ILUSTRACE: archiv PressPort magazínu

Nechat si píchnout čínskou vakcínu? To nevím, říká Jan Zahradil s tím, že Fiala vsadil všechno na trojkoalici

Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

„Je to jedna z možností. Věřím, že ano,“ odpovídá na otázku, budou-li občanští demokraté sestavovat příští vládu, europoslanec Jan Zahradil (ODS). Ten čelil v nedávné době nepříjemnosti, když se vlivný server Politico.eu zevrubně věnoval jeho údajnému angažmá ve prospěch čínského režimu. Zahradil se ohradil, článek označil za „tendenční a spekulativní“ s cílem nalézt senzaci tam, kde není.

Nejprve však reaguje na námitku, že o sestavování vlády předseda Petr Fiala hovoří již jako o jisté – jako o hotové věci. Zahradil konstatuje: „Politik musí dávat najevo určitou sebedůvěru, protože kdyby ji sám neměl, asi by mu nevěřili ani ostatní. Petr Fiala vsadil všechno na trojkoalici – na spojenectví s lidovci a topkou. A věří, že to ODS vynese do vlády, a to v seniorní pozici toho, kdo bude vládu sestavovat.“

„ODS je nyní delší dobu ve stejné kondici, máme kolem 15 procent, utekli jsme hrobníkovi z lopaty a podařilo se nám stranu zastabilizovat. I když nejsem příznivcem takové koalice, tak ji nebudu rozporovat. Jsem dítě devadesátek. S Václavem Klausem jsme bojovali proti různým Uniím svobody. Teď se s nimi objímáme…“ dodává Jan Zahradil.

Pomáhá podle jeho názoru Pavel Novotný ODS, anebo jí naopak škodí? „Já nechci řešit pana starostu Novotného. Zjevně v parlamentních volbách kandidovat nebude, ač si donedávna myslel pravý opak (kvůli tomu, že nemá čistý trestní rejstřík, pozn. red.). Nemyslím si, že je to styl a cesta, kterou by ODS měla jít. Ale s cynismem mohu potvrdit, že spory, které mám s panem Novotným, mi pomáhají v mém PR. Sice je to hádka, ale efekt je oboustranně prospěšný, protože lidé to sledují. Ale nemám příliš chuť starostu Novotného dále komentovat.“

Brusel a Štrasburk jsou podle Zahradila od března zavřeny a pracují na takzvaném home office, jelikož čísla koronaviru jsou tam prý horší než v České republice. „S tou krizí se spousta věcí odhalila. Zbytečně se nebudou musel svolávat schůze, myslím. Oseká se úřední stavy. A mohlo by se zrušit sídlo ve Štrasburku, což vždy zablokovala Francie. Myslím, že ke krájení dojde,“ míní Jan Zahradil (ODS), který naposledy sám čelil nepříjemné „aféře“, kdy se vlivný server Politico.eu zevrubně věnoval jeho angažmá v údajný prospěch čínského komunistického režimu.

V analýze server popisuje strategii, s jakou tamní diktatura prosazuje svůj vliv na Západě prostřednictvím různých „přátelských“ spolků, z nichž tomu hlavnímu, tzv. Skupině přátelství mezi EU a Čínou (EUCFG), předsedá právě Zahradil. Ten takovou interpretaci odmítá.

„Nevím, jestli bych si nechá píchnout čínskou vakcínu. Nevím, bude-li v Evropě k dispozici. Ale jsem příznivcem očkování. Povinné očkování bylo dobře. Ale dal bych si píchnout pouze vakcínu, která by prošla evropským testovacím systémem,“ konstatuje Jan Zahradil.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Nechat si píchnout čínskou vakcínu? To nevím, říká Jan Zahradil s tím, že Fiala vsadil všechno na trojkoalici
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.