Alexej Navalnyj | FOTO: Reuters

Navalnyj byl otráven, oznámili lékaři

Nyní prý není v přímém ohrožení života

svět
Analytická rubrika Svět PressPort Magazínu. Zabývá se zahraničními tématy.

V těle předáka ruské opozice Alexeje Navalného byly laboratorními testy zjištěny stopy po otravě. Látka, která intoxikaci způsobila, zatím ale není známa, oznámila berlínská klinika Charité, která o Navalného aktuálně pečuje.

Alexej Navalnyj je v tuto chvíli na jednotce intenzivní péče a je nadále udržován v bezvědomí, aktuálně ale ohrožen na životě není, uvedli berlínští lékaři.

„Klinické nálezy nasvědčují na intoxikaci látkou ze skupiny inhibitorů cholinesterázy. Konkrétní látka ještě není známa,“ upřesnila nemocnice v tiskovém prohlášení.

Inhibitory cholinesterázy jsou látky, které mohou zvýšit komunikaci mezi nervovými buňkami v mozku a někdy se používají k dočasnému zlepšení či stabilizaci stavu pacientů s demencí.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj, který patří k nejvýraznějším postavám ruské opozice, byl v minulosti několikrát vězněn.

Na bezpečnost Navalného nyní podle agentury DPA dohlíží v Charité Spolkový kriminální úřad (BKA). To je zdůvodněno podezřením z možné Navalného otravy, proto musela být jistá bezpečnostní opatření přijata. DPA dodala, že na základě zákona se BKA stará o ochranu členů vlády a jejích zahraničních hostů.

Navalnyj byl od čtvrtka hospitalizován v Omsku poté, co se mu udělalo špatně během letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Letadlo muselo nouzově přistát a Navalnyj byl převezen v bezvědomí do nemocnice.

Podle Navalného mluvčího byl opozičník patrně otráven látkou přimíchanou do čaje. Lékaři z omské nemocnice ale uvedli, že nenašli žádné stopy jedu v jeho těle. Němci nabídli, že se o vůdce ruské opozice postarají v berlínské nemocnici Charité.

Ruští lékaři převoz zprvu odmítali s tím, že je stav pacienta příliš vážný. Podle opozice ve skutečnosti proto, aby mohli zamaskovat stopy po otravě. Ruští lékaři nakonec převoz Navalného umožnili.

Navalného manželka, která žádala prezidenta Vladimira Putina, aby byl převoz umožněn, musela podepsat prohlášení, že si je vědoma rizik tohoto kroku.

Rusové diagnostikovali poruchu metabolismu

Nález lékařů v Berlíně je tak v rozporu s tvrzením jejich ruských kolegů. Ti podle listu Kommersant otravu vyloučili a za důvod zdravotního kolapsu označili poruchu metabolismu.

Berlínští lékaři Navalnému na základě laboratorního nálezu podali atropin, který se používá například jako protijed na otravu nervovými plyny a organofosfátovými insekticidy a herbicidy. Prozatím není vyloučeno, že Navalnyj bude trpět trvalými následky, poškozena může být například jeho nervová soustava. Na prognózu zdravotního stavu je v tuto chvíli ještě příliš brzo.

Přepravu zaplatil filantrop

Přepravu Navalného z Omska do berlínské kliniky Charité speciálně vybaveným letadlem zaplatil fond ruského filantropa, někdejšího telekomunikačního magnáta Dmitrije Zimina a jeho rodiny. Ziminovi a také německé kancléřce Angele Merkelové poděkovala na twitteru i Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, a to i za pomoc s překonáním spousty byrokratických překážek.

Kommersant připomněl, že už dříve se uvádělo, že přepravu ruského politika zorganizovala berlínská nevládní organizace Cinema for Peace.

Charité je jedna z nejstarších nemocnic v Evropě, založená byla již v roce 1710. Léčil se tu i sovětský ministr zahraničí a gruzínský prezident Eduard Ševardnadze, ukrajinská premiérka Julija Tymošenková či německá kancléřka Angela Merkelová. A před dvěma lety tu po podobném případu otravy vyléčili opozičního vydavatele Pjotra Verzilova.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Navalnyj byl otráven, oznámili lékaři
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
94
94
Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.