Nyní čtete
Monika Čírtková ke kauze Nečesaný: Třinácté rozhodnutí
 
 

Dvanáct meritorních rozhodnutí už padlo v trestním řízení, v němž jako obviněný figuruje Lukáš Nečesaný. Nyní ve věci rozhodoval Ústavní soud, který vytkl nižším soudům jejich mnohomluvný a nadbytečný ping-pong. Své znechucení vyjádřil mimo jiné takto:

„… Ústavní soud (…) považuje za potřebné zdůraznit závažnost posuzované věci a narůstající dobu, ve které se jí fakticky stále bez výsledku obecné soudy zabývají. (…) Z hlediska ústavnosti považuje Ústavní soud za zvlášť vážný nedostatek ty projevy, jimiž vydaná rozhodnutí vyjadřují slovní nedůvěru ve schopnosti jednotlivých soudů (obousměrně) postupovat v dané věci v souladu s právem a nepřímo tak vlastními úvahami zasahují do činnosti jiných soudů. Úcta k nezávislému soudnímu rozhodování, jako jednomu ze základních pilířů právního státu, by měla být zvláště v aktech samotné soudní moci.“

Je úplně jedno, jestli věříme v nevinu Lukáše Nečesaného, nebo si myslíme, že mu vražedný úmysl „kouká z očí“. | FOTO: archiv

S Ústavním soudem bych polemizovala v tom, že řízení zůstává fakticky bez výsledku. Pravda, usvědčeného pachatele stále nemáme a ani mít nebudeme, pokud se k činu někdo nepřizná. Ale zato vytvořily orgány činné v trestním řízení jednu další oběť onoho zločinu – totiž obžalovaného. Nějakých výsledků jsme se tedy dobrali, byť – přiznejme si – mít ještě před koncem šestiletého řízení o loupežném přepadení dvanáct vzájemně si odporujících rozsudků, nula pachatelů, ale dvě oběti nebylo zřejmě záměrem autorů trestního řádu.

Přitom nejpozději po prvním zásahu Nejvyššího soudu bylo evidentní, že tohle na odsuzující rozsudek není. Všimněme si, že nejde o věc skutkově složitou (jedna téměř umlácená kadeřnice by nestačila zaplnit ani průměrnou epizodu detektivního seriálu), řízení není terčem efektivních obstrukčních snah jako například kauza Davida Ratha, chybí v něm přeshraniční prvky, a dokonce ani nevyžaduje složité výklady nejednoznačných právních předpisů. 

Nějakých výsledků jsme se tedy dobrali,
byť – přiznejme si – mít ještě před koncem šestiletého
řízení o loupežném přepadení dvanáct vzájemně si
odporujících rozsudků, nula pachatelů, ale dvě oběti
nebylo zřejmě záměrem autorů trestního řádu.

Jde jen o to, že někde na začátku zřejmě došlo při zajišťování důkazů na místě samém k chybám, které reálně znemožňují určit konkrétního pachatele, případně vyloučit, že jím je podezřelá osoba.

Také čtěte

Vzhledem k tomu, že tuto vadu nelze odstranit (rekognici není možné efektivně provést znovu, pachové stopy jsou k ničemu, snaha získat usvědčující důkaz výslechem nějakých spoluvězňů je zoufalost), je jen otázka, jak rychle se soudy k pravomocnému zprošťujícímu verdiktu dokodrcají. Není mi jasné, proč se s obžalovaným za této situace smýká od jedné instance k druhé. Dotyčný musí mít asi nervy ze železa a holubičí povahu. Jinak si těžko vysvětlit, že z té frustrace ještě nespáchal na někom hrdelní zločin.

Je úplně jedno, jestli věříme v nevinu Lukáše Nečesaného, nebo si myslíme, že mu vražedný úmysl „kouká z očí“. Pro českou justici bude již vždycky nevinný. Čím rychleji to všichni pochopíme, tím lépe.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměrné
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (1)
  • Velmi špatná práce policie na místě činu, zřejmě se spoléhala na to, že až se poškozená uzdraví, označí pachatele ač je, zřejmé, že si nic pamatovat nebude.-. A úloha státních zástupců? Tu ať si posoudí každý sám. Tento případ je jednoznačně na zásah a opatření prezidenta republiky, aby využil některé ze svých oprávnění. Já bych doporučoval nařídit zastavení trestního stíhání. Jinak je to ohavná ostuda OČTŘ. A není to jediný případ, kdy justice podléhá něčemu, čemu by neměla. Pink – pong justice je k pláči.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru