SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
KOLÁŽ: PressPort Magazín

Muzikoterapie rozšířila covid. Sanatorium v Holicích vydezinfikují hasiči

Podobně tomu bylo i v Úpici

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

V soukromém Sanatoriu Topas v Holicích na Pardubicku se covidem-19 nakazilo 102 lidí, jde o klienty i zaměstnance. Z celkového počtu připadá dramatická většina na klienty sanatoria, řekl soc. dem. hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

První nakažení byli v zařízení potvrzeni ve čtvrtek 10. září, začalo plošné testování a během víkendu jejich počty vzrostly na 102.

Nákaza při zpěvu

„Zatím nebyla u žádného z indikovaných nutná hospitalizace. Zařízení je poměrně izolované od veřejnosti, takže nehrozí šíření do okolí. Od 3. září tam byly už zakázány návštěvy, režim se v tomto smyslu nemění,“ řekl uvedl Netolický s tím, že hasiči budou celé zařízení dezinfikovat.

Tamní sanatorium je domov se zvláštním režimem specializovaný na osoby s chronickým duševním onemocněním. Cílovou skupinou jsou lidé s různým typem organické duševní poruchy či s Alzheimerovou chorobou, jejichž situace vyžaduje pomoc jiných.

Podle Netolického se nákaza v sanatoriu rozšířila při muzikoterapii, které se klienti účastnili. Nelze ale s jistotou říci, že ji přinesli ti, kteří muzikoterapii prováděli. Když klienti zpívali, tak se nemoc rozšířila.

Podobný scénář v Úpici

Podobně tomu bylo i v soukromém domově důchodců Beránek v Úpici na Trutnovsku v Královéhradeckém kraji. Zdrojem nákazy v Úpici byla podle hygieniků pravděpodobně návštěva dvou muzikoterapeutů na konci srpna.

Onemocnění hygienici zjistili nejprve u nich a v dalších dnech u klientů a pracovníků domova. Postupně se nákaza rozšířila také do škol. Ve čtvrtek 10. září bylo v domově v Úpici 45 případů, z toho bylo 31 klientů a 14 zaměstnanců.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Muzikoterapie rozšířila covid. Sanatorium v Holicích vydezinfikují hasiči
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
K Deníku N: Me Too a nehroutím se z toho