SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Ruský agent v Praze. | KOLÁŽ: ppmagazín.com (s využitím ilustrace deníku The Guardian)

Moskva k vyhoštění diplomatů: Spontánní a velmi skandální

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Moskva – Prohlášení představitelů českých úřadů k vyhoštění dvou ruských diplomatů si vzájemně odporují. Řekl to dnes Michail Brjuchanov, zástupce šéfky ruské vládní agentury Rossotrudničestvo, pro kterou vyhoštění diplomaté pracují. Vývoj událostí kolem těchto diplomatů přitom označil za „spontánní, velmi skandální a výhodný určitým zájmům třetích osob“.

Česko se v pátek rozhodlo vyhostit dva pracovníky ruského kulturního střediska v Praze – Andreje Končakova, který středisko vedl a současně plnil roli vedoucího představitele Rossotrudničestva v Česku, a Igora Rybakova. Tento krok Prahy souvisí s kauzou údajné ruské hrozby českým komunálním politikům jedem ricin přivezeným ruským diplomatem do Prahy. Moskva na vyhoštění reagovala, že odpoví vůči Česku obdobně.

Výroky českých představitelů politických kruhů a mocenských orgánů si vzájemně odporují

Brjuchanov v programu 60 minut televizní stanice Rossija-1 prohlásil, že v celé záležitosti naprosto chybí jakákoli logika. „Výroky českých představitelů politických kruhů a mocenských orgánů si vzájemně odporují,“ řekl.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček podle Brjuchanova prohlašoval, že české zvláštní služby nedisponují žádnými důkazy o nezákonných aktivitách ruského diplomata. „A posléze nám předloží… svoji verzi, že někdo napsal nějaká udání, a proto oba dva vyhošťujeme. Ale v čem je logika? Zvláštní služby se musejí radovat, když někdo píše udání. Proč vyhošťujete? Čtěte, prověřujte, analyzujte. Velmi nepochopitelný postup,“ míní představitel Rossotrudničestva.

Rossotrudničestvo je ruská federální agentura, která se zabývá záležitostmi postsovětského Společenství nezávislých států, krajanů a mezinárodní humanitární spoluprací.

Brjuchanov připomněl, že v dubnu unikla tajná informace českých tajných služeb do týdeníku Respekt, který napsal, že do Česka přijel do Prahy ruský diplomat s jedem. Poté následovalo veřejné probírání celé záležitosti. Podle názoru zástupce šéfky Rossotrudničestva vládní představitelé neplánovali tuto záležitost zveřejňovat.

„Mám takový dojem, že neměli vůbec žádné plány. Vše se vyvíjelo velice spontánně, velmi skandálně a výhodně pro určité zájmy třetích osob. Nazvat tento vývoj plánem lze velice obtížně,“ řekl Brjuchanov bez dalšího.

Vše se vyvíjelo velice spontánně, velmi skandálně a výhodně pro určité zájmy třetích osob.

Pokud jde o oba diplomaty vypovězené z Česka, sdělil, že dál pracují pro Rossotrudničestvo. „Samozřejmě to také bude záležet na jejich přání,“ uvedl dnes v televizi.

V pátek na toto téma agentuře TASS řekl, že agentura přijme rozhodnutí na základě všech faktů. „Zatím nemáme důvod nedůvěřovat našim pracovníkům a z něčeho je obviňovat. Česká strana nepředložila žádnou závažnou kvalitní skutečnost, která by umožňovala souhlasit s jejím stanoviskem,“ konstatoval.

Moskva k vyhoštění diplomatů: Spontánní a velmi skandální
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Promlčeno: Barevně nasvícený Karel Roden a Tomáš Třeštík za foťákem