Měsíc | FOTO: archiv PressPort Magazínu

NASA: Na Měsíci stráví astronauti 6,5 dne. Budou hledat vodní led

Může být zpracováván na pitnou vodu nebo raketové palivo

TÉMA
Rubrika TÉMA PressPort Magazínu zkoumá různé jevy a témata napříč společností nejen v Čechách, ale i v zahraničí.
Naše hodnocení článku
80

Američtí astronauti by při první misi s přistáním na Měsíci po více než 50 letech měli v roce 2024 strávit na lunárním povrchu šest a půl dne. To je téměř dvojnásobek nejdelších pobytů astronautů při výpravách v rámci programu Apollo. Podle serveru Space.com to během virtuálního semináře o návratu člověka na Měsíc řekla Lindsay Aitchisonová, inženýrka americké vesmírné agentury NASA.

Dva astronauti NASA – předpokládá se, že půjde o muže a ženu – by podle plánů měli uskutečnit asi čtyři procházky po měsíčním povrchu. Každá z nich má trvat zhruba šest hodin, tedy dobu typickou pro pracovní směny v otevřeném kosmu posádek Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), uvedla dále Aitchisonová, která pracuje na vývoji nových skafandrů.

Při první misi na Měsíci v rámci nového programu Artemis 3 budou muset astronauti podle Aitchisonové šlapat po svých. NASA předpokládá, že větší vozítko bude na přirozeném souputníku Země v nejlepším případě až při druhé misi. „Budeme muset spoléhat jen na posádku a na to, kolik toho ujde,“ poznamenala.

NASA podle inženýrky počítá s tím, že astronauti budou schopni při každé okružní cestě na měsíčním povrchu překonat vzdálenost zhruba 16 kilometrů. Space.com připomněl, že Neil Armstrong a Buzz Aldrin při misi Apollo 11 ušli během dvou a půl hodiny přibližně kilometr.

Jižní pól Měsíce je velice lákavý.

Limitujícím faktorem pro nový průzkum Měsíce je schopnost skafandrů udržet astronauty v bezpečí. Mise Apollo přistávaly v rovníkové oblasti, ale mise programu Artemis zamíří na zcela nové místo, do oblasti jižního pólu, kde extrémně nízké teploty mohou být pro skafandry problémem.

Přistání ma Měsíci v rámci mise Apollo. | FOTO: archiv PressPort Magazínu

Jižní pól Měsíce je velice lákavý, protože vědci potvrdili, že v tamních hlubokých kráterech, kam nikdy nedopadá přímé sluneční světlo, se pod povrchem skrývá vodní led.

Budoucí průzkumníci doufají, že takový led může být těžen a zpracováván na pitnou vodu nebo raketové palivo. To by usnadnilo ambicióznější mise ve vesmíru.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
NASA: Na Měsíci stráví astronauti 6,5 dne. Budou hledat vodní led
Hodnocení čtenářů1 Hlas
81
80
Naše hodnocení
Redaktorka | překladatelka