Nyní čtete
Návrh na Babišovu obžalobu měl podle Pavla Zemana dávno padnout. Policie asi nevyhodnotila zprávu OLAF
 
 

Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové přehlušily téma, které už roky plní stránky novin a webových serverů – Čapí hnízdo. Najednou jako kdyby farma neexistovala.

AKTUALIZOVÁNO – Předně je záhada, jak to, že státní zástupce Jaroslav Šaroch doposud nerozhodl. Návrh na obžalobu premiéra, jeho rodiny a bývalé manažerky kvůli podezření z dotačního podvodu mu leží na stole už déle než měsíc. Nejvyšší žalobce Pavel Zeman přitom uvedl, že očekává rozhodnutí v květnu.

„Byl tam proveden vnitřní dohled, orientační datum je na začátku května. Bylo by dobré to dodržet. Mělo by padnout už nějaké rozuzlení,“ konstatoval, přičemž mluvčí Městského státní zastupitelství v Praze Aleš Cimbala dnes ppmagazínu.com sdělil: „Kdy pan státní zástupce Šaroch rozhodne, nelze dopředu predikovat.

Policie navrhla obžalobu 17. dubna

K soudu chce předsedu vlády a jeho blízké dostat policie. Navrhla už 17. dubna Babiše a další obviněné obžalovat. Návrh se netýká premiérova syna, který je stíhán samostatně. Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného. Hrozí mu deset let vězení i propadnutí majetku.

Nicméně opravdu není ani jasné, ani pochopitelné, proč žalobce Šaroch váhá, jelikož studium případu za touto nerozhodností být s největší pravděpodobností nemůže. Byl u trestního řízení po celou dobu a případ dobře zná. Spolu s komisařem Pavlem Nevtípilem ve sněmovně obhajoval žádost o vydání premiéra Babiše.

Podle informací, které má ppmagazín.com k dispozici, se nicméně policie nedokázala vypořádat se zprávou OLAF (Evropského úřadu pro boj proti podvodům, pozn. red.), která unikla do médií a kde Babiš není dotčenou osobou, jak už jsme informovali v článku:

Čapí hnízdo nad propastí? Žalobce váhá a advokát odhaluje, co média neřeší.

KOLÁŽ: ppmagazín.com

Současně dva z šesti obviněných podali podle mluvčího Cimbaly žádost o zastavení stíhání. Jde mimo jiné o bývalého šéfa představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo Josefa Nenadála.

„Návrh na zastavení stíhání jsem za klienta podal při skončení vyšetřování přímo a následně písemně odůvodnil. Smysl návrhu je ten, že je nepochybné, že se nestal skutek, pro který je klient stíhán,“ řekl Nenadálův advokát Zdeněk Odehnal.

Také čtěte

Kroky k prodeji společnosti ZZN AGRO Pelhřimov s.r.o., IČ 62508873, později transformované na Farmu Čapí hnízdo, a. s. byly skutečně podle zprávy OLAF prokazatelně uskutečněné před tím (například posudek z listopadu 2007 k 31. 10. 2007, transformace k 1. 12. 2007), než byla zveřejněna 20. prosince 2007 dotační Výzva č. 4, takže v době zahájení transformace nemohl Babiš ani Nenadál vědět, že jakákoliv výzva bude zveřejněna a co v ní bude.

Kromě Babiše, Nenadála a Mayerové čelí obvinění v případu Čapí hnízdo manželka Andreje Babiše Monika, premiérův švagr Martin Herodes a dcera Adriana Bobeková.

Bartončík podal návrh ohledně Babiše

Ve čtvrtek odpoledne obhájce premiéra Michael Bartončík podal státnímu zástupci (dle svých slov obsáhlý) návrh na zastavení Babišova trestního stíhání. Jako první o tom informoval server Česká justice.

Podle Bartončíka budou do konce týdne následovat návrhy u všech dalších osob, které v případu zastupuje – tedy Babišovy manželky a dcery. Důvodem pro zastavení trestního stíhání má být to, že podle obhajoby předmětný skutek není trestným činem.

Před rokem již advokát uspěl u dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha s žádostí o zastavení trestního stíhání Jaroslava Faltýnka.

⇣ Všechny články k tématu Čapí hnízdo:

⇣ Všechny články k tématu Čapí hnízdo:
Prohlédněte si komentáře (1)

    Reagujte

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


    Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, publicistika a dalších. Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

     

    2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176