamenáváme v posledním období ještě vyšší spotřebu. Je zřetelné, že se chovají výrazně rizikověji než v běžném chodu. Jejich denní rituály a povinnosti jim pomáhaly přežívat na hraně. Teď ovšem o ty berličky přišli. Nemají jistoty dne, na které byly zvyklí a o které se opírali. Část těchto lidí se za tu hranici prolomila. Jejich spotřeba je často hrůzná. Tito lidé byli do této doby jako pacienti naprosto neidentifikovatelní pro nás i pro své okolí. Teď už nejsou,“ říká Miovský s tím, že se to týká i dětí ve vztahu k počítačům a mobilním telefonům.

„Zoufalí rodiče už jim potom odtrhnou i dráty od počítače. Lepší varianta je hysterický záchvat dítěte. A potom není tak raritní, když se kvůli tomu děti s rodiči porvou,“ podotýká Miovský.

Prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D., je klinický psycholog, psychoterapeut, přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je absolventem jednooborové psychologie na FF MU v Brně a postgraduálního studia na FF UP v Olomouci. Na Palackého univerzitě v Olomouci byl habilitován v oboru klinická psychologie a v roce 2012 byl jmenován profesorem i pro obor klinická psychologie.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
STYL-BOX-HODNOCENÍ
Miovský: Senioři na detoxu. Rvačky dětí s rodiči kvůli počítačům. I to je důsledek pandemie
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
99
99
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.