SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

NATIONAL GEOGRAPHIC: Nejlepší vědecký snímek

Spokojenost je oboustranná – klauni sasanku čistí, brání před rybami, které ji okusují, a svým pohybem víří vodu a obohacují tak sasančino okolí kyslíkem

Foto týdne (prosinec 2020) | FOTO: Daniel Knop
Aktualizace:
foto
Hodnocení čtenářů3 Hlasování
94
94

Fotograf Daniel Knop poskládal pět snímků embrya klauna očkatého (Clownfish), aby ilustroval fáze jeho vývoje. Tento snímek získal druhé místo v 46. ročníku soutěže Nikon World Photomicrography Competition.

Klaun očkatý je mezi lidmi široce známý pro své symbiotické vztahy s některými druhy mořských sasanek.

Jejich zdánlivě křehká vlnící se chapadla jsou vybavena bateriemi žahavých buněk, které se spustí při sebemenším doteku jiných živočichů. Pro menší druhy je sasančin jed smrtelný, ty větší nepříjemně popálí. Přesto si v její náruči našlo mnoho živočichů domov.

Nejlépe to mají vymyšleno právě tyto rybky rodu Amphiprion, které jsou pro své pestré zbarvení označovány jako klauni. Spokojenost je oboustranná – klauni sasanku čistí, brání před rybami, které ji okusují, a svým pohybem víří vodu a obohacují tak sasančino okolí kyslíkem. Rybky mají na oplátku jistotu života pod ochranným chapadlem sasanky, která na ně nezaútočí.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
foto
NATIONAL GEOGRAPHIC: Nejlepší vědecký snímek
Hodnocení čtenářů3 Hlasování
94
94

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Neumím žít ze dne na den. Je ve mně strašlivá bezmoc, říká Oldřich Lichtenberg