SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Předseda Senátu Miloš Vystrčil na Tchaj-wanu | KOLÁŽ: PressPort

Nedůstojné, aby se hostitelé chovali k členům delegace jako k bacilonosičům

Hodnocení čtenářů1 Hlasování
94

Velice svátečně činím poznámku k zahraniční politice, totiž k cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan.

Mám k těmto akcím velmi vlažný vztah; v zásadě to beru tak, ať si jezdí kdo chce kam chce. Z hlediska světových dějin to má význam asi takový, že žádný. Samozřejmě, zatančí se kolem toho obvyklé diplomatické tanečky, pronesou se patetické projevy, předvolají se velvyslanci a vymění se nóty, ale to je tak všechno. Takže nic. 

Vnímám, že cesta má být primárně jakýmsi gestem, protože na Tchaj-wan prý už dlouho nedorazila takto početná delegace s tak vysokým ústavním činitelem. Sama nemám nic proti tomu, aby naše země čas od času nějaké takové rozmáchlé gesto učinila, i s tím, že půjde ostatním příkladem. Ale byla bych raději, kdybychom tak činili v záležitostech, které jsou nám srozumitelnější a bližší. Doufám, že všichni, kdo teď hlasitě tleskají senátorské cestě, budou stejně podporovat postoje České republiky při podpoře Izraele, byť s nimi bude naše země opět třeba osamocena.

Všichni účastníci musí během cesty podstoupit několik textů na Covid-19, neustále musí mít nasazeny roušky a režim na místě se podle zpravodajství podobá spíš vězení než přijetí vzácné návštěvy.

Bezpečnost Izraele mi upřímně lží na srdci více než vzdálený, exotický a pro nás obtížně uchopitelný spor jedněch Číňanů proti druhým. Takže když už se chtějí senátoři realizovat v zájmu světového míru, možná by bylo vhodné napřít energii tam, kde máme tradiční, dobré přátele, kteří naši podporu potřebují a ocení. Ohlas by byl stejný a jako bonus by se nám několik hlav zahraniční politiky nemlátilo vzájemně mezi sebou jako nějaký pomatený drak, který neví, s kým vlastně bojuje a komu pomáhá.

Rozpaky ve mně vzbuzují dva méně významné, zato příznačné aspekty tchajwanské cesty.

Jednak mi nepřipadá standardní, aby významná delegace neletěla na tak důležitou a mezinárodně sledovanou cestu českým vládním letounem, ale muselo pro ni přiletět tchajwanské letadlo. Chápu praktické důvody tohoto kroku, ale snad by se našlo i nějaké vhodnější řešení než toto…

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Více mne ale vnitřně zlobí způsob, jakým se s údajně váženou českou delegací na Tchaj-wanu zachází. Všichni účastníci musí během cesty podstoupit několik textů na Covid-19, neustále musí mít nasazeny roušky a režim na místě se podle zpravodajství podobá spíš vězení než přijetí vzácné návštěvy.

Pokud už k takové diplomaticky výbušné cestě dojde, připadá mi zcela nevhodné, aby se hostitelská strana chovala ke členům delegace jako k nebezpečným bacilonosičům, kteří ohrožují své okolí už jenom tím, že dýchají, a to navzdory tomu, že všichni mají v ruce testy osvědčující, že nejsou nakaženi. Je to velmi nedůstojné a divím se předsedovi senátu, že se za těchto podmínek na cestu vydal. Proč to česká diplomacie dopustila?

Nedůstojné, aby se hostitelé chovali k členům delegace jako k bacilonosičům
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
94

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Ricin: Jak Česko přišlo o zdroje ve vedení ruských služeb…