Nyní čtete
Policie se vrhla na další případ spojený s Čapím hnízdem. Návrh na obžalobu měl přitom padnout dávno. Už v květnu. O politikum prý nejde

Reklama

Policie se vrhla na další případ spojený s Čapím hnízdem. Návrh na obžalobu měl přitom padnout dávno. Už v květnu. O politikum prý nejde

 • Proč žalobce stále odkládá rozhodnutí? Přečtěte si racionální zdůvodnění, které s politikou ani demonstracemi nesouvisí.
 • Článek průběžně doplňujeme.

Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové přehlušily téma, které už roky plní stránky novin a webových serverů – Čapí hnízdo. Najednou jako kdyby farma neexistovala.

Až doteď. Podle webu Neovlivní.cz vyhodnotila policie podezření z daňových úniků v souvislosti s hospodařením farmy tak, že zahájila úkony trestního řízení. Server zmiňuje, že má jít o nezákonný odpočet DPH a stamiliónové částky vynaložené na reklamu. „Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu krácení daně,“ potvrdila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Policie prý prověřuje, zda farma skrze reklamu pomáhala holdingu Agrofert ušetřit na daních. Podle informací serveru iRozhlas.cz jí poslal Agrofert za tímto účelem více než 272 miliónů korun, a to v letech 2010 až 2013. Premiér Andrej Babiš (ANO) i holding odmítají, že by se kdokoli z koncernu v souvislosti s Čapím hnízdem dopustil trestného činu.

Chronologie případu s reklamou (daněmi)

 • Červen 2008 – podle webu irozhlas.cz ekonom Karel Mojžišík ve svém posudku nedoporučuje přiznání dotace farmě, mimo jiné se odvolává na podezřele velkorysé plány na příjem z reklamy.
 • Rok 2014 – finanční správa dostává od svých německých kolegů z Chemnitzu smlouvu na zajištění reklamy mezi společností Farma Čapí hnízdo a německým Agrofertem s podezřením na krácení daně.
 • Květen 2017 – společnost Česká znalecká a.s. v dalším posudku k farmě uvádí, že provoz Čapího hnízda vydělával prakticky jen díky reklamě zadané koncernem Agrofert.
 • Srpen 2017 – policie zasílá do sněmovny žádost o vydání Andreje Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou dotací na farmu.
 • Prosinec 2017 – OLAF ukončuje své vyšetřování možného dotačního podvodu, ve své závěrečné zprávě problém s reklamou zmiňuje i s odkazy na oba posudky.
 • Prosinec 2018 – policie začíná oficiálně prověřovat možné daňové úniky spojené s reklamou.
 • Němci si u rekreačního areálu v Olbramovicích objednali zajištění reklamy a podporu marketingu během celého roku 2012. Smlouva byla uzavřena na částku 350 tisíc eur, což dle kurzu v té době vycházelo v přepočtu asi na 8,75 milionu korun.
 • Červenec 2019 – policie zahájila úkony trestního řízení.

„Nejsme s tím obeznámeni, je to pro nás nová informace a známe ji jen z médií. Policie nás nekontaktovala. Jsme samozřejmě připraveni k součinnosti, ale stále trváme na tom, že ve věci Farmy Čapí hnízdo proběhlo vše podle zákona,“ uvedl dnes mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Policie navrhla obžalobu již 17. dubna

Kromě případu daní už policie vyšetřování údajného dotačního podvodu uzavřela a navrhla žalobci, aby poslal před soud premiéra a jeho rodinu. Žalobce Jaroslav Šaroch o podání obžaloby doposud nerozhodl.

Je to však záhada. Návrh na obžalobu premiéra, jeho rodiny a bývalé manažerky kvůli podezření z dotačního podvodu mu leží na stole už tři měsíce. Nejvyšší žalobce Pavel Zeman přitom uvedl, že očekává rozhodnutí v květnu.

„Byl tam proveden vnitřní dohled, orientační datum je na začátku května. Bylo by dobré to dodržet. Mělo by padnout už nějaké rozuzlení,“ konstatoval již před časem Zeman, přičemž mluvčí Městského státní zastupitelství v Praze Aleš Cimbala ppmagazínu.com sdělil: „Kdy pan státní zástupce Šaroch rozhodne, nelze dopředu predikovat.“

Policie navrhla Babiše a další obviněné obžalovat už 17. dubna. Návrh se netýká premiérova syna, který je stíhán samostatně. Babišovi hrozí mu deset let vězení i propadnutí majetku.

Nicméně opravdu není pro mnohé pozorovatele ani jasné, ani pochopitelné, proč Šaroch váhá, jelikož studium případu za touto nerozhodností být s největší pravděpodobností nemůže. Byl u trestního řízení po celou dobu a případ dobře zná. Spolu s komisařem Pavlem Nevtípilem ve sněmovně obhajoval žádost o vydání premiéra Babiše.

Odkládání rozhodnutí může být nevyzpytatelné – i vzhledem k Zemanovým slovům –, jelikož zlí jazykové by mohly tvrdit, že účelem je co nejvíce ho posunout k datu plánovaných podzimních demonstrací; ty chystá u příležitosti výročí sametové revoluce spolek Milión chvilek.

Podle informací, které má ppmagazín.com k dispozici, však hlavní roli v žalobcově váhavosti nehrají jakékoli politické okolnosti jako spíše skutečnost, že se policie nedokázala vypořádat se zprávou OLAF (Evropského úřadu pro boj proti podvodům, pozn. red.), která unikla do médií a kde Babiš není dotčenou osobou, jak už jsme informovali v článku:

Čapí hnízdo nad propastí? Žalobce váhá a advokát odhaluje, co média neřeší.

Také čtěte

Kroky k prodeji společnosti ZZN AGRO Pelhřimov s.r.o., IČ 62508873, později transformované na Farmu Čapí hnízdo, a. s. byly skutečně podle zprávy OLAF prokazatelně uskutečněny před tím (například posudek z listopadu 2007 k 31. 10. 2007, transformace k 1. 12. 2007), než byla zveřejněna 20. prosince 2007 dotační Výzva č. 4, takže v době zahájení transformace nemohl Babiš ani Nenadál (viz níže) vědět, že jakákoliv výzva bude zveřejněna a co v ní bude.

Současně dva z šesti obviněných podali podle mluvčího Cimbaly žádost o zastavení stíhání. Jde mimo jiné o bývalého šéfa představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo Josefa Nenadála. „Návrh na zastavení stíhání jsem za klienta podal při skončení vyšetřování přímo a následně písemně odůvodnil. Smysl návrhu je ten, že je nepochybné, že se nestal skutek, pro který je klient stíhán,“ řekl Nenadálův advokát Zdeněk Odehnal.

Kromě Babiše, Nenadála a Mayerové čelí obvinění v případu manželka Andreje Babiše Monika, premiérův švagr Martin Herodes a dcera Adriana Bobeková.

Bartončík podal návrh ohledně Babiše

Obhájce premiéra Michael Bartončík podal státnímu zástupci (dle svých slov obsáhlý) návrh na zastavení Babišova trestního stíhání. Jako první o tom informoval server Česká justice.

Poté následovaly návrhy u všech dalších osob, které v případu zastupuje – tedy Babišovy manželky a dcery. Důvodem pro zastavení trestního stíhání má být to, že podle obhajoby předmětný skutek není trestným činem.

Před rokem již advokát uspěl u dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha s žádostí o zastavení trestního stíhání Jaroslava Faltýnka.

⇣ Všechny články k tématu Čapí hnízdo:

⇣ Všechny články k tématu Čapí hnízdo:
Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
7
2) Dobré
5
3) Průměr
0
4) Nic moc
2
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (1)

  Reagujte

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


  PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

   

  2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

  Design Pribil ProductionIČO: 06437176

  Posunout nahoru