SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
ILUSTRACE: The Guardian

Chřipka? Jak vypadají plíce zdevastované koronavirem a proč jdou ve Francii a Itálii city stranou

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
80
Naše hodnocení

Video pořízené lékaři nemocnice v americkém Washingtonu odhaluje, jak přesně koronavirus SARS-CoV-2 poškodil plíce vážně nemocného amerického pacienta (59).

Tyto děsivé záběry vycházející z 360stupňového snímku skutečných zdevastovaných plic přitom pocházejí z doby jen několik dní poté, co muž nejevil žádné příznaky, píše zpravodajská stanice CNN.

Pacient byl do nemocnice Univerzity George Washingtona v americkém hlavním městě převezen 18. března ve vážném stavu, jak uvádí nemocnice na svém webu. Byl tam dopraven z jiné nemocnice poté, co jeho počáteční příznaky (horečka, kašel, dušnost) rychle eskalovaly.

Přitom krátce předtím jevil jen mírné příznaky. A ještě o pár dní dříve neměl příznaky žádné.

PODPOŘTE
PressPort Magazín & naše autory
DĚKUJEME

Co může koronavirus s plícemi jinak zdravého a třeba i mladého člověka udělat, demonstroval nedávno už belgický lékař Ignace Demeyer na snímku z počítačové tomografie. Ukazuje na něm postižená místa plicní tkáně, v nichž se hromadí tekutina. Jedná se o zánětlivý výpotek, který tělo produkuje v rámci boje s infekcí.

„Ty snímky jsou jednoduše děsivé. Ti lidé se mohou zotavit, ale jejich životy jsou v nebezpečí. Jedná se o mladé lidi, sportovce a nekuřáky,“ citoval Demeyera belgický server Libre.

Senioři mají smůlu

Lékařství zemí, které patří k nejzasaženějším v koronavirové krizi, se vrací současně k medicíně bojišť 18. století. Pacienti nakažení virem SARS-CoV-2 se třídí, píše současně server týdeníku Focus. Hlavním kritériem je věk nakaženého.

Ve francouzských nemocnicích je síto přísné. Kapacita nemocnice ve francouzských Mylhúzách byla rozšířena o armádní polní nemocnici, přesto nestačí. Lůžko na jednotce intenzivní péče a plicní ventilaci dostanou pouze pacienti mladší 75 let. To ostatně potvrdil vedoucí pohotovosti Marc Noizet.

„Kdokoli je starší nad 75 let, už nebude intubován,“ řekl. „Vytížení je tak velké, že dostupné plicní ventilátory musí být vyhrazeny mladším pacientům s větší šancí na přežití,“ dodal.

NCR: non candidabili alla rianimazione

I zdravotnický personál v mnoha nemocnicích na severu Itálie si musí zvyknout na novou zkratku NCR. To znamená „non candidabili alla rianimazione“, v překladu něco jako „nelze zahrnout do resuscitace“.

Nedostatek lůžek na jednotkách intenzivní péče znamená, že lékaři se musí v určitých případech rozhodnout, o čí život budou bojovat. „Pokud je někomu mezi 80 a 95 lety, má velké dýchací problémy, tak se na jednotku intenzivní péče nedostane. Tato místa jsou vyhrazena pro toho, kdo má větší šance na přežití,“ řekl anesteziolog Christian Salaroli z Bergama.

Chřipka? Jak vypadají plíce zdevastované koronavirem a proč jdou ve Francii a Itálii city stranou
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
80
Naše hodnocení

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Nizozemská policie objevila drsnou mučírnu se zubařským křeslem