SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Mladý svět | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Namlouvání v Mladém světě: Přečetl jsem 15 tisíc dopisů, říká Jan Krůta

„V roce 1974 jsme vydali v Mladém světě Hutku. Zázrak. Pro anketu Namlouvání jsem přečetl 15 tisíc dopisů a vstával ve čtyři ráno,“ popisuje textař, publicista, spisovatel a od března 2019 člen Rady Českého rozhlasu Jan Krůta. Zažil zlatou éru slavného časopisu. Výběr z dopisů přispěvovatelů do populární ankety Namlouvání, která přinášela vyprávění o tom, jak se lidé seznamují, zařadil i do knihy.

„Byla tehdy předprázdninová porada, čím udržet čtenáře v létě u časopisu. A padaly nápady a já jsem ze zoufalství řekl, že bychom mohli lidi požádat, aby nám psali, jak se seznamovali. Tehdy se v podstatě ankety netiskly. A tak vznikla anketa Namlouvání, kterou jsem si takto pojmenoval, a měla to být prázdninová záležitost, ale pak to běželo týdně sedm let,“ líčí Jan Krůta s tím, že v knize jsou i příběhy, které tehdy – v době normalizace – v Mladém světě neprošly.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

„Třeba homosexualita se nepěstovala. Do knížky jsem tak přidal i tyto věci, které mi přišly zajímavé. Jinak Mladý svět byl fenomén. A fenomén je do dneška, jelikož když čte dnes člověk časopisy, tak polovina z toho jsou reklamy a čtvrtina PR články. Tehdy bylo inzerátů málo, jelikož to byla doba nekomerční. Byla tam osvícená šéfredaktorka, která měla krytá záda – její manžel byl ministr přes informace (Zdeněk Čermák se stal v roce 1980 předsedou Federálního úřadu pro tisk a informace přezdívaného ÚTISK, pozn. red.). Věděla jisté věci, které ostatní nevěděli, a je pravděpodobné, že ji manžel zaštiťoval. Tudíž ona, protože už měla velké děti, tak ten časopis brala jako své dítě. Seděla tam od rána do pozdního večera a dávala za nás ruce do ohně,“ pokračuje ve vypravování Jan Krůta.

„Tehdy neexistovaly encyklopedie a zpěvníky, v Mladém světě vycházely i zpěvníky, vycházela Diskotéka Mladého světa, kde byly tituly, které jinak nesměly vyjít. V roce 74 jsme vydali třeba Jarda Hutku. To byl zázrak, jak si dneska říkám,“ míní Jan Krůta.

Mladý svět byl týdeník, který vycházel mezi lety 1959 až 2005. Za dob socialistického Československa si získal řadu věrných čtenářů, především díky tématům, které se v sešněrované době v jiném tisku neobjevovaly. Mladým světem prošla celá řada uznávaných osobností a novinářů, kteří se svým nezaměnitelným rukopisem zapsali do české žurnalistiky. Byl mezi nimi Arnošt Lustig, Ladislav Smoljak, Jaroslav Weigel, Petr Adler, Jiří Černý, Karel Hvížďala, Rudolf Křesťan, Radek John, Josef Velek, Roman Lipčík, Josef Chuchma, Anastázie Kudrnová, Zdeněk a Marek Šálkovi, Luboš Beniak či Michal Horáček. S časopisem úzce spolupracovali i kreslíři jako Kája Saudek, Vladimír Jiránek, Jan Vyčítal nebo Vladimír Renčín. Pracovali v něm vynikající fotografové: Miroslav Hucek, Miroslav Zajíc, Jan Šilpoch, Karel Cudlín, Jan Šibík, Vojtěch Písařík… Svou populární rubriku Pedagoga ve výslužbě léta vtipně plnil známý komik Miloslav Šimek. V roce 1968 si vymyslela poradenské okénko s názvem Dopisy pro Sally spoluzakladatelka psychologického poradenství Jiřina Hanušová a skoro čtvrt století radila čtenářům, jak řešit složité životní situace a vztahy. Petr Hořejš v Mladém světě začal psát Toulky českou minulostí. Protože oficiálně nesměl publikovat, šéfredaktorka Mladého světa Olga Čermáková pro něj jako externího redaktora vymyslela pseudonym Hora.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Mysleli jsme, že to nemůže být horší, pak přišel výbuch, říká Češka