FOTO: archiv PressPort Magazínu (Dominic Lipinski/PA)

Exposlanec jako nacisté: Nedonošené děti jsou zrůdy, kterých je potřeba se zbavit

Takové hovado jsem dlouho na síti nepotkala, říká k výroku lékařka Tereza Urzová

Česko
Analytická rubrika Česko PressPort Magazínu se zabývá různorodými tuzemskými tématy.

Exposlanec za Věci veřejné Jaroslav Škárka (49) označil na Facebooku – a to naprosto děsivě – předčasně narozené děti za „nevyvinuté zrůdy“, které budou podle jeho slov pouze přítěží pro společnost. Takových lidí je podle Škárky potřeba se zbavit.

„Nevyvinuté zrůdy, které budou mít IQ kolem padesátky a budou pro společnost pouze přítěží. Budou nás stát pouze peníze a jejich přínos nebude ani nula, ale pouze mínus,“ píše o předčasně narozených dětech exposlanec. Svůj příspěvek nazval: „Zbyteční lidé – zbavme se jich“.

„Pouze nějaká neziskovka se na nich napakuje. Stejné je to i s mentály. Laurenčíková a spol. se přiživují na vykrádání státního rozpočtu pod rouškou solidarity s mentály a inkluzí…. Nicméně žádný mentál pro naši společnost nemá význam a je to zbytečný člověk (a slovo „člověk“ píši s velkým sebezapřením, protože je to spíše zvíře).“

Nedoklubko

Škárka tento status, který připomíná nacistickou rétoriku, napsal poté, co zhlédl reklamu fondu Nedoklubko, který pomáhá rodinám předčasně narozených dětí.

„Stát se musí probrat a zbavit se zbytečných lidí. Lidé, kteří nejsou přínosem společnosti, ať už z důvodu mentální, či společenské diskvalifikace (dementi, bezďáci, imigranti atd.) nesmí být společností protěžováni. Zbavme se zbytečných,“ zakončil svůj příspěvek.

„Toto je bývalý poslanec za Věci veřejné – takové hovado, jaké jsem dlouho na síti nepotkala,“ reagovala například lékařka Tereza Urzová. V roce 2012 byl Škárka nepravomocně odsouzen ke třem letům vězení za podvod v kauze související s údajnými úplatky ve straně Věci veřejné. Proti rozsudku se odvolal, nakonec byl všech obvinění zproštěn.

Novinář Petr Konečný k tomu říká: „Naše holky přišly na svět o pět týdnů dřív, než byl plánovaný termín. U dvojčat nic neobvyklého. Nicméně Meda měla pod dvě kila a pár dnů si poležela v inkubátoru se zaintubovanou hlavičkou. Díky péči Ústavu pro matku a péči v Podolí a lásky mé úžasné ženy Alice se tyhle nevyvinuté zrůdy docela pěkně vylouply. Jsem si naprosto jist, že by naše Adina toho vola Škárku už teď porazila v šachu.“

Zahájeno trestní řízení 

Škárka se nakonec nejspíš bude muset ze svého nedělního prohlášení zpovídat. Od jeho výroků se v úterý distancovalo vedení Vězeňské služby ČR i samotné plzeňské věznice Bory, kde v současnosti pracuje v pozici vychovatele.

Ten by měl přitom tamní odsouzené připravit na normální život na svobodě a vést je k slušnému životu v mezích zákona. Je však možné, že sám Škárka svými výroky zákon porušil, čímž už se podle serveru iDnes.cz, který na případ upozornil, zabývá policie.

Podle informací Práva už bylo na Škárku v souvislosti s jeho tvrzením podáno hned několik trestních oznámení, mimo jiné od vedení fondu Nedoklubko, který právě předčasně narozené děti podporuje. Tato podání už řeší plzeňští policisté a tamní státní zastupitelství.

Mluvčí plzeňských policistů Michaela Raindlová v této souvislosti včera potvrdila, že kriminalisté se případem zabývají a už ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Škárkova slova se dotkla řady lidí včetně těch, kteří sami byli nedonošenými dětmi anebo mají předčasně narozené své potomky, a vyvolala vlnu finanční pomoci pro zmíněný fond Nedoklubko. Podle jeho ředitelky Lucie Žáčkové už tato organizace v posledních hodinách obdržela od dárců stovky tisíc korun, například čtvrt milionu od operátora T-Mobile.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Exposlanec jako nacisté: Nedonošené děti jsou zrůdy, kterých je potřeba se zbavit
Hodnocení čtenářů5 Hlasů
96
96
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.