SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
ILUSTRATIVNÍ FOTO: archiv PressPort Magazínu

MPO za první den u COVID kultura eviduje žádosti za 6,9 mil. Kč

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) k včerejšímu ránu u programu COVID kultura evidovalo žádosti za 6,9 miliónu korun. Dokončeny byly zatím čtyři, dalších 15 žádostí je rozpracovaných. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Příjem žádostí MPO spustilo v úterý v 09:00, zájemci z řad pořadatelů kulturních akcí, kteří je museli kvůli vládním opatřením proti koronaviru zrušit, mohou o státní dotaci žádat do 18. září.

Žadatelé se musejí registrovat v informačním systému MPO. Mohou zde sledovat průběh administrace žádosti, do uživatelské části bude doručen výsledek řízení. Změna stavu žádosti je zároveň zasílána na uvedenou e-mailovou adresu. Na webu mpo.cz/kultura byl měl být zveřejněn seznam podpořených projektů.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Program má kompenzovat pořadatelům kulturních akcí výdaje, které vznikly od 1. října loňského roku do letošního 17. května ve spojitosti s projekty, které se měly uskutečnit od 10. března do 31. srpna. V přímé souvislosti s vládními opatřeními musely být ale zrušeny nebo přesunuty. Mezi uznatelné výdaje patří ty, které byly vynaloženy marně a není možné je využít na jinou akci. Neuskutečněnou akcí se podle podmínek rozumí taková, která byla zrušena bez náhrady v daném kalendářním roce.

Žadatelé v programu mohou získat až polovinu uznatelných výdajů za zrušené či přesunuté akce. Maximální výše podpory činí pět milionů korun na žadatele. Na program COVID kultura, který připravilo MPO ve spolupráci s ministerstvem kultury, je vyčleněno 900 milionů korun.

O dotaci mohou žádat podnikatelé, kteří mají jako svou hlavní činnost pořádání či zajištění kulturních projektů, individuální umělci, dále také pořadatelé filmových, hudebních či výtvarných festivalů a přehlídek, hudební kluby, galerie, muzea nebo divadla. Nesměli však přerušit provozování živnosti ani jim nesměla být živnost pozastavena. Nesmějí mít také prodlevu v platbě závazků vybraným institucím splatných do 10. března.

Zájemci o dotaci musejí doložit několik čestných prohlášení, uhrazené faktury, smlouvy či účetní doklady a další materiály. Veškeré potřebné formuláře a potvrzení žadatelé najdou v informačním systému.

Vláda v dubnu schválila první záchranný balíček pro kulturu 1,07 miliardy korun. Byl určen především pro příspěvkové organizace ministerstva kultury a subjekty, které od ministerstva dostávají dotace. Majitelé některých soukromých divadel ale poté ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) kritizovali za to, že sektor, který nepobírá dotace, nedostane žádnou pomoc. Program COVID kultura vláda schválila 20. července.

MPO za první den u COVID kultura eviduje žádosti za 6,9 mil. Kč
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Exkluzivně: Byl potvrzen první nesexuální přenos smrtelného viru HIV